Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Magnezyumdan Zengin Besinler Nelerdir?

0 379

Magnezyum sağlıklı bir hayat sürdürebilmenin anahtarıdır. Eğer anksiyete, kalp ve damar hastalıkları, migren, kas spazmları veya diyabet hastalıklarından müzdarip iseniz magnezyumdan zengin besinleri beslenmenize dahil etmek sizin için faydalı olacaktır.

8298_green-leafy-saladBir yetişkin günlük ortalama 300 ila 400 miligram magnezyuma ihtiyaç duymaktadır. İnsan vücudunda en bol bulunan dördüncü mineral olan magnezyum özellikle kemiklerde ve dişlerde bulunmaktadır. Normal kan basıncını düzenlemek, kan şekeri düzeylerini korumak, protein üretimi, metabolizma hızı ve kalp hızı koruyarak sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunması gibi çeşitli işlevleri gerçekleştirmek için gerekli bir mineraldir.

Vücutta magnezyum mineral eksikliğinin olmasının çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğu bilinmektedir;

– Uykusuzluk
– Yüksek tansiyon
– Kas krampları
– Osteoporoz
– Hiperaktivite
– Panik atak

Magnezyum eksikliği belirtileri ile başa çıkmanın en kolay yolu diyetinize magnezyumdan zengin gıdaları dahil etmektir.

Magnezyumdan Zengin Besinler:

Eğer magnezyum eksikliği belirtileri gösteriyor iseniz, beslenmenize düzenli olarak bu besinleri dahil etmeniz son derece önemli olabilir. Bu liste size magnezyum bakımından zengin olan gıdalar hakkında bir fikir verecektir. Magnezyum vücuttaki bazı çok önemli işlevleri gerçekleştirdiği için, günlük diyetinize bu gıdaları dahil etmek önemlidir.

-Yeşil Yapraklı Sebzeler: Ispanak, brokoli ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler yüksek miktarda magnezyum içerir. Kim çizgi filmlerden bir şey öğrenilmez diyor? Her şeyden önce, ıspanak yemeyi neredeyse hepimize Temel Reis öğretti!

8298_brown-bread-Tam Tahıllı Besinler: Beyaz undan arpa, mısır unu ya da yulaf kepeğine geçiş yapmak beslenmenize magnezyum eklemek için harika bir yoldur. Tam buğday unlu ekmek ve pirinç de yüksek miktarda magnezyum içerir.

-Kuruyemişler: Ceviz, kaju fıstığı, badem, fıstık, Brezilya fıstığı, çam fıstığı ve fındık gibi kuruyemişler büyük bir magnezyum kaynağıdır.

-Fasulye: Siyah fasulye, beyaz fasulye, soya fasulyesi ve lima fasulyesi de beslenmenize magnezyum eklemek için bir lezzetli ve ucuz bir yoldur.

-Deniz Ürünleri: Balıklar yüksek miktarda magnezyum içermektedir. Halibut balığı (okyanus dil balığı) sadece yüksek miktarda magnezyum içermekle kalmaz, aynı zamanda protein ve vitamin bakımından da oldukça zengindir.

-Meyveler: Muz, avokado, kayısı, kuru üzüm ve benzeri meyveler yüksek miktarda magnezyum içeren besinlerdir. Bal kabağı magnezyum bakımından en zengin meyvelerden biridir.

-Salça: Beslenmenize magnezyum eklemenin en ucuz ve kolay kolu et yemeklerine ve sebzelerinizi pişirirken salça eklemektir.

-Tatlılar: Beslenmenize magnezyum eklemek sadece ıspanak ve fasulye gibi sıkıcı şeyler yemekten ibaret değildir. Çikolatalı puding, sütlü çikolata ve şeker çubukları gibi nefis tatlılar da magnezyum için iyi bir kaynaktır. Bu leziz tatlılar magnezyum düzeyinizi arttırmak için kesinlikle diğer seçeneklerden daha lezzetlidir.

-Baharatlar: Baharatlar sadece yemeğinize lezzet eklemenin değil, aynı zamanda magnezyum eklemek için de harika bir yoldur. Paprika, fesleğen, nane ve maydanoz gibi baharatlar yüksek miktarda magnezyum içerirler.

-Günlük Ürünler: Hemen hemen tüm süt ürünleri magnezyum açısından yüksek besinleri oluşturmaktadır. Yağsız yoğurt ve süt magnezyum içeren süt ürünleri açısından en iyi seçeneklerdir.

-İçecekler: Kakao ve kahve gibi içecekler magnezyumun önemli bir kaynağıdır ve aynı zamanda diyetinize dahil etmek kolaydır.

Çocuklar İçin Magnezyumdan Zengin Atıştırmalıklar:

Eğer çocuklarınızın beslenmesine magnezyum eklemek isterseniz, size önerebileceğimiz bazı atıştırmalık tarifler de bulunmaktadır. Bu atıştırmalıklar sadece magnezyum sağlamak ile kalmayıp aynı zamanda çocuklarınız için harika birer atıştırmalık olacaklardır.

-Fıstık Ezmeli Sandviç: Tüm zamanların en favori atıştırmalığı olan fıstık ezmeli sandviçler bol miktarda magnezyum içermektedir. Sandviçleri beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek kullanarak hazırlarsanız, çok daha sağlıklı olacaklardır.

-Makarna: Makarna çocuklar için yapabileceğiniz hızlı ve lezzetli bir aperatiftir. Normal makarna yerine tahıllı makarna kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

8298_granola-fresh-berries-Yulaf Ezmesi: Magnezyumdan zengin ve sağlıklı bir kahvaltı hazırlamak için kahvaltılık gevreklere fındık, kuru üzüm ve yulaf ezmesi dahil edebilirsiniz.

Son zamanlarda hızla artan işlenmiş ve rafine yiyecekler ve fast food gıdalar nedeniyle pek çok kişide magnezyum eksikliği ve kilo artışı gözlenmektedir. Bu nedenle beslenmenize magnezyum dahil etmek, sağlıklı ve formda kalmanın iyi bir yoludur.

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.