Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Müşteri Sadakati Türleri

0 601

Müşteri Sadakati Türleri1. Markaya Karsı Oluşan Müşteri Sadakati
Marka sadakati, müşterilerin piyasada birçok alternatif olmasına rağmen sürekli aynı markayı tercih etmeleridir. Piyasada benzer ürünler ile ilgili rakip firmaların ürünlerini değil de belli bir markanın ürününü tercih etmeleri müşterilerin markaya sadık olduklarını göstermektedir. Marka sadakati sayesinde işletmeler piyasadaki rakiplerine karşı üstünlük elde edebilir. Marka sadakati işletmelerin Pazar payını büyük ölçüde etkilemektedir. İşletmeler marka sadakati sayesinde pazar alanlarını genişletebilir ve karlılığını artırabilir.

2. Hizmete Karsı Oluşan Müşteri Sadakati
Hizmet sadakati müşterinin herhangi bir hizmetten sonra memnun kalmasıdır. Hizmetten memnun kalan müşteri tekrar yine aynı hizmeti tercih edecektir. Hizmet sonrası müşteri memnuniyeti hizmet sadakatini oluşturur. Müşteriler hizmetten memnun kaldıktan sonra hizmet sağlayıcıya karşı duygusal olarak bağlanırlar. Müşteri ile hizmet sağlayıcı arasında gerçekleşen ilişki müşteri sadakatini doğrudan etkilemektedir. Müşteri ile hizmet sağlayıcı arasında gücen ve saygıya dayalı bir ilişki gerçekleşiyorsa bu hizmete karşı sadakat duygusunu geliştirir. Müşterinin hizmet sağlayıcıya karşı duyduğu güven işletme için avantaj sağlayacaktır. Müşterinin hizmete duyduğu sadakat işletmenin satış için ayırdığı ve müşteri memnuniyeti için ayırdığı maliyetin düşmesini sağlayacaktır.

3. Mağazaya Karsı Oluşan Müşteri Sadakati
Mağaza sadakati, müşterinin ihtiyaç duyduğu ürünleri satın almak için birçok alternatifinin olmasına rağmen müşterinin aynı mağazayı seçmesi ve sürekli aynı mağazayı tercih etmesidir. Müşterinin mağazayı ziyaret etme sıklığı müşterinin mağazaya olan sadakatini göstermektedir. Müşteri tarafından artan ziyaret sayısı müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için aynı mağazayı tercih ettiğini gösterir. İşletmelerin de bu durumda müşterileri memnuniyetini sağlamak için gerekli hassasiyeti göstermesi ve müşteri ile kalıcı ilişki kurması gerekir.

Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku