Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hipertansiyonun Yükselmesi Hangi Hastalıklara Yol Açıyor ?

0 252

Hipertansiyonun Yükselmesi Hangi Hastalıklara Yol Açıyor ?Tansiyon hastalıkları arasında yer alan hipertansiyon, ense arkasından baş ağrısı ile şiddetli gelişir. Kan basıncının yükselmesi nedeni ile bu durum şiddetlenir. Her ne kadar bazı kişilerde bu benim için pek sorun teşkil etmiyor düşüncelerini yaratsa da ,unutulmaması gereken bir şey var,tansiyon yükselmesi tansiyon düşmesine benzemez,ciddi oranlarda risk içerir. Kan basıncı ile beraber gelişen burun kanaması, baş ağrısı, nefes lamada şiddetli sıkıntılar,hipertansiyonun yükselmesine neden olur. Bu tansiyona hemen önlem alınmadığı zaman birden fazla gizli belirti ve risk oluşmaya başlar. Peki,bu riskler neler isterseniz sizleri bu konuda ,doğru bir şekilde aydınlatalım.

Kalp Krizi Riski :

Kalp kasını besleyerek bilinen koroner ,damarların tıkanmasında kontrolsüz şekilde gelişir.Hipertansiyon da ise en önemli risk kalp kasının tıkanması ile gerçekleşir. Bu durumda kalbi besleyecek oksijen azalır. Oksijen azlığı nedeni ile, yeterli kan akımının sağlanamaması sonucu oluşan göğüs,şiddetli ağrılara maruz kalır.Göğüste rahatsızlık hissi çoğalır. Derken nefes darlığı kalp krizinin oluşumuna hızlı cevap verir. Bu nedenle kalp krizi hipertansiyonun yükselmesinde en sık görülen belirtileri olarak öne çıkmaktadır.

İnme Riskinin Artması :

Kontrolsüz sağlanan ve aniden meydana gelen yüksek kan basıncı, beyin damarlarının hasar görmesine ve daralmasına neden olur. Beyin damarlarının çatlaması sonucu inme riski oluşur. Beyin damarını tıkanması da inmeye yol açar. İnme son derece risklidir.

Hipertansiyonun Yükselmesi Hangi Hastalıklara Yol Açıyor ?Kalp yetmezliği Riski Çoğalıyor :

Hipertansiyonda,Yüksek kan basıncı arttığı zaman, kalp kası, kanı vücuda pompalamak için kalınlaşmaya başlar.Bu kalınlaşmış kalp kası yüzünden yeterli kanı pompalama fonksiyonu azalır. Bu nedenle yüksek oranlarda kalp yetmezliği sorunları gelişir ve bununla mücadele etmek güçleşir.

Hafıza sorunlarına Yol Açıyor :

Beyin damarlarının tıkanması nedeniyle, kan basıncı yüksekliğinin verdiği zarar yüzünden artık hafıza eski gücüne sahip olmuyor. Yavaşlayan hafıza,unutkanlıklar hatta beyin küçülmeleri hızlı bir şekilde ilerleme kaydediyor. Daha sonra konuşma becerilerini olumsuz yönde etkiliyor.Kısacası hipertansiyonun yükselmesi hafızanın zayıflamasına neden oluyor. Uzun zaman kişi kendini istenilen değerlere sahip olamayarak,beyin zayıflığı yaşıyor. Konuşmada bozukluklar ve aksaklıklar bu nedenle daha fazla yaygınlaşmaya başlıyor.

Hipertansiyonun Yükselmesi Hangi Hastalıklara Yol Açıyor ?Hipertansiyon – Böbrek hastalığına Yol Açıyor :

Sağlıklı damarlar olmasa böbrekler bundan son derece olumsuz etkilenir. Bu da böbreklerin kandaki atıkları daha iyi süzebilmesi için,düzenli sıvıya, hormona ve tuza ihtiyacı var. Böbreklerin asit dengesini sağlayabilmesi için önce sağlıklı damarlara sahip olması gerekir. Bu sebepten ötürü,yüksek kan basıncına bağlı bu sistemdeki düzenin bozulmaması gerekir. Bu bozulma sonrası,çeşitli böbrek hastalıkları ortaya çıkar.Vücudun kan basıncını düzenlemesi gerekir. Kan basıncının dengesizliği zorluklara neden olur ve hastalıkların hızlı yaygınlaşmasına zemin hazırlar.

Hipertansiyonun Yükselmesi Hangi Hastalıklara Yol Açıyor ?Hipertansiyonun yol açtığı diğer riskler ise,periferal damar hastalıklarına neden olmasıdır. Ayrıca göz damarlarında daralmalara neden olur. Göz damarlarında kalınlaşma hızlanır. Cinsel fonksiyonlarda ciddi oranlarda bozulmalara neden olur.Damarın bir kesiminde genişleme ve anevrizma meydana gelir. Bunun nedeni kan basıncının yükselmesidir. Hipertansiyon hayati riskler doğurabilir. Bu nedenle önlem almakta fayda vardır. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
uzmanhekim.com
uzmandoktor.com
doktorasor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.