Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Saç Yolma Nasıl Bir Hastalıktır?

0 393

Trikotilomani (TRK), ilk kez 1889 yılında Fransız bir dermatolog tarafından, saçlarını kökünden çekip dikkat çekecek kadar yolan insanlarda gördüğü, dürtüsel ruhsal bozukluk için kullanılmıştır. Yunanca thrix yani saç, tillein çekmek, koparmak, mania, çılgınlık kelimelerinden gelir.

Hastalık kimlerde görülür, nasıl bir hastalıktır?

8393_trichotillomania-240x196Toplumun hemen her kesiminde ayırım yapmaksızın görülen bu rahatsızlık, çocukluk dönemindeki kadın ve erkeklerde eşit oranda gözükürken, yetişkinlerde kadınlarda görülme oranı daha yüksektir. Her yüz kişiden dördünde görülebilen bu dürtüsel kontrol bozukluğu, daha çok stresli bir durumdan sonra veya yaşamda ki önemli bir olay sonrası başlar. İnsanların sosyal hayatını etkileyen bu hastalık, kişileri toplum içinde zor durumda bırakır. Zira saçını yolan kişi, bunu insanlardan saklamak için peruk takabilir, sürekli saç stilini değiştirir vb önlemler alır.

Bu hastalıkta kişi sadece saç yolmaz bazen kirpik, sakal ve vücut kıllarını da yolabilir. Kişi saçını yolmadan önce yükselen bir gerginlik hisseder, saçını yolduktan sonra bir rahatlama hisseder. Çocuklarda görülen saç yolma sıklıkla eleştirici, baskın ailelerin çocuklarında, ilk çocuklarda kıskançlıktan dolayı görülür.

Hastalığın tedavisi nasıldır ?

Hastalığın tedavisi iki yöntemle yapılır. Birincisi ilaçla tedavi ikincisi davranış terapisi. Davranış terapisi uzun süren bir süreçtir ve bazen hastalar tarafından gönülsüz tercih edilir. Davranış terapisi, saç yolmayı azaltır fakat saç yolmaya bağlı depresyon ve diğer psikiyatrik semptomlarda ilaç kadar etkili olmaz.

Kaynakça:
www.medikalakademi.com

Yazar:Sultan Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku