Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyaca Ünlü Hamburg Limanı

0 2.739

Almanya, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerindendir ve aynı zamanda da Birliğin en zengin ve en güçlü ekonomiye sahip ülkesidir. Almanya sadece Avrupa’da değil dünyada da ciddi bir paya sahip ekonomiyi yöneten ülke konumundadır. Öyle ki, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Japonya‘nın ardından Almanya dünyanın en büyük dördüncü ekonomisine sahiptir. Hal böyle olunca dünyanın en çok üretim yapan ülkelerinden biri olan Almanya, ihraç ettiği ürün bağlamında Çin’den sonra ikinci sıradadır. Bu da ülkenin ciddi anlamda bir denizyolu taşımacılığa sahip olduğu anlamına gelmektedir. İşte Almanya ürettiği ve satın aldığı hemen hemen birçok ürünü karayolları dışında denizyolunu kullanarak da topraklarına sokar ya da üçüncü ülkelere gönderir. Bu bağlamda Almanya’nın en önemli limanı, ülkenin kuzeyinde bulunan Hamburg eyaleti ve aynı zamanda da aynı adlı şehrinde bulunan Hamburg Limanı’dır. Hamburg Limanı dünyanın en işlek limanlarından birisi konumundadır. Avrupa’nın Hollanda‘da bulunan Rotterdam Limanı’ndan sonraki en işlek limanına sahip olan Hamburg Limanı, dünyanın da en işlek 10 limanı arasında yer almaktadır.

ADünyaca Ünlü Hamburg Limanılmanya ürettiği ve sonucunda ihraç ettiği birçok ürünü deniz aşırı ülkelere bu liman vasıtası ile ulaştırmaktadır. Dünyanın en meşhur limanlarından biri olan Hamburg Limanı, Rotterdam’ın aksine daha popüler bir limandır ve görsellik anlamında dünyada hiçbir liman Hamburg Limanı ile boy ölçüşemez. Rotterdam’ın Hamburg’un önüne geçmesinin tek sebebi Almanya’nın liman yükünü ağırlıklı olarak Hamburg ile Bremen arasında bölmüş olmasıdır. Yoksa Rotterdam’ın Hamburg Limanı karşısında ülkesinin sahip olduğu üretim kapasitesiyle geçmesi mümkün değildir. Hollanda’da bu anlamda sadece 1 adet devasa liman varken Almanya’da 3 adet devasa liman bulunmaktadır. Hamburg Limanı’nın bir diğer özelliği de herhangi bir yapay kanal olmaksızın tamamıyla doğal kanallar üzerine kurulmuş olması hadisesidir. Kanal Elbe Nehri’nden beslenmektedir. Tamamıyla doğal bir nehir olan Elbe, suları üzerinde konteyner gemilerinin geçmesiyle çok daha değişik bir görüntüye kavuşmaktadır.

Dünyaca ünlü Hamburg Limanı, petrol, kuru yük, teknolojik ürünler başta olmak üzere otomobil ihracatı ve ithalatında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ticari özelliği haricinde turizme de olanak veren Hamburg Limanı, kendisini ziyarete gelen devasa yolcu gemililerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu anlamda Hamburg Limanı, ayrıca dünyanın en büyük yolcu gemisi ağırlayan limanı olarak da karşımıza çıkmaktadır. Hamburg Limanı’nın geçmişi 1000 yıllık bir geçmiştir. Hansa Ligi döneminden kalma bir liman olan Hamburg Limanı, Almanya’nın her döneminde ülke için çok kritik bir öneme sahip olmuştur. Özellikle II. Dünya Savaşı’nda Alman denizaltıları bu limanı merkez olarak kullanmış ve bu sayede Atlantik Okyanusu adeta baştan aşağıya kuşatmışlardır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku