Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Doğal Saç Boyama Malzemesi: Kahve

0 9.214

Doğal Saç Boyama Malzemesi: KahveKahve keyif alınarak tüketilen, uyarıcı özelliği olan, her ülkede farklı bir şekilde hazırlanan bir içecektir. Kahve denilen içecek Rubiaceae (kökboyasıgiller) ailesinin üyelerinden biri olan Coffea cinsi bitkilerin tohumlarından elde edilir. Aynı zamanda bu bitkilerin tohumlarına da kahve denir. Kesin olmamakla birlikte şu ana kadar keşfi yapılmış 124 kahve türü olduğu bilinmektedir. Anavatanı Etiyopya olan kahve bitkisinin en fazla 3 türü ekonomik anlamda değerli bulunmakta ve yetiştirilmektedir. Bu türlerin latince bilimsel adları aşağıdadır:

*Coffea arabica (Arap kahvesi)
*Coffea canephora (robusta)
*Cofefa liberica

Bu kahve türleri arasından ticareti en fazla yapılmakta olan Arabica türü kahve bugün en çok Güney Amerika’da yetişiyorken geçmiş zamanlarda Arabistan’da yetiştirilmiştir. Madagaskar ve Afrika’da yetiştirilmekte olan robusta türü kahvenin asıl kökeninin Kongo Havzası ve Doğu Afrika olduğu düşünülmektedir. Bu türlerin tarımı Güney Asya’da da yapılmaktadır. Liberika türü kahve ağacı ise sadece Filipinler’de ve oldukça az yetiştirilmektedir. Dolayısıyla ticaretteki katkısı azdır.

Kahveyle keyifli sohbetler

Kahve ağaçlarının yağmurların ardından açan, kiraz çiçeğine benzeyen beyaz ve çok sayıda çiçeklerinin kokusu yasemin çiçeğini hatırlatmaktadır. Çiçeklenmeden sonra tohum taşıyan meyveler gelişmektedir. Başlangıçta rengi yeşil olan meyveler zamanla kızarmaktadır. Kırmızı meyvelerin (kahve kirazı ) içinden çıkarılan çekirdekler de yeşile yakın sarımtırak renklidir. Bu çekirdekler toplanıp yıkanmakta ve kurutulmaktadır. Bundan sonra kavrularak aroma kazandırılmakta ve bilinen o rengi elde edilmektedir.
Keyifli sohbetlere ve fallara eşlik eden, damaklarda eşsiz bir lezzet bırakan kahve farklı işler için de kullanılmaktadır. En iyileri Arabistan’da yetişen kahve 3. yüzyıldan beri Habeşistan’da yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Mekke’ye hac ibadeti için giden Habeşistanlılar tarafından kahve 18. yüzyılda Arabistan’a ve Müslümanlara tanıtılmıştır. Osmanlılar döneminde de İngiltere, Venedik, Fransa ve batı ülkelerine yayılmıştır. Kahve içmenin kalbi güçlendirdiği, sinir sistemini, yorgunluğu azalttığı bilinmektedir. Daha birçok faydası olan kahve içecek olarak tüketilmekten başka farklı alanlarda da kullanılabilmektedir. Bu alanlardan biri kozmetiktir.

Doğal Saç Boyama Malzemesi: KahveGüzel olmak zor değil

Kadınlar kendilerini güzel görmekten, değişiklik yapmaktan, özellikle saç renkleriyle ve modelleriyle oynamaktan hoşlanır. Yaşlandıkça beyazlayan saçlar da boyanarak eskisine yakın renkte görünmesi sağlanır. Saç boyamak deyince öncelikle içlerinde birçok kimyasal madde bulunan hazır saç boyaları akla gelmektedir. Piyasada bolca bulunan ticari ve kolay uygulanan hazır saç boyaları kadınlar tarafından giderek artan sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tür saç boyalarının içinde 5000’den daha çok kimyasal madde bulunduğu ve çoğunun kanserojen olduğu saptanmıştır. Bu sebeple uzmanlar saç boyalarına karşı sağlığa zarar vermeyen doğal malzemelerle saç boyamanın tercih edilmesi gerektiğini belirtmektedir. Kadınlar bu konuda bilinçlendirilmeye çalışılmakta, gebelik ve emzirme döneminde hazır boya kullanmamaları istenmemektedir.

Kınadan kahveye

Eskiden kadınlar arasında saçları canlandırmak için kına kullanımı yaygındı. Kına günümüzde en fazla düğün önceleri kına gecelerinde eller ve ayaklar için kullanılmakta ve buna kına yakmak denilmekte, gelenekler yaşatılmaktadır. Saça uygulanan kına genellikle kızıl bir renk vermektedir. İçine başka malzemeler katılarak renk üzerinde az çok oynanabilmektedir. Kına gibi siyah çay, soğan kabuğu, ceviz kabuğu, pancar suyu gibi farklı bitkisel malzemeler de doğal yolla saç rengini değiştirmek, koyulaştırmak için kullanılabilmektedir. Bu konuda zaman zaman farklı formüller ortaya atılmakta ve uygulanmaktadır. Bugün biz de sizlere kahve ile saçın nasıl boyanabileceğinden bahsedeceğiz.

Doğal Saç Boyama Malzemesi: KahveKahve ile saç boyamanın faydaları

Saç rengini koyulaştırmada kahve kullananların saçları daha fazla çıkmakta, büyümesi hızlanmaktadır. Saç diplerine masaj yapılarak uygulanan kahve telvesinin içerdiği kafein saç köklerini besleyip güçlendirmektedir. Hazır boyaların zararlarından uzak kalarak ışıldayan, tatlı renklere sahip saçlara kavuşan bayanlar yeni yetişen nesillere de örnek olacaktır.

Boyama hazırlığı

Kahve ile saçları boyayabilmek için öncelikle organik ve öğütülmüş toz halinde kahve gerekmektedir. Kahve saçlara hiçbir zarar vermeden hoş bir renge kavuşturacaktır. Boyama öncesi bir duş bonesi, eski bir havlu, saç kremi ve sert hazırlanmış kahvenin hazır edilmesi gerekmektedir.

Doğal Saç Boyama Malzemesi: KahveNasıl uygulanmalı?

*Önce 1 ölçek su için 2 ölçek kahveyle oldukça sert bir kahve hazırlanmalıdır. Bu kahve çok iyi kavrulan Türk kahvesiyle, filtre kahve veya İtalya’ya has olan iyi kavrulmuş espresso ile hazırlanabilir.
*Hazırlanan kahve soğutulur.
* Kahvenin telvesi üstünde biriken sıvı kısım kullanılacaktır. Bu sıvı kahve alınarak 1,5 bardağına 3 yemek kaşığı ölçüsünde nemlendirme özelliği iyi olan saç kremi ile 2 yemek kaşığı kadar da mümkünse yeni öğütülmüş toz kahve eklenmelidir. Dileyenler bu işlemi çukur bir kapta yapabilir.
*Malzemelerin hepsi karıştırılmalı ve kullanıma hazırlanmalıdır. Saçı uzun olanlar verilen miktarları artırabilir.
*Giysileri korumak için omuzlara eski bir havlu koyularak boyama işlemine başlanır. Eldiven kullanılarak ele alınan karışım saçlara, özelikle dip kısımlarına masaj yapılarak uygulanır. Saçlara eşit olarak yayılabilmesi için iri dişli bir tarak kullanılabilir.
* Toplanmış olan saçlara ya bir bone geçirilir ya da streç ile sarılır ve 30-60 dakika bekletilir.
*Bekleme sürecinden sonra saçlar soğuğa yakın ılık su ile iyice durulanmalı fakat şampuan kullanılmamalıdır. Durulama işlemi rengi sabitleyebilen sirkeli suyla da yapılabilmektedir.
Bu yöntemle saçların rengi kimyasal madde içeren boyalar kullanılmadan da koyulacak ve canlılık kazanacaktır. Daha iyi sonuç almak için işlem sık tekrarlanmalıdır. Saçına daha önce boya, renk açıcı gibi maddeler uygulanmış olanlarda kahveyle saç koyultma işlemin verimli olmayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Not: Temiz saça uygulandığında daha iyi sonuç veren bu yöntemle elde edilen koyu renk uzun süre kalıcı olmayacak, en fazla 3-4 hafta etkisi devam edecektir. Boya karşımı hazırlamak için önerilen bazı formüllere lavanta yağı gibi bitkisel yağlar ve çok az miktarda toz kına da ilave edilebilmektedir. Kumral saçlılara tavsiye edilebilen kahveyle saç boyamadan sarışınlar beklenen sonucu alamayacaktır. Saçı beyaz olanlar ise tek uygulama yerine birkaç gün arayla daha sık uyulama yaparsa renk değişime elde edebilecektir. Yukarıda açıklanan son derece doğal ve saç sağlığına katkıda bulunan, kolay hazırlanan kahveli boya formülü bayanların gözdesi olacak, kaç numara saç boyası kullandığı sorulduğunda numara yerine boyanın formülü verilecektir.

Kaynakça:
http://www.mavikadin.com/dogal-kahverengi-sac-boyasi-yapimi-resimli-anlatim
http://www.ajanajanda.com/kahve-ile-saclarinizi-dogal-olarak-koyulastirma-yontemi/
https://www.esraninportresi.com/sac-modelleri-2/dogal-yollar-ile-evde-sac-boyama/2/
https://www.ciltsitesi.com/sac-bakimi/kahve-ile-sac-rengi-koyulastirma/
http://habersizseniz.com/kahve-ile-sac-rengi-koyulastirma/

Yazar:Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku