Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Havalimanından Daha Fazlası; “Los Angeles Uluslararası Havalimanı”

0 222

Los Angeles Uluslararası Havalimanı, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Los Angeles şehrinde bulunmaktadır. Dünyanın sayılı hava meydanları arasında yer alan Los Angeles Uluslararası Havalimanı, gerek Amerika Birleşik Devletleri gerekse de bölgede yer alan ülkeler için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Sahip olduğu yüzölçümü ve trafik kapasitesi ile dünyanın en büyük aktif havalimanlarından biri olan Los Angeles Uluslararası Havalimanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en işlek 2 havalimanından biri konumundadır. Kaliforniya eyaletinin en önemli hava meydanı olarak kabul edilen Los Angeles Uluslararası Havalimanı, Pasifik bölgesinde yer alan havalimanları arasında trafik yoğunluğu bağlamında ilk sırada yer almaktadır. 1980’li yıllarda dünyada hiçbir havalimanı Los Angeles Uluslararası Havalimanı’nın sahip olduğu trafik kapasitesine sahip değildi. Toplam 4 adet gidiş gelişli 8 pisti bulunan Los Angeles Uluslararası Havalimanı, bu anlamda dünyanın en fazla pistine sahip havalimanlarından birisi konumundadır.

6Bir Havalimanından Daha Fazlası; "Los Angeles Uluslararası Havalimanı"L/24R, 6R/24L, 7L/25R, 7R/25L olarak kodlanmış olan Los Angeles Uluslararası Havalimanı pistleri, uzunlukları ile de oldukça ünlüdür. En kısa pist uzunluğu 2721 metre olan bu havalimanının en uzun pisti ise 3382 metre uzunluğundadır. Bu anlamda gerek küçük uçaklara gerekse de devasa ya da başka bir ifadeyle jumbo jet olarak lanse edilen uçaklara kolay iniş kalkış imkanı sunmaktadır. Los Angeles Uluslararası Havalimanı, sahip olduğu yolcu kapasitesi ve meydanın gelir kalemi hesaba katıldığında dünyada bir ülke olsa ekonomisi ile ilk 40’a girebilmektedir. Bu anlamda yıllık olarak ağırladığı yolcu trafiği 81 milyon olan Los Angeles Uluslararası Havalimanı, aynı zamanda da 16 milyar dolarlık bir ekonomik girdiye de sahiptir. Sahip olduğu yolcu trafiği Los Angeles Uluslararası Havalimanı, dünyanın en işlek dördüncü havalimanı yapmaktadır. Halbuki, Kaliforniya bölgesi şöyle dursun sadece Los Angeles’ta 4 adet aktif havalimanı daha bulunmaktadır. Buna rağmen 80 milyondan daha fazla yıllık yolcu trafiğine sahip olan Los Angeles Uluslararası Havalimanı, bu havalimanlarını da nazara alacak olursak Los Angeles bünyesinde toplam 130 milyon yolcunun uğrak mekanı arasında yer alır.

Los Angeles Uluslararası Havalimanı, ayrıca birçok Amerikan havayoluna ve yabancı havayolu şirketine de ev sahipliği yapmaktadır. Hubu Los Angeles Uluslararası Havalimanı sınırları içinde bulunan şirketler ise şunlardır: Alaska Airlines, American Airlines, Delta Airlines, United Airlines ve Virgin Airlines bu 5 şirket Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 5 havayolu şirketidir. Bu anlamda Los Angeles Uluslararası Havalimanı, hepsine de ev sahipliği yaparak ciddi bir trafik yoğunluğuna da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Qantas ve Yeni Zelanda Havayolları da burayı bir transit merkezi olarak kullanmaktadır. İstanbul’dan Los Angeles’a gitmek isteyen yolcular dilerlerse Türk Hava Yolları’nın İstanbul – Los Angeles tarifeli seferi ile de bölgeye ulaşabilirler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.