Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ev Konservesinde Ölümcül Sonuçlar

0 283

Ev Konservesinde Ölümcül SonuçlarArtık günden güne organik gıda arayışına yönelişimiz sonucunda bazı uyarıları kulak arkası etmemiz, yüksek derecede yanlış yapmamıza yol açabiliyor. Her şeyimiz doğalından olsun anlayışı, iyi olmakla berber doğal olanı fabrikasyon yöntemlere getirmek sakıncalı olabilir. Bilinçsizce fabrikasyon ürünlerini elimizdeki imkanlarla hazırlanmak çok sakıncalı. Son dönemlerde haberlerde sıkça duyduğumuz konserve zehirlenmeleri maalesef ölümle sonuçlanıyor. Peki bu konserve zehirlenmesinin sebebi nedir. Nelere yol açar? Hangi şartlarda ve koşullarda yapılan konserveler insan sağlığını tehdit ediyor bir bakalım.

Fabrikalarda konserveler için yüksek sıcaklarla yıkanmış ve preslenmiş olarak mevsiminde bulamayacağımız konserveleri hemen her market rafında görmemiz mümkün. Evde market raflarındaki konserveleri daha sağlıklı olduğunu düşünüp sofralarımıza kadar getiren hanımlar uygun hijyenik koşullara ve kapaklarını havasız ortamda ağzı kapatılmadığı için çok ciddi bir zehir olan “Botulismus” bakterisi olan ve bir zerresi dahi milyonlarca fareyi öldürebilecek kuvvet de olan zehirli şişeler haline getirebiliyorlar. Bu bakterinin havasız ortamda yaşayabildiği ve çoğaldığı görülmüştür. Özellikle gerekli sıcaklıklarla yapılmayan konserve ve sıcak-soğuk uygulanması yapılmadığı için kavanozlarda hava kalması dahilinde bu zehrin üremesi için zemin hazırlanabiliyor. Uzmanlar, evde hijyenik olarak konserve üretmenin mümkün olmadığını söylerken neden hala ev konservesi efsanesi her mevsimde gündeme geliyor. Ölümlerin sıklaştığı bu konserve zehirlenmelerin bilinçsiz ve araştırmadan uygulanması bir ev halkının tamamen kaybolmasına neden olabilir.

Ev Konservesinde Ölümcül SonuçlarKonserve

zehirlenmesinin

belirtileri

Genellikle 24-36 saat içinde başlayan belirtiler bazen 7 güne kadar çıkmaktadır. Ölümlerin büyük bir kısmı ise 1 ile 8 gün arasında gerçekleşmektedir. Baş ağrısı, yorgunluk, solunum problemleri yaşayan kişiler başlarda grip enfeksiyon düşüncesi ile Botulismus zehirlemesi olduğunu bilmeden bu süreci geçirir, hastaneye başvurmayan kişilerin başına kötü olaylar gelebilir. Hastada gözlerde şişkinlik, yutkunmada zorlanma, şaşılık göz bebeklerinin normalden fazla büyümesi gibi bulgular gözükür. Ev yapımı konservenin gerekli şartlara uyulmadığı taktirde ölümcül bir kutu olduğunu söyledik ve konserveden zehirlendiğimizi nasıl anlarız. İçinde ölümcül bakterilerin ve mikropların dolaştığı ve bilmeden fark etmeden tükettiğimiz konserve zehirlenmesinin ilk belirtisi ses kısıklığıdır. Eğer yemeğinizde konserve kullandıysanız ve durduk yere sesinizde kısılma gözlemlediyseniz konserve zehirlenmesi yaşıyor olmanız muhtemeldir.

Zehirlenmeye maruz kalan her 3 kişiden biri hayatını kaybediyor. Solum yolları kasılmaları ve takibinde solum olu felci geçiren kişilerde konserve zehirlenmesinin ilk belirtisinin bu olduğunu söyleyen uzmanlar, evde asla böyle bir üretime girilmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Fabrikalarda üretilen konserveleri tüketilmesi gerektiğini söyleyen yetkililer hali hazırda yapılmış olan konservelerin kapaklarını kontrol etmeleri ve hava kaçakları fark edilen kavanozları hiç dokunmadan atmaları konusunda uyarıyor. Botulismus zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırılan kişilerin solunum destek cihazlarıyla bir süre yoğun bakım ünitesinde gözlem altında tutulması gerekmekte. Bu önemler hastayı hayatta tutmayı sağlayabiliyor.

Ev Konservesinde Ölümcül SonuçlarHastaya bu süreçte asla sakinleştirici ilaçla verilmemeli hastanın bilinci sürekli açık tutulmaya çalışılmalı ve bedenin kendini toparlanması sağlanmalıdır. Bu zehirlenme sonucu solunum yetmezliği, hasta kayıplarına sebep olduğu belirtiliyor. Eğer konserve kutusunda yada kapağında şişkinlik varsa yüksek olasılıklı zehirli bakteri üretimi yapmıştır. Konserve kullanacağınız zaman konserve şişesini 15 dk kadar kaynayan suda bekletirseniz böyle bir zehirlenmesinin %80 önüne geçmiş olursunuz. Tadında ekşime veya bozulma varsa kullanmadan atılması gereken konservelerin en sağlıklısı sanayi ürünleridir. Taze ve doğal tüketmeyi seviyor sanayi konservelerine güvenmiyorsanız her şeyi mevsiminde tüketmeye özen göstermelisiniz. Bakterinin canlı kaldığı yerler ise toprak, hayvan dışkıları ve iyi yıkanmamış meyve sebze yüzeyleridir. Aldığınız bütün sebze ve meyveyi sirkeli suyla dezenfekte ettiğiniz zaman kendinizi ve ailenizi bu tarz semptomlardan korumuş olursunuz.

Kaynakça:
http://www.saglik.im/botulizm/

Yazar:Merve Yılmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.