Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Michael Faraday Kimdir?

0 442

Michael Faraday Kimdir?Ünlü kimyager ve fizikçi bilim adamı Michael Faraday 22 Eylül 1791 tarihinde İngiltere’nin Londra şehrinde dünyaya gelmiştir. Birçok deney gerçekleştiren Faraday, elektromanyetizma teorisine ve kuramına katkıda bulunmuştur. Çalışma hayatına kimyager olarak başlayan Faraday, kimya bilgisinin teknik yönlerini ortaya koyarak, pratik kimya kitabını yazmıştır.

Londra’daki Kraliyet Enstitüsünde Humphry Davy ‘nin derslerine katıldı. Kendi çıkarımları ve teorilerini not tutarak bir mektup şeklinde Davy’e sundu. Laboratuar biriminde aktif olarak çalışmak istiyordu fakat kadro boşluğu olmaması sebebi ile beklemesi gerekiyordu. Birgün laboratuar personellerinden birinin kavga sebebi ile işten uzaklaştırılması sebebiyle şansı yaver giden Faraday, laboratuara kabul edildi. O dönemin en büyük kimyageri ve bilim adamlarından biri olan Davy’den özel dersler almaya ve O’nun deneylerini ve çalışmalarını yakından izleme fırsatını yakaladı. Faraday’ın başarılı çalışmaları onu Davy’nin asistanlığına kadar yükseltti. Onunla beraber kimyanın inceliklerini dahada kavradı. Eski şişeler ve kereste kullanarak ham elektrostatik jeneratör yaparak basit deneyler yaptı. Ayrıca zayıf bir voltaik yığın oluşturdu ve elektrokimyada da deneyler yaptı.

Faraday’ın Davy yönetimindeki çalışmaları 1820 yılında sona erdi. O zamana kadar, kimyayı tüm hatlarıyla iyice öğrendi. Ayrıca, tam ustalık noktasına kadar kimyasal analizler ve laboratuvar teknikleri uygulama fırsatı bulmuştu ve teorik görüşlerini, araştırmalarında kendisine yönlendirebileceği noktaya kadar geliştirmişti. Analitik bir kimyager olarak gösterdiği üne kavuşması, 1820’de bilinen ilk bileşikleri ürettiğinde ortaya çıkmıştır. Karbon, Cı2, Cı6 ve CI4 bileşiklerini üretmiştir. Bu bileşikler, etilen ile klor ikame edilerek üretilmiştir. ilk ikame reaksiyonları indüklendi.(Kapalı elektrik devresini, hızı her an değişebilen bir manyetik alanın içine bırakarak onun üzerinde bir elektrik akımı oluşturma.)

Michael Faraday Kimdir?Michael Faraday, 1820’lerde çelik bileşimlerinin araştırmalarını yaparak bilimsel metalürji ve metalografi temellerini atmaya destek oldu. Teleskoplar için optik cam kalitesini arttırmak için Londra Kraliyet Derneği tarafından görevlendirildi ve bu görevi tamamladı. 1845 yılında diyamanyetizma keşfine yönlendiren bir cam kırma indeksi üretti. 1821 yılında Sarah Barnard ile evlendi. Fizik konusunda devrim oluşturacak elektrik ve manyetizma üzerine araştırmalar başlattı. Elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren cihaz üretti. Bu cihaz ilk elektrik motoruydu.

Elektromanyetik keşfinden sonra yaptığı ilk deneylerden biri, elektrik akımı ile üretilmesi gerektiğini düşündüğü moleküllerarası tuşları saptamak için elektrokimyasal ayrışmanın gerçekleştiği bir çözeltiye polarize ışığı geçirmekti. 1820’li yıllarda bu fikir üzerine çalışmalarına devam etti, ancak sonuç elde edemedi.

1831 yılında Micheal Faraday, indüklenmiş bir akımın nasıl üretildiğini belirlemeye çalıştı. Deneyinde, bobinlere sarılı tellere mıknatıs yardımıyla elektrik akımının elektromanyetiğini keşfetti. Yani ilk “Dinamo”yu üretti.

1839 yılında Faraday, yeni ve genel bir elektriksel eylem teorisi ortaya çıkardı.

1855’te Faraday yaşlanmaya başlamıştı. Ara sıra deneyler yapıyordu. Bunlardan biri ağırlığın artmasıyla elektriksel bir etki bulmaya çalışmaktı. Manyetizm gibi yerçekiminin büyük olasılıkla başka bir kuvvetle değiştirilebileceği üzerinde son çalışmalarını tamamladı. 25 Ağustos 1867 yılında İngiltere’de öldü.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.