Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gebelik Zehirlenmesi Nedir ?

0 25

Gebelikte en çok yaşanan durumlardan biri tansiyon rahatsızlığıdır. Tansiyon düşmesi bir gebe kadında normal olarak değerlendirilir. Fakat tansiyon yükselmesi söz konusu ise bu risk içermektedir. Gebelik zehirlenmesinin en büyük nedenlerinden biri yüksek tansiyonun aniden gelişmesi ile başlar.Tıp alanında preeklamps olarak nitelendirilen gebelik zehirlenmesi bir hastalık türü değildir.Yüksek tansiyonun gelişmesi sırasında başta el ve ayaklarda şişlikler oluşur. Daha sonra idrar yaparken yanmalar oluşur. İdrar ile atılan fazla proteinler sonrası gebelik zehirlenmesi başlamış demektir.

Gebelik zehirlemesi sinsi bir durumdur,aniden gelişir eme yavaş dağılır. Bu nedenle öncelikle bunun tam olarak ne olduğunu kestirmeniz güç olabilir. Mide bulantıları artar. Daha sonra kusmalar çoğalır.Ağrı ve kramplar kasık bölgelerine kadar iner. Şiddetli bir hali almaya başlayan bu durum gebelik zehirlenmesi olabilir. Hemen bu durumda yapmanız gereken acil bir hastaneye gidip,kontrollü bir şekilde durumun tehlikesini atlatmak ve geç kalamdan tedavi almaktır. Aksi takdirde bebeğinizi kaybedebilirsiniz.

Gebelik zehirlenmesi kesinlikle bir hastalık olarak düşünülmemelidir. Bu her gebede yaşanabilecek bir durumdur. Fazla proteinin vücuda depolanması sonrası,yüksek tansiyonun ortaya çıkması ile gelişir. Belirtileri fazlası ile kendini belli eder. Ödem el ve ayak bölgelerinde ,yüzde fazlası ile çoğalır. Şişkinlikler ile beraber artan baş dönmeleri ve bulantılar,idrarda yanmalar,hatta idrardan kan gelmesi besin zehirlenmesini doğurabilir.

Aşırı yorgunluk hissi,bağ ağrısı, astıma benzer nefes sorunları,tıkanmalar,rengin beyaz hali alması,bulanık ve çitf görme, el ve ayaklarda şişkinlik ile beraber gelişen soğukluklar, kan seviyesinin düşmesi ve diğer anormal durumlarda gebelik zehirlenmesi ile karşılaşmanız mümkündür. Erken far edilmeyen gebelik zehirlenmelerinde bebek anne karnında yaşamına son verir. Sağlıklı bir doğum için gebelik zehirlenmesi geçirecek fazla proteinler almayın. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye ve hamur işini azaltmaya özen gösteriniz.

Gebelik zehirlenmesi yaş ve kiloya göre değişim gösterir. Örneğin gebeliğe geç kalan 40 yaşında bir anne adayı için bu durum risk içermektedir. Eğer,20 yaşın altında ise,çocuk anne olarak nitelendirilir ve vücut gebeliğe henüz hazır değildir. Bu nedenle gebelik zehirlenmesi ortaya çıkabilir. Aşırı kilolu bayanlarda da bu risk devam etmektedir. Özellikte gebelikte fazla kilo olmak,gebeliğin tehlikeye girmezine,besin zehirlenmesine yol açar. Sağlıklı ve dengeli besinler tüketmeli ,her ay düzenli doktor kontrollerinizi yaptırmalısınız. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.