Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Doğal Saç Yumuşatıcı Tarifler!

0 580

Bir çok kişi sıkı buklelere sahiptir ve saçlarını şekle sokabilmek için saç yumuşatıcı ürünlere ihtiyaç duyarlar. Bu ürünler saçın protein yapısındaki hasarı kontrol ederek, saçların daha az kıvırcık olmasını sağlar. Piyasa pek çok iyi markanın kimyasal ürünleri bulunsa da, doğal bir ürün kullanmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Doğal saç yumuşatıcı malzemeler hasar bırakmadan saçlarınızı yumuşatmayı sağlarlar. Ancak her üründe olduğu gibi doğal saç yumuşatıcı malzemelerinde etki etmesi için belli bir süre boyunca uygulanmaları gereklidir. Kimyasal saç yumuşatıcılar daha hızlı sonuç verse de saçlarınıza hasar verebilen bir çok kimyasal içerirler.

Doğal Saç Yumuşatıcı Ürünler:

8294_zeytiny1) Zeytinyağı saçları derinden besleyen mucizevi bir maddedir. Bu saç yumuşatıcı tarifi yapmak için, fincan zeytinyağı alın ve ılık hale gelene kadar ısıtın. Saçlarınıza uygulamaya başlayın. Saçlarınızın tamamına uyguladığınızdan emin olun. Şimdi sıcak bir havlu alın ve saçlarınızın üzerinde sarın. Yaklaşık 5-10 dakika boyunca kurutma makinesi kullanarak havluya ısı uygulayın. Bir- iki saat kadar bekleyin ve hafif bir şampuan ile zeytin yağını saçlarınızdan uzaklaştırın. İyi bir sonuç elde etmek için bu işlemi 4-5 günde bir tekrarlayın.

2) Hindistan cevizi kremi saçları yumuşatan ve dokusunu güzelleştiren popüler bir saç bakım ürünüdür. Bu yumuşatıcı tarifi yapmak için 4 yemek kaşığı hindistan cevizi kreması, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve 300 gram kadar yağsız yoğurdu alın. Hindistan cevizi kreması ile hindistan cevizi yağını benmari usulu eritmeye başlayın ve üzerine yoğurdu ilave edin. Şimdi köklerinden uçlarına kadar karışımı saçlarınıza iyice uygulayın. Bir saat kadar bekletin ve sonra yıkayın.

3) Süt de saçları yumuşatmak ve güçlendirmek için popüler olarak kullanılan bir malzemedir. Bu işlem için küçük bir sprey şişesine ihtiyacınız olacak. Sprey şişesinin içine bir fincan süt doldurun. Saçınızın tamamına sıkarak sütün tamamını uygulayın. Yumuşak saçlara sahip olmak için bir saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

8294_cocoa_butter4) Kakao yağı, saçlarınızı yumuşatıp buklelerinizi gevşeterek, saçlarınız için etkili bir nemlendirici görevi görür. Süpermarketten kakao yağı alıp direk olarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Kalın bir tabaka halinde uyguladığınızdan emin olun. Sıcak bir havlu ile sararak 1-2 saat kadar bekletin. Yapışıklığı gidermek için hafif bir şampuan ile yıkayarak işlemi tamamlayın.

5) Bal, siyah saçlar için başka bir etkili doğal yumuşatıcı maddedir. Bir ölçek bal, yarım ölçek zeytin yağı, yarım ölçek limon suyu ve yarım ölçek karamele ihtiyacınız olacaktır. Bir kapta bu malzemeleri iyice karıştırın. Saçınıza bu karışımı düzgünce uygulayın ve yarım saat sonra yıkayın. Bu siyah saçlar için iyi bir yumuşatıcıdır ama sonuçlar elde etmek için düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen saç yumuşatıcı tariflerden birini seçin. Bu karışımı yumuşak ve şekle girebilen saçlar elde etmek için saç bakım rutininize ekleyebilirsiniz. Size uygun olan doğru karışımı bulduğunuzda aynı tarifi düzenli olarak uygulamaya devam edin. Daha önce de belirtildiği gibi, doğal saç yumuşatıcı tarifler anlık sonuçlar vermez ve etki edebilmesi için düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Öyleyse kendinize uygun olan tarifi seçin ve uygulamaya başlayın!

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.