Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dubrovnik Nasıl Bir Şehirdir?

0 197

Dubrovnik ya da eskilerin de dediği gibi Ragusa, Balkanların en güzel ülkelerinden Hırvatistan‘ın en gözde mekanları arasında yer almaktadır. Balkanların bu eşsiz şehri Dubrovnik, Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısında yer alır. Bu kısma Hırvatlar ”Dalmatia” derler. Akdeniz ve Balkanlar arasında en popüler tatil destinasyonlarından biri kabul edilen Dubrovnik, Hırvatistan ekonomisi için de ciddi bir öneme sahiptir. Ülkenin en işlek noktası olan Dubrovnik, Hırvatistan’ın elde ettiği turizm gelirlerinin yüzde 82’lik bir kısmını adeta tek başına üstelenerek ülke ekonomisine ciddi bir katkı sunmaktadır. Bölge sahip olduğu kültürel ve mimari zenginliği ile UNESCO’nun dikkatini çekmeyi başarmıştır. Her ne kadar turistik olarak popüler bir yer olsa da bölgede yerleşik olarak yaşayan insan sayısı sadece 45 bin civarındadır. Ancak yaz aylarında özellikle de Mayıs Ağustos ayları arasında şehrin nüfusu 20 katından daha fazla artış gösterebilmektedir. Bu anlamda bölge aynı zamanda da bir turizm otelcilik cennetidir. Dünyaca ünlü olan Dubrovnik, 1979 yılında UNESCO tarafından UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmiş ve böylelikle ulusal korumanın yanı sıra ulusal üstü bir koruma da tesis edilmiştir.

ADubrovnik Nasıl Bir Şehirdir?vrupa Birliği’ne 2013 yılında tam üye olan Hırvatistan’ın en güneyinde bulunan Dubrovnik, deniz seviyesine kurulmuş bir liman şehridir. Bölgeye dünyaca ünlü yolcu gemilerinin yanı sıra İtalya Hırvatistan seferini yapan bölgesel feribotlar da yanaşmaktadır. Ayrıca denizyolu ulaşımının yanı sıra bölgeye dileyen havayolu ya da karayolu ile de ulaşabilmektedir. Bu anlamda Dubrovnik’te bir adet uluslar arası uçuşlara açık havalimanı tesis edilmiştir. Bu havalimanı yaz aylarında tam kapasite ile çalışsa da turizm dışı sezonda oldukça sakın bir hava meydanına dönüşmektedir. Bunun yanı sıra bölgeye başta Avusturya, Macaristan ve Balkan ülkelerinden otobüs seferleri de düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bölgeye Avrupa Birliği üyeliği sürecinde yeni otoyollar da yapılmış ve bu sayede kendi aracınız ile de bölgeye ulaşmanız mümkün alabilmektedir.

Dubrovnik her ne kadar turizm şehri olsa da burada eğitim en az turizm kadar popüler bir hale gelmeyi de başarmıştır. Şehrin ulusal üniversitesi konumunda olan Dubrovnik Üniversitesi, başta Hırvat öğrenciler olmak üzere birçok uluslar arası öğrenciye de ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarında bölgede yaşanan sıcaklık değerleri yaklaşık olarak 10 santigrat dereceye düşmektedir. Ancak yaz aylarında bölgenin sıcaklığı 25- 26 santigrat dereceye çıkmaktadır. Bölgede günlük güneş görme saati ise 7,2’dir. Bu da birçok turistik bölgeye nazaran oldukça düşüktür. Şehirde tam bir Roma Bizans İmparatorluğu yapılarına rastlamak mümkündür. Şehrin havası tam olarak o atmosferi yansıtmasıyla da ünlüdür. Tarihi yerleri ve sahip olduğu eşsiz plajlarıyla Dubrovnik, Avrupalı turistlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.