Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Damar Tıkanmasına Yol Açan 5 Zararlı Besin

0 43

Besinlerin sağlıklı bir şekilde tüketmediğimiz zaman birçok hastalığın oluşumuna zemin hazırlarız. Sağlıklı ve uzun yıllar yaşamak için öncelikle hayat düzenimizi en iyi şekilde sağlamayı huy haline getirmeliyiz. Düzenli,planlı yaşayan bir insan,besinlerine de dikkat ettiği sürece,bağışıklık sistemi daha fazla güç kazanır. Vücut artık mikroplarla savaşmasını bilir. Kendi direncini bakteri ve virüslere karşı koruyabilir. Bütün bunlar sağlanması irade ile alakalıdır. Doğru bir şekilde beslenmek ve en önemlisi ne yediğimizi bilmek,yararları ve zararları hakkında bilgi sahibi olmak,istenmeyen hastalıkların yaşanmasına engel olur.

Kişi,beynini yöneten,iradesine doğru sahip çıkan bir birey olduğu sürece,sağlığı ile en iyi dost olur. Damar hastalıkların vücut için kalıcı hastalıkların başlangıcıdır. Bütün düzen damardan geçen kana bakar. Tıkanıklıkların yaşanmaması , sağlıklı kan akışının salgılanmaması hastalıkların habercisidir. Damar sertliği,kan dolaşımında yavaşlamalar,damarda tıkanıklar sağlıksız bir yaşama işaret eder. Damar tıkanmasına yol açan zararlı besinlerden mümkün oldukça uzak durmasını bilmek gerekir. Sıvı alımı ,kan dolaşımını hızlandırır. Yetersizliği böbrek rahatsızlığına yol açar. Sıvının eksikliği,damar sertliğine yol açar. Bu nedenle su hayatın ve sağlığın tek gerçeğidir. Peki,nedir damar tıkanıklığına yol açan besinler.? hep birlikte öğrenelim.

1-Katı Yağların Fazla tüketimi : Margarinlerin kahvaltıda fazlası ile tüketildiğini biliriz. Ekmeğe severek sürdüğümüz margarinler,yüksek kaloriye sahiptir. Fazla yenildiğinde,dengesiz bir şekilde kilo almanıza neden olur. Kilo yapan yiyecekler arasında yer alna margarinin fazlası,katı olduğundan erimez ,donar. Vücutta emilimi zor olan yağlar direk karaciğerde yağlanma yapar,ayrıca damar tıkanıklıkların oluşumuna zemin hazırlar. Katı yağları tadımlık yiyin. Fazlası kalp damar hastalığına yol açabilir.

2-Acı Sivri Biber Turşusunun Fazla Tüketimi : Her yemekte severek yediğimiz bol acılı biber ve diğer turşular,bir yandan mideye acı hissini fazlası ile verirken,diğer yandan mide sindiriminin hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Fakat fazla sirkeli,sarımsaklı ve bol acılı ile yapılmış acı sivri biber turşuları,kalp ve damar tıkanıklığına yol açıyor. İştahı bir yandan fazlası ile arttırırken ,diğer yandan zayıflamanıza katkıda bulunuyor. Mide sindirimin hızlı çalışmasından kaynaklanmaktadır. Sivri biber ,aşırı baharatlı ve özünde de acı barındırdığından, çok yenilmesi önerilmemektedir. Sağlığınız için çok baharatlı acılı ve sirkeli gıdalardan uzak durunuz.

3- Fazla Tuzlu Yemekler Yemek : Tuz ,vücut için gerekli bir besindir. Vücudun temel yapı taşıdır. Zeka gelişme katkısı büyüktür. Fakat fazla tuzlu gıdalar tansiyon ve damar hastalıklarına yol açıyor. Mümkün oldukça ne çok fazla tuzlu ne de çok az tuz tüketmelisiniz. Normal size günlük tuz ihtiyacınızı karşılayacak ayarda besinlerde ve yemeklerde kullanmalısınız. Çok tuzlu gıdalar,damar tıkanıklığına yol açıyor.

4-Karbonhidrat ve Trans yağ İçeren Besinler : Yağlı gıdalar sağlık için zararlıdır. Yağ birikimi vücuda depolandığında,istenmeyen kilolar ortaya çıkar. Bu nedenle vücuda alınan yağlı ve karbonhidratlı besinler yakılmalıdır. Bunun için az yemeli,içinde trans yağ içeren ürünlerden uzak durmalısınız. Kalp ve damar hastalıklarına en çok sebep olan besinler arasında yer alır. Vücudun sağlıklı gıdalara ihtiyacı vardır.

5- Kızartması Çok Yapılan Gıdalar : Genelde en çok severek yaptığımız patates kızartması,biber,kabak,patlıcan ve et kızartmaları,yağı fazla içe hapsettiğinden ve yağ sürekli ısı ile yanma halini aldığından zararlı kimyasalların meydana gelmesine neden oluyor. Yağla pişirilen özellikle kızartması yapılan sebzeler damar tıkanıklığını çoğaltmaktadır. Mümkün oldukça haşlanmış yemekleri tercih ediniz. Sizlere damar tıkanıklığına en çok yol açan 5 besinden söz ettik. Umarız bunları tüketirken artık daha çok dikkatli olur,bol bol meyve ve sebze yersiniz. Kan akımını hızlandıran besinleri tüketiniz. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.