Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dakar Nasıl Bir Yerdir?

0 313

Dakar, Afrika kıtasının önemli ülkelerinden Senegal’in en popüler şehridir. Şehir ülkenin en popüler şehri olmasının yanında ayrıca da başkentidir. Senegal’in en büyük ve en gelişmiş şehri olan Dakar, ülke ekonomisi için de son derece kritik bir rol oynar. Bu şehir ülkenin dünyaya açılan kapısı olarak desek abartmış olmayız. Uzun bir süre Fransızlar tarafından sömürülmüş olan Dakar ve dolayısıyla Senegal, çok ağır bir Fransız asimilasyonuna maruz kalmıştır. Şehrin sınırları içinde Fransızca dilini konuşamayan hemen hemen yok gibidir. Senegal konum olarak Afrika’nın kuzey batı ülkelerindendir ve de Atlantik Okyanusu’na kıyı konumundadır. Cap-Vert yarımadasında bulunan Dakar, dünya tarihinin en eski yerleşim yerleri arasında sayılır. Afrika kıtasının en eski yerleşim yerlerinden biri olan Dakar, kıta için halen çok önemli bir şehir konumundadır. Dakar Senegal’in en önemli şehri olması sebebiyle, ülkenin diğer şehirlerine göre biraz daha kalabalıktır. Şehrin merkezi olarak kabul edebileceğimiz bölgede yaklaşık 1 milyon insan ikamet etmektedir. Bunun dışında şehrin hukuki sınırlarını hesaba katacak olursak, bu rakam 2,5 milyona kadar çıkmaktadır.

ÜDakar Nasıl Bir Yerdir?lke sınırları dahilinde bulunan en kalabalık şehir olan Dakar, ülkenin kültürel ve iktisadi başkenti olarak da kabul edilir. Ülke siyasetinin de bulunduğu Dakar, Senegal’in dünya çapında tanınmış en büyük şehridir. Bu şöhrete dünyaca ünlü otomobil sporları organizasyonları arasında yer alan Dakar Rallisi de çok ciddi bir katkı sunmuştur. Öyle ki, yapılan bir araştırma Dakar, Dakar Rallisi sebebiyle birçok kişi tarafından bilinen bir şehre dönüştüğünü ortaya koymuştur. Dakar, Senegal topraklarının en batısında yer alır. Şehir bir yarımada üzerinde bulunur bu adeta bir burunu andırır. İnsan yerleşiminin çok eski tarihlere kadar uzandığı bölgede ilk resmi yerleşim 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu dönemle beraber Avrupalıların Afrika’yı sömürmeye başlaması sırasında Dakar ve Senegal toprakları Fransızlarca sömürülmüştür. Ciddi bir baskıya maruz kalan Senegal halkı asimile edilmeye zorlanmış ve Fransızca öğrenmek onlar için mecburiyet haline gelmiştir. Fransızlar bölgeyi sömürmüş ve değerli ne varsa ülkelerine götürmüşlerdir. Yer altı zenginlikleri ile ünlü bu topraklar halen tam olarak medeniyetle tanışabilmiş değildir.

Dakar, Fransızların bölgeye akın etmesiyle beraber 17. yüzyılda Afrika’nın köle ticari açısından merkezi haline gelmiştir. Bu dönemde Fransızlar şehri köle ticaretinin başkentine çevirmişlerdir. Birçok Dakarlı, Fransa‘ya köle olarak götürülmüş ve burada çok ağır şartlar altında Fransız halkının kalkınması uğruna kullanılmışlardır. Dakar, her ne kadar son 300 yılda Fransızlarca sömürülse de öncesinde de Portekizliler bölgeden son derece istifade etmişlerdir. Ancak günümüzde ülke artık bağımsız olsa da yine de Fransız izleri halen görülmektedir. Bölgeye seyahat etmek isterseniz, Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferleri ile bunu rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca aktarmalı olarak da Avrupa ya da Afrika üzerinden bölgeye uçmanız da mümkündür.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.