Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyada En Çok Kullanılan Tedavi Bitkisi: Meyan Kökü

0 545

Dünyada En Çok Kullanılan Tedavi Bitkisi: Meyan KöküTatlı aynı zamanda sert ve tuzlu bir kimyası olan bu bitki, baklagiller ailesinden gelmektedir. Güzel bir kokuya sahip olmakla birlikte, mor renkli güzel görünümlü çiçekleri ile de göze hitap etmektedir. Genellikle Asya, Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde yetişen meyan bitkisinin ana vatanı Rusya ve Çin olarak bilinmektedir. Ülkemizde daha çok doğu illerinde kullanılmaktadır. Ayrıca bilimsel adı Glycyrrhiza Glabra’ dır. Yapraklarından daha çok kökünden faydalanılan bitki yüzyıllardır doğal bir ilaç olarak kullanıldığı gibi, içeriği sayesinde ilaç sanayinde kullanılarak tıp alanına büyük bir sağlık hizmeti sunmaktadır. Yapısında nişasta, glikoz, flavon, sakaroz, asparagin bulunan meyan kökü, neredeyse tüm sağlık problemleri için kullanılmakta, insanlığa olağanüstü yararlar sağlamaktadır. Abartısız bir şekilde meyan kökünün tüm zamanların en fazla kullanılan tedavi bitkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu olağanüstü bitki hakkında bilmeniz gereken en önemli bilgileri Dünyada En Çok Kullanılan Tedavi Bitkisi: Meyan Köküsizlerle paylaşmakistiyoruz.

Meyan Kökünün Faydaları :

– Çok iyi bir antioksidan olan meyan kökü, vücudu zararlı toksinlerden arındırarak arındırıcı bir etki yapar. Karaciğer sağlığı ve siroz hastalığı için özellikle meyan kökü çayı detoks olarak kullanılmaktadır.

– Saç dökülmesinden şikayet eden kişiler için bulunmaz bir şifa kaynağı olan meyan kökü, çeşitli saç bakım ürünleri ve tabletleri aracılığı ile saçlarınızın daha güçlü sağlıklı ve gür bir görünüme sahip olmasını sağladığı gibi kepek sorununa da çözüm olmaktadır.

– Şeker hastalarında insülin direnci zayıf olduğundan, şekerli besinleri yemeye-içmeye ihtiyaç duyarlar. Ancak bu durum sağlıklarında büyük hasarlara ve kandaki şeker oranının yükselmesine neden olmaktadır. Meyan kökü ile yapılan çay içildiğinde vücuda gerekli olan şeker doğal olarak alınmış olmaktadır.

– Solunum yolu enfeksiyonları, nezle, grip, astım, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı,ses kısıklığı, balgam, öksürük gibi rahatsızlıklarda ilaç görevi yapan meyan kökü kısa süre içerisinde bu rahatsızlıklara çare olmaktadır.

– Akciğer hastalıklarına savaş açan meyan kökü hakkında yapılan bilimsel araştırmalar, antibakteriyel yapısı ile özellikle akciğer tüberkülozu için direnç kaynağı olduğunu göstermektedir.

– Kolesterol seviyesini dengeleyen meyan kökü kullanımı sayesinde kalp sağlığı da korunmuş olmaktadır. Vücuttaki kan dolaşımını, kan basıncını düzenleyerek kalbin daha iyi çalışmasına destekte bulunur. Kılcal damarların daha sağlıklı olmasını sağlar. Kalp krizi riskini büyük oranda azaltır.

– Her kadın Menopoz döneminde çeşitli sıkıntılar ve sağlık problemleri yaşamaktadır. Meyan kökünün içeriğindeki sağlıklı bileşenler, stres, depresyon, yorgunluk, melankoli için tedavi edici özelliğe sahiptir. İşte meyan kökünün bu faydaları sayesinde kadınlar menopoz dönemini daha rahat atlatabilirler.

Dünyada En Çok Kullanılan Tedavi Bitkisi: Meyan Kökü– Sindirim sistemi hastalıklarına karşı kullanılan meyan kökü, midede oluşan enfeksiyon ve iltihaplanma ve farklı türde hasarların tedavisinde kullanılmaktadır. Peptik ülsere karşı koruma sağlar. Böbrek üstü bezi hastalıklarına iyi gelmektedir. Onarıcı etkisi ile sindirim sistemini güçlendirmektedir. Mide yanması ve mide zarı onarımı tedavisi için çok faydalıdır. Kilo problemi olan kişiler için diyet süresince rahatlıkla kullanılabilir. Kabızlığa iyi geldiği ve kramp giderici olduğu bilinen meyan kökü, sindirim sistemindeki etkileri ile kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

– İçeriğindeki bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren meyan kökünün, bazı kanser türlerinde kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını engellediği tespit edilmiştir. Özellikle kolon ve meme kanseri üzerinde etkili olan meyan kökü, kemoterapi alan hastalarda kullanıldığında tümörlerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığı görülmüştür.

– Beyin fonksiyonlarını olumlu olarak etkileyen ve güçlendiren meyan kökünün, yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıklarda beyinde oluşan hasarın onarımında kullanılabileceği tespit edilmiştir.

– Yapılan bilimsel araştırmalar meyan kökünün insan vücuduna giren HIV virüsünün, AIDS hastalığına sebep olma süresini yavaşlatmakta etkili olduğunu göstermiştir.

– Sedef, zona, egzama, ciltle kuruluk ve döküntü ve cilt enfeksiyonu, sivilce, çıban ve yaralar üzerinde tedavi edici özelliği olan meyan kökü sadece bu özelliği değil; cildi canlandırma, cilde parlaklık ve nem kazandırma, cildin rengine canlılık katma, kızarıklığın giderilmesi gibi özellikleri ile de cilt sağlığını önemli ölçüde korumaktadır. Güneş yanıklarını engellemek amacı ile koruyucu faktörlü bir güneş kreminden çok daha doğal ve faydalı olmaktadır.

– Antimikrobiyal özelliği ile diş eti iltihabının önlenmesini ve giderilmesini sağlar. Gargara ve diş macunu gibi ağız sağlığı ürünlerinde hammadde olarak kullanılmaktadır.

– Özellikle eklem ağrıları ve karın ağrıları için ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

– Antidepresan özelliği ile sinirlerin yatışmasını ve kişinin kendini ruhsal olarak daha iyi hissetmesini sağlar.

– İdrar söktürücü özelliği ile böbrekte oluşan taş ve kumun idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur.

Dünyada En Çok Kullanılan Tedavi Bitkisi: Meyan KöküMeyan Kökü Nasıl Kullanılır?

Genellikle çay olarak tüketilen meyan kökünü 3 su bardağı suyun içerisinde 3 tatlı kaşığı koyarak 20-30 dakika kısık ateşte kaynatabilir, soğuduktan sonra çay olarak tüketilebilir.

Meyan kökü çayını aç karnına ya da yemeklerden sonra birer bardak içerseniz herhangi bir sağlık sorununuz olmasa dahi kendinizi yenilemiş ve sağlığınıza sağlık katmış olursunuz. Ancak fazla tüketimi vücudunuzda zararlara yol açabileceğinden dikkatli kullanmanız gerekmektedir.

Ayrıca kolayı andıran hafif bir şeker tadına sahip olan bu bitki ile meyan kökü şerbeti yapılmakta ve Anadolu’da oldukça yaygın olarak tüketilmektedir.

Dünyada En Çok Kullanılan Tedavi Bitkisi: Meyan KöküMeyan Kökünün Zararları Nelerdir?

– Fazla tüketimi vücutta su toplanmasına böbreklerde hasara, yüzde ve eklemlerde ödeme neden olmaktadır.

– Gebelik durumu olan ve emziren bayanların kullanmaması gerekir. Çünkü meyan kökünün hamileler ve lohusalar üzerindeki etkileri konusunda yapılmış yeterli araştırma bulunmamaktadır.

– Hipertansiyon hastaları için önerilmemektedir. fazla kullanımı tansiyonu yükseltir ve baş dönmesine neden olur.

– Kalp hastalarının kullandığı Digoxin ilacı ile birlikte tüketilmemelidir.

– Kan inceltici, tansiyon ilacı ve idrar söktürücü ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.

Kaynakça:
www.faydalari.com

Yazar: Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku