Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Detroit Nasıl Bir Yerdir?

0 1.134

Detroit, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan dünyaca ünlü bir yerleşim yeridir. Detroit’in hukuki statüsü şehirdir; başka bir ifadeyle Detroit, Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaletinden biri olan Michigan’ın sınırları dahilinde olan bir kenttir. Detroit, sahip olduğu yapı ile, bağlı olduğu eyalet Michigan’ın en önemli ve aynı zamanda da en popüler şehri konumundadır. Bunun en önemli nedeni şehrin sınırları dahilinde yaşayan insanların sosyal ve kültürel yapısı ile beraber kentin sahip olduğu ekonomik güçtür. Birleşik Devletler topraklarının en gözde şehirleri arasında yer alan Detroit, Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada‘nın arasında yer alan sınır hattında bulunur. Başka bir ifadeyle şehir bir sınır şehri konumundadır ve bu anlamda bölgeye Kanada topraklarında çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Orta batı şehirleri arasında en popülerinden biri olan Detroit, merkezinde yaklaşık olarak 680 bin kişiye ikamet imkanı sunmaktadır. Ancak şehrin yasal sınırları hesaba katıldığında bu rakam 4,3 milyona kadar yükselmektedir. Bu da şehri Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 10 şehrinden biri yapmaktadır.

ŞDetroit Nasıl Bir Yerdir?ehrin sahip olduğu lokasyon da nazara alınacak olursa, Detroit’in bir Fransız orijine sahip şehir olduğunu hemen söyleyebiliriz. Zaten şehir konum olarak Kanada’nın hemen yanı başında yer alır. Kanada sınırına geçildiğinde ise bu kesimde ise ağırlıklı olarak Fransızca konuşulan bir halka rastlanılmaktadır. Başka bir özellikle şehrin adında yatmaktadır. Şehrin Fransız etkisinde kaldığını, en iyi kendi adı açıklamaktadır; ”Detroit” Fransızcadan gelir ve düz / dümdüz anlamlarını taşır. Detroit şehri Amerika Birleşik Devletleri için son derece önemli bir yerdir. Bunun nedeni Birleşik Devletler otomotiv sanayisinin çok büyük bir kısmının Detroit sınırlarında yer almasıdır. Bu yüzden şehre ”Dünyanın otomotiv başkenti” de denilmektedir. Ayrıca en çok kullanılan lakaplar arasında ”The Motor City” yanı ”Motor Şehri” de bulunmaktadır. Şehrin Latince bir de mottosu bulunur; ”Speramus Meliora; Resurget Cineribus” Türkçeye çevirirsek, ”Biz Küllerinden Bile Doğabilecek İyi Şeyler Umut Ederiz” anlamına gelir.

Michigan eyaletine bağlı Wayne bölgesinde bulunan Detroit, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski 5 yerleşim yeri arasında yer alır. Resmi kayıtlara göre Detroit ilk olarak 24 Temmuz 1701 tarihinde keşfedilmiştir. Buradaki keşiften kasıt, Avrupalı göçmenlerin bölgeyi istilası hadisesidir. Her ne kadar 1701 yılında bölge Avrupalılarca keşfedilse de Detroit, bu tarihten 105 yıl sonra bir şehir olarak kabul edilmiştir. Bakıldığı zaman çok köklü bir tarihe sahip olduğu aşikar olarak görülen Detroit, Birleşik Devletler siyasi tarihinde de çok önemli bir yere sahiptir. Şehir son derece sanayileşmiş bir kent olarak kabul edilir ve Amerikan ekonomisine ciddi anlamda bir katkı sunar. Bunların haricinde Detroit, aynı zamanda bir eğitim şehri olarak da kabul edilebilir. Bölgede çok sayıda dünyaca ünlü eğitim kurumu bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku