Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyadaki En Tehlikeli Plajlar

0 487

Plaj gibi güzel ve büyülü bir yerin tehlikeli olabileceğini hiç düşündünüz mü? Öyleyse bu konuda düşünmeye başlayın. Yüksek gel gitler ve asi su altı akımları haricinde bir plajı neyin tehlikeli yapabileceğini düşünün. Dünyanın en tehlikeli plajları hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

8392_450-139893720-danger-boardKendinizi ne kadar korumaya çalışırsanız çalışın, hayatta bazı şeyler gerçekleşir. Ne kadar tedbirli davransanız da hayatta beklenmedik şeyler karşınıza çıkar. Ancak uyanık olmak ve mümkün olduğu kadar güvenliğimizi sağlamanın da bize bir zararı olmaz. Aileniz ve çocuklarınızda plajda basit ve hoş bir gün geçirmek isterken planlarınızı bozacak aksilikler ortaya çıkabilir.

Tatil sezonu geldiğinde herkesin en çok sevdiği yer plajlardır. İster sevgilinizle romantik bir gün geçirin, ister ailenizle eğlenceli bir gün geçirin ya da kendi başınıza tembel bir hafta sonu olsun plajlar deniz, kum ve güneşin mükemmel birleşimidir. Ancak köpekbalıkları, volkanlar, radyoaktivite ya da tehlikeli akıntılar plajdaki mükemmel gününüzü sabote ederse neler olur? Bu makalede dünyanın en tehlikeli plajlarından bahsedeceğiz. Tatile giderken bu plajları listenizden çıkardığınızdan emin olun!

1) Gansbaai, Güney Afrika:

8392_450-151558205-white-sharkKöpekbalıkları! Yeterince korkutucu mu? Peki, Büyük beyaz köpekbalığı! Yüzünüzün renginin sararıp solmasına neden oluyor değil mi? Gansbaai kasabası Western Cape, Güney Afrika’da bulunan küçük bir balıkçı kasabasıdır ve çok sayıda büyük beyaz köpekbalığına ev sahipliği yapmaktadır. Bu kasaba bazı kişiler tarafından dünya büyük beyaz köpekbalığı merkezi olarak anılmaktadır.

Gansbaai’ de küçük bir ada olan Geyser Rock’ da yaklaşık 60.000 Güney Afrika kürklü foku yaşamaktadır. Bu adanın yakınlarında bulunan nispeten daha büyük bir ada olan Dyer adasında ise yüz binlerce penguen yaşamaktadır. Bu iki adayı birbirinden ayıran bölge ise “Shark Alley” olarak adlandırılan köpekbalığı bölgesidir. Büyük beyaz köpekbalıkları bu bölgedeki deniz canlıları ile beslenir ve bu bölgede çok sayıda bulunurlar. Büyük beyaz köpekbalıklarının gücü ve gazabını açıklamaya bile gerek yoktur. Eğer bir köpekbalığı savaşçısı değilseniz bu bölgeden uzak durmalısınız!

2) Acapulco Plajı, Meksika:

Bu plajda köpekbalıklarından korkmanıza gerek yok, ölümcül su altı akımları da yok! Radyoaktif kirlilik ya da tehlikeli deniz canlıları da bulunmamaktadır. Yine de, plajları arasında en ölümcül olanıdır. Burada insana zarar veren yine insanın kendisidir. Acapulco plajı cinayetleri ile tanınmaktadır. Mart 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre Acapulco plajındaki cinayet oranı Amerika Birleşik Devletlerine oranla 28 kat daha fazladır. Bir zamanlar turist cenneti olan bu yer şimdi dünyanın ikinci en şiddetli şehri olarak adlandırılmaktadır.

3) Amazon Plajları, Brezilya:

Eğer buraya seyahat etmeye karar verirseniz, size eşlik eden sadece köpekbalıkları olmayacak onların yanı sıra piranhalar, elektrikli yılan balıkları, anacondalar ve diğer ölümcül deniz canlıları da olacaktır. Brezilya’nın Amazon plajları en ölümcül ve zehirli sualtı deniz hayvanlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

4) Bikini Atoll, Marshall Adaları Cumhuriyeti:

Son 65 yılda Bikini Atoll, Marshall Adaları sularının etrafında balıkçılıkta büyük bir düşüş yaşandı. Bu düşüş deniz yaşamında bir artışa yol açmıştır. Herhangi bir deniz yaşamı da değil. Köpekbalıkları! Tehlikeli köpekbalıkları! Bu sularda bulunan köpekbalıkları sayısının çok fazla olması nedeniyle bu sulardan uzak durmanız gerekmektedir.

Eğer köpekbalıkları sizin için yeterli değilse, bu UNESCO Dünya Mirası bölgesi 1946 ve 1958 yılları arasında 20’den fazla nükleer silah için bir test alanı olarak ilan edildi. Bunun sonucunda oluşan nükleer radyasyon insan yaşamı, hayvan yaşamı ve hatta bitki yaşamı için tehlikelidir. Bu çifte tehlikeli bölge görünüşe göre size uygun değil!

5) Cape Tribulation Plajları, Queensland, Avustralya:

Dünyanın en zehirli yaratıkları olan Kutu Denizanalarına ev sahipliği yapan, Cape Tribulation plajları her yıl Ekim ve Nisan ayları arasında kapatılır. 1883 yılından itibaren kutu denizanalarının sokmalarına bağlı 70′ den fazla ölüm gerçekleşmiştir.

Denizanası sokması o kadar şiddetlidir ki mağdurları bilinçlerini kaybettikten sonra bile acıdan ağlamaktadırlar. Zehir o kadar etkilidir ki eğer kurbanlarına hemen müdahale edilmezse, kalp durması nedeniyle dakikalar içinde ölebilirler.

6) Chowpatty Plajı Mumbai, Hindistan:

8392_450-137423602-chowpatty-beachHindistan’da iseniz Hintlilerin yaptığını yapmayın. Mumbai’ de bulunan Chowpatty plajının dünyanın en kirli plajı olduğu bilinmektedir. Şehrin tüm artıkları bu sulara atılmaktadır, her gün kirletilen bu suların kirlenme hızını tahmin edebilirsiniz. Her ne kadar bu bölgede gecekondu çocuklarının suların kenarında gülüp oynadıklarını görebilseniz de, bu sulara girmeniz tavsiye edilmez. 60.000 ton kömür ile dolu bir kargo gemisi sulara battığı zaman kirlilik seviyeleri 2011 yılından bu yana yükseldi. Bu doğal tehdit oluşturan diğer plajların aksine, bu plaj insanın yaptıklarının tehlikesini kanıtlamaktadır.

7) Kilauea, Hawaii:

8392_450-139693259-kilauea-lava-flowHawaii’ nin siyah kumlu plajları bir volkanik dağın eteğinde bulunmaktadır. Sizi oradan uzak tutmak için yeterli mi? Fazlası var! Bu yanardağ dünyanın en aktif volkanıdır ve 1983 yılından bu yana patlamaktadır. Sürekli patlamalar lavların plajlar ve sulara püskürmesine neden olmaktadır. Tüm bunların haricinde bu sular köpekbalıklarına ev sahipliği yapmaktadır. 1828 yılından bu yana 100’den fazla köpekbalığı saldırısı gerçekleşmiştir ve bunlardan sekizi ölümcüldür.

8) Hanakapiai, Hawaii:

Köpekbalıklarından uzak olmakla birlikte, güçlü akıntılara ev sahipliği yapmaktadır. İstatistiklere göre, bu asi akımlar nedeniyle yüzerken boğulan 80’den fazla kurban olduğunu bildirilmiştir. Okyanus suları öngörülemez ve korkunç olduğundan Hanakapiai adalarında yüzmek yasaktır. Yüksek gel-gitler ve akıntılar Hanakapiai’ yi dünyanın en tehlikeli plajlarından biri yapmaktadır.

9) New Smyrna Plajı, Florida:

8392_450-87509963-new-smyrna-beachFlorida ve plaj kelimelerini aynı cümlede düşünün, gözlerinizin önüne bembeyaz kumsalları ile parlak, güneşli bir gün canlanmıyor mu? Bu görüntüye köpekbalıklarını ekleyin. Görüntü artık pek de güzel değil, öyle değil mi?

Florida plajları ve suları son birkaç yıl içinde giderek artan sayıda köpekbalığı saldırılarına ev sahibi olmuştur. 2007 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dünyada 120’den fazla kişi köpekbalıkları tarafından saldırıya uğramıştır ve bunlardan 17 tanesi tek başına New Smyrna Plajı’nda saldırıya uğramıştır.
Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/top10-most-dangerous-beaches-in-the-world.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku