Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dallas Nasıl Bir Şehirdir?

The Trinity River reflects the striking buildings that make Dallas one of the most renown skylines in the nation.
0 410

Dallas Nasıl Bir Şehirdir?

Dallas, Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinin, en büyük ve en gelişmiş şehirlerinden biridir. Şehir merkezi nazara alındığından Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 4. şehri olma özelliğini taşıyan Dallas, ayrıca dünyanın en büyük havalimanına sahip şehri olarak da tarihe geçmiştir. Texas’ın, Houston ve San Antonio şehirlerinden sonra en büyük şehri olan Dallas, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin de en büyük ilk 10 şehrinden biridir.Şehir bir çöl ortasına kurulmuştur ve adeta çöle yeniden hayat verilmiştir.

Kurak bir iklime sahip Dallas, yarı çöl özelliğine sahip toprak üzerine inşa edilen sıra dışı gökdelenleri ile, Texas’ın en önemli finans merkezi haline gelmiştir. Şehir oldukça büyük bir yüzölçümüne sahip olsa da genel olarak gökdelenler sadece bir bölgede yer almakta ve onun haricinde, şehirde çiftlik hayatı söz konusu olmaktadır. Şehrin toplam 5 farklı bölgesi bulunur. Bunlar; Collin, Denton, Kaufman, Tarrant ve Rockwall’dır. 2014 yılında yapılan sayıma göre şehirde toplam nüfus 7,1 milyon civarındadır.

2012AK05_101_CROPPEDŞehir tam bir finans merkezi olmasıyla meşhur iken, ayrıca sınırları içersinde barındırdığı, petrol yataklarıyla da adından oldukça söz ettirmeyi başarmıştır. Amerika Birleşik Devletleri bütçesine yıllık 448 milyar dolarlık bir katkı yapan Dallas, bu alanda Amerika Birleşik Devletleri şehirleri arasında ilk 5’de yer almaktadır. Şehirde yaşayan yaklaşık 7 milyon insandan 3 milyon kadarı, çiftçilik dışında bir meslekle uğraşmaktadır. Bu bölge bakımından oldukça önemli bir veridir. Çiftçiliğin oldukça ileri teknolojilerle yapıldığı, Dallas’ta, başka sektörlerin de yaşayanlara iş imkanı sağlaması şehrin yaşanılabilirlik katsayısını oldukça yukarılara çekmiştir.

Dallas SkylineŞehirde, bu anlamda çiftçilik dışında, bankacılık, reklam, telekominikasyon, bilgisayar teknolojileri, enerji, sağlık gibi alanlar da oldukça gelmiş ve yeni nesil Dallaslılara alternatif oluşturmuştur. Ayrıca şehrin altyapısı da oldukça gelişmiş olup, devasa otoyollarla otobanlara bağlantılar sağlanmıştır. Şehrin iklimi oldukça sıcaktır. Özellikle yazın, 45C’lere çıkan sıcaklık değerleri, yaşamı olumsuz etkilese de şehrin neredeyse her binasında klimalar söz konusu olduğundan bu sıcaklık içeride pek de etki doğurmamaktadır. Kışın ise, yoğun yağış almayan bölge -5 ila -10 derece arasında değişen bir sıcaklığa sahip olmaktadır. Ancak yağışın görüldüğü sezonlarda neredeyse merkez hariç bütün Dallas, karlar altında kalmaktadır.

Şehre ulaşmak karadan ve havadan mümkündür. Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta kısmında ve güneyinde kalan Dallas, Fortworth’te yer alan dünyaca ünlü havalimanı ile de meşhurdur. Bu havalimanı dünyanın en işlek havalimanlarından biridir. Havalimanı aynı zamanda dünyanın yüzölçümüne göre en büyük havalimanı olarak da kayıtlara geçmiştir. Yılda yaklaşık olarak 3 milyon turistin ziyaret ettiği Dallas bu alanda Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok turist çeken il 15 şehri arasına girmeyi başarmıştır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.