Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ev Almanız Durumunda Oturum Alabileceğiniz Ülkeler

0 5

Küreselleşen dünya ile beraber, son yıllarda yeni arayışlar içinde olup hayatını ya da en azından çocuklarının yaşamını garanti altına almak amacıyla birçok kişi Türkiye dışında bir yaşamı tercih etmektedir. Ancak bu öyle sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Çünkü vatandaşı olduğunuz ülke dışında gidip yerleşmek isteyeceğiniz her ülke için, siz bir göçmen olacaksınız. Burada ne kadar para kazandığınızın sizin hukuki statünüze bir etki etmediğini de bilmelisiniz. Yani sadece ama sadece vatandaş olan kişilerin hakları mutlaktır ve bunlar vatandaşı olduğu ülkede diledikleri kadar ikamet etme serbestisine sahiptirler. Bu da vatandaş olmayan birinin sahip olduğu hakların hukuk karşısında mutlaklık sağlaması sadece belli başlı durumlarda söz konusudur. ”Deport” edilme bağlamında hiçbir zaman mutlaklık söz konusu olmaz meğerki o deport edilmek istendiğiniz ülkenin vatandaşı olasınız. Ancak vatandaş olmak öyle sanıldığı kadar kolay bir hadise değildir. Bunun belli başlı şartları vardır. Türkler de Türkiye sınırları dahilinde huzuru buladıklarını düşünüp yurt dışına yerleşme fikrini son zamanlarda benimsemeye başlamışlardır.

Ancak bunun belli başlı şartları vardır ve sanılanın aksine çok da zordur. Burada kişinin yasal statü altında bir ülkeye yerleşmesinden bahsediyoruz. Yoksa turist vizesiyle birçok ülkeye giriş yapmanız mümkün ve de o ülkede vizenize riayet etmeyip kalabilirsiniz de. Ancak bu durumda terminolojik olarak ”overstay” yapmış olursunuz ve kaçak statüye sahip olmanız sebebiyle sınır dışı edilmeniz an meselesi olabilir. Burada yakalanmasanız bile, hiçbir hukuki işlem yapamazsınız. Resmi olarak çalışamaz, okuyamaz, bankada hesap dahi açamazsınız. Görüldüğü gibi yasal bir oturuma sahip olmak son derece önemlidir.

Son yıllarda birçok ülke göçmenlik yasalarını daha da zor bir hale getirse de yine de bazı ülkelerde ev sahibi olarak ikamet etme hakkınız bulunmaktadır. Örneğin Amerika Birleşik Devletler, Almanya gibi ülkeler size ev alsanız dahi oturum hakkı tanımaz. Bunun yerine yatırım yapmanızı isterler. Bu yatırım da ortalama olarak 500 bin Amerikan dolarından başlar. Ancak bazı ülkeler de vardır ki, yatırım yapmasanız dahi, size oturum hakkı sunar. Bunların başında Avrupa Birliği üyesi Letonya gelir. Letonya’dan ev almanız durumunda ki, bu ev merkezde ise 140 bin avro, kırsalda ise 71 bin avro değerinde olmalıdır. Bu değerde bir evi alırsanız. Letonya size oturum hakkı verir ve belirli bir sürede vatandaş olursunuz. Vatandaş olmanız sonrasında Avrupa pasaportu taşıyor olmanız sebebiyle Avrupa Birliği içinde dilediğiniz ülkeye taşınabilirsiniz.

Sadece Letonya değil ev sahibi olmanız durumunda İrlanda, İspanya, Makedonya, Portekiz ve Yunanistan ev almanız durumunda size belirli bir süre için oturum izni sunmaktadır. Tabi bu ülkelerden alacağınız evlerin belirli bir değerin üzerinde olması da gerekmektedir. Aksi halde ev alsanız dahi bu işlem size oturum hakkı sağlamayacaktır. Bu konuda hizmet veren danışmanlık şirketleri ve de avukatlar vardır. Böyle bir düşünceye sahip iseniz ileride başınızın ağrımaması için yasal olarak yardım almanızda fayda var.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.