Dünyanın En Ünlü 20 Seri Katili

1. Zodiac Katili

Kimliği hala tam olarak bilinmeyen katil Bay Area gazetesine yolladığı alay mektuplarından dolayı bu isimle anılmıştır. Katil bu mektuplara çözülmesi için şifreler koymuş ve dört mektuptan yalnızca bir tanesinin şifresi tam olarak çözülmüştür. 60’ların sonu ve 70’lerin başında Kaliforniya’da faaliyet göstermiştir. Son mektubunda ” Ben-37 ve SFPD (San Fransisco Polis Departmanı)- 0.” yazmış ve 37 kişiyi öldürdüğünü belirtmiştir; fakat gazeteler sadece 7 tanesini doğrulayabilmiştir. Dava dosyası hala kapanmamıştır.

2. Donald Henry Gaskins: Otostopçu Katili

Gaskins 80-90 arası insanı akıl almaz eziyetlerle öldürdüğünü itiraf etmiştir. 1969 yılında Amerikanın güneyindeki sahil otobanlarındaki otostopçuları arabasına alarak cinayet işlemeye başlamıştır. Suç ortağı onun iki genci öldürdüğüne şahit olduğunu polise itiraf edince katil ölüm cezasına çarptırılmış; fakat daha sonra cezası şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapse çevrilmiştir. Gaskins’in adı başka bir cinayete daha karışmış ve ölüm cezası bekleyen bir mahkumu öldüren tek kişi olmuştur.

3. Tsutomu Miyazaki: İnsan Drakula

İğrenç davranışları yüzünden bu ismi almıştır. Bazı insanlar ona ”Otaku Katili” derken bazıları da ”Küçük Kız Katili” ya da ”İnsan Drakula” demişlerdir. Onun ”Küçük Kız Katili” olarak adlandırılmasının sebebi küçük kızları kaçırıp onları öldürüp cesetlerine cinsel saldırıda bulunmasıdır. Bir seferinde kurbanın kanını içmekle kalmamış; ayrıca onun elini de yemiştir. Ayrıca vücut parçalarını yemek için saklamış ve kurbanların ailelerine cinayeti tarif eden kartpostallar göndermiştir. Babası intihar eden katil 2008’de 45 yaşında asılarak idam edilmiştir.

4. Ted Bundy: Çılgın Nekrofili

Ted Bundy Amerikalı bir seri katil, çocuk kaçırıcısı, tecavüzcü ve nekrofilidir. Amerika’daki bir çok eyalette faaliyet göstermiş ve 30 kadını öldürdüğünü itiraf etmiştir. Suç mahallerine tekrar dönmüş ve cesetlere cinsel saldırışarda bulunmuştur. Bundy en az 12 kurbanının başını kesmiş ve kafaları dairesinde yemek için tutmuştur. 1989’da 42 yaşındayken elektrikli sandalyede idam edilmiştir. Savunma avukatı onun için ” Ted tam olarak kalpsiz kötülüğün tanımıydı.” demiştir.

5. Karındeşen Jack

Gerçek katil ya da katillerin kimlikleri asla belirlenemese de katile bu isim kurbanlarının organlarından bazılarının kayıp olması ve katilin cerrahi uzmanlığı olmasından dolayı verilmiştir. Karındeşen Jack’in 1888-1891 yılları arasında Londra’nın kenar mahallerinde hayat kadınlarının canını alan tek bir kişi olduğuna inanılmaktadır.

6. Luis Garavito: Canavar

Medya tarafından ”Canavar” olarak adlandırılan Kolombiyalı katil muhtemelen dünyanın en kötü seri katillerinden biridir. 147 genç erkeğe işkence ve tecavüz edip öldürdüğünü itiraf etmesine rağmen asıl kurban sayısının 300’ün üstünde olduğuna inanılmaktadır. Katil cinayetlerin 139’undan suçlu bulunmuş ve 1853 yıl hapiste yatması önerilmiş ;fakat Kolombiya yasalarında en yüksek sınır 30 yıl olduğu için 1999 yılında ancak 30 yıl cezaya çarptırılmıştır. İşbirliği ve iyi halden dolayı belki daha erken salınabilir.

7. Ahmad Suradji: Büyücü

Endonezyalı bir besici olan katil 1986-1997 yılları arasında 42 kız ve kadını öldürdüğünü itiraf etmiştir. Ritüelinin bir parçası olarak onları bellerine kadar toprağa gömmüştür. Kurbanların cansız bedenleri şeker kamışı tarlasında kafaları katilin evine dönmüş bir şekilde bulunmuştur. Katil kurbanların kafalarını kendisine daha fazla güç vereceğine inandığı için evine doğru döndürmüştür. 2008 yılında idam mangası tarafından ölümle cezalandırılmıştır.

8. Alexander Pichushkin: Satranç Tahtası Katili

Pichushkin ” Satranç Tahtası Katili” ve ”Bitsa Parkı Manyağı” olarak bilinir. Katilin hedefi evsiz insanlar olmuştur. Onları evine vodka ile çekmiştir. 49 kişinin ölümüne sebep olmuş, kurbanlarının çoğu kafalarına üst üste çekiç darbeleri almış ve kafataslarındaki yaralara vodka şişesi sokulmuş şekilde bulunmuştur. Katilin ilk dediği satranç tahtasındaki kareleri tamamlamak istediği ve bunun için 64 kişiyi öldürmek istediğidir. Pichushkin’in diğer bir Rus seri katil olan Andrei Chikatilo ,1992 yılında 53 kişiyi öldürmekten suçlu bulunmuştur, ile yarıştığına inanılmaktadır. 1992 yılı Pichushkin’in de insanları öldürmeye başladığı yıldır.

9. Andrei Chikatilo: Kasap

Andrei, Rostov Kasabı, ”Bıçağımı kullandığımda bu psikoljik bir rahatlama getirirdi. Biliyorum yok edilmem gerek. Ben doğanın bir hatasıydım.” demiştir. 1978 ve 1990 yılları arasında Rusya’da 53 kadın ve çocuğa cinsel saldırı, yaralama ve cinayetten sorumludur. 1992’de yakalandıktan sonra 1994’te idam mangası tarafından öldürülmüştür.

10. Charles Edmund Cullen: Ölüm Meleği

Cullen birçok hastanede hemşire olarak çalışmış; ancak şüpheli davranışlarından dolayı kovulduğu için sürekli iş değiştirmiştir. 1984- 2003 yılları arasında New Jersey’de 40 yaşlı hastayı öldürdüğünü itiraf etmiştir. Cinayetlerini hastaları reçetesiz ilaçlarla zehirleyerek işlemiştir. Hastaları çektikleri acılardan bir melek gibi kurtarmak istediğini ifade etmiştir. Uzmanların dediğine göre 300’den fazla kurbanı vardır. Cullen ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

11. Patrick Wayne Kearney: Çöp Poşeti Katili

Kearney 1975-1977 yılları arasında faaliyet göstermiş Amerikalı bir seri katildir. Yüksek bir IQ’ya sahip olmasına rağmen ilk yakalanışında 32 homoseksüel erkeği öldürdüğünü itiraf etmiştir. Kurbanlarının cesetlerini Kaliforniya otobanı boyunca atan katil onların bedenlerini çöp poşetine sardığı için ”Çöp Poşeti Katili” adını almıştır. 21 cinayetten suçlu bulunmasına rağmen itirafından dolayı ömür boyu hapse mahkum edilmiştir.

12. Dennis Rader: BTK Katili

1974-1991 yılları arasında Rader Wichita Kansas’ta 10 kişiyi öldürmüştür. ”İşkence, işkence, öldür” anlamına gelen takma adı BTK ile polislere mektup bile göndermiştir. Onun tekniği kurbanların evine zorla girip onları kollarından bağlayıp boğmadan önce onları gizlice takip etmektir. 1988 yılında ortadan kaybolmasına rağmen 2005 yılında onu izlemeye yardım eden basına bir disk gönderdiğinde yeniden ortaya çıkmıştır. Rader suçlarını itiraf etmiş ve art arda 10 müebbet hapisle cezalandırılmıştır. En erken serbest kalma tarihi 26 Şubat 2180’dir.

13. John George Haigh: Asit Banyosu Katili

Haigh 40’lı yıllarda İngiltere’de faaliyet göstermiş bir seri katildir. 9 kişiyi öldürdüğünü iddia etmesine rağmen 6 kişiyi öldürmekten suçlu bulunmuştur. O zengin insanları kendine çekebilecek kadar profesyonel bir dolandırıcıdır. Üçkağıtçılıkla kendine çektiği insanları bir depoya götürüp orada vurduktan sonra onların bedenlerini sülfürik asit içinde eritmiş ve sahte belgelerle onların mallarını satmıştır. Ölümle cezalandırılmış ve 1949 yılında idam edilmiştir.

14. Paul Knowles: Kazanova Katil

Knowles cazibesini kurbanlarının kendine inanması için kullanmış ve sonra onları öldürmüştür. Toplam 18 kişiyi öldürmüştür; fakat bu sayının daha fazla olduğu düşünülmektedir. Kurbanları kadınlardan, erkeklerden ve çocuklardan oluşmaktadır. Floridalı olan Knowles 1974 yılında kaçmaya çalışırken bir FBI ajanı tarafından öldürülmüştür.

15. William Bonin: Otoban Katili

Bonin 1979-1980 yılları arasında en az 21 genç erkeğe işkence ve tecavüz etmiş, onları öldürmüştür. Kurbanlarının bedenlerini Güney Kaliforniya otobanı boyunca atmıştır. 14 kişiyi öldürdüğünü itiraf ettikten sonra 1996 yılında zehirli iğne ile infaz edilmiştir.

16. Aileen Wuornos: Canavar

Katilin hikayesi Charlize Theron’a Akademi Ödülü’nü kazandırmıştır. 2003 yılında Theron ”Cani” filminde Wuornos’u oynamıştır. Aileen hayat kadını olarak çalışırken paraları için Florida’da 7 erkeği silahla vurup öldürdüğünü itiraf etmiş, kurbanların ona tecavüz girişiminde bulunduğunu ya da tecavüz ettiğini iddia etmiştir. Zehirli iğneyle 1992 yılında idam edilmiştir.

17. Jeffrey Dahmer: Milwaukee Yamyamı

Jeffrey Dahmer 1978 ve 1991 yılları arasında 17 erkeğin bedenlerini parçalara ayırmaktan sorumludur. Nekrofiliden ve kurbanlarının vücut parçalarının pişirip yemekten zevk alırmıştır. Potansiyel bir kurbanı onu yenmeyi başardıktan sonra yakalanmış ve 1992 yılında 15 kere ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır; fakat iki yıl sonra Kolombiya Islah Kurumunda bir mahkum tarafından dövülerek öldürülmüştür.

18. John Wayne Gacy: Palyaço Katil

Gacy 1972-1978 yılları arasında Şikago Illinois’de faaliyet göstermiştir. 33 genç ve ergen erkeğe cinsel saldırıda bulunup onları öldürmüştür. Katil kurbanlarını para ve iş vaadiyle evine çekmiş ve onları turnike yöntemiyle boğarak öldürmüştür. Kurbanlarının 26’sını evinin altına gömmüş daha sonra cesetleri Des Plaines ırmağına atmıştır. 33 cinayetten suçlu bulunmuş ve ölüme mahkum edilmiştir. 10 Mayıs 1994’te zehirli ile infaz edilmeden önce 14 yıl ölüm hücresinde kalmıştır.

19. Tommy Lynn Sells: Gaddar Teksaslı

Sells muhtemelen tarihteki en tehlikeli Teksaslıdır. En az 70 kişiyi öldürdüğünü iddia etmiştir. 1985- 1999 yılları arasında insanları vahşice öldürmüştür. Katil 10 yaşındaki bir kızın odasına zorla girmiş onu bıçaklayıp ölüme terk etmiştir; fakat yaraların rağmen küçük kız hayatta kalmış ve polise Sells’in detaylı tarifini vermiştir. Ölüme mahkum edilmiş ve 2014 yılına kadar Teksas’ta yüksek güvenlikli bir hapishanede ölüm hücresinde tutulmuştur.

20. Pedro Rodrigues Filho: Brezilya Manyağı

Filho 1973 yılında tutuklanmış ve 2003 yılında 71 insanı öldürmekle suçlanıp 128 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. İlk cinayetini işlediğinde yalnızca 14 yaşındadır. Hapishanede kız arkadaşının öldürülmesinin intikamını almak için yerel uyuşturucu satıcılarına zarar vermiştir. Hapishanede cinayetten yatan babasını bile öldürmüştür. Filho hapishanede en az 47 hapishane arkadaşını öldürmüştür. Devam eden cinayetleri cezasını 400 yıla çıkarılmasına yol açmıştır.

Kaynakça:
https://www.scoopwhoop.com/world/most-evil-serial-killers/#.f9xpamgl5

Yazar: Derya Demirörs

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar