Az Zamanda Çok İş Yapmamızı Sağlayacak 7 İpucu

Genelde çoğumuz kafamızdakileri yapacak kadar zaman bulamayız. Çok çalışmam lazım deyip uyku, eğlence ya da yemek gibi ihtiyaçlarımızdan keser çalışmaya ayırırız. Ama aslında ne kadar çok çalıştığımızdan daha önemli olan ne kadar etkili çalıştığımız. Bir düşünün elinizde kilolarca yük var ve bunları 4 kat yukarı taşımak istiyorsunuz. Merdivenleri kullanırsanız 5 saatinizi alacak bir iş. Ama asansörü kullanırsanız 30 dakikanızı anca alır. Peki, sizce hangisinde daha fazla çalışmış olursunuz? Tabii ki merdivenleri kullandığımızda. Hangisinde daha etkili çalışmış olursunuz? Tabii ki asansörü kullandığımızda. Buradan da yola çıkarak zamanı daha etkili kullanmak için yapmamız gereken 7 ipucuna göz gezdirelim!

1. 7-8 Saat Uyuyun!
Evet, yanlış duymadınız en az 7 saat uyuyun. Uyku insanın besinidir. Eğer daha fazla çalışacağım diye uykunuza ayırmanız gereken zamandan çalarsanız çalışırken kafanızı toplayamazsınız ve ortaya çıkan ürün ya güzel olmaz ya da uykunuzu çektiğinizde 5 saate bitireceğiniz iş uykusuzken 24 saate anca biter. İşte bu gibi durumlardan kurtulmak için iyi uyuyun!

2. Önemsiz Ayrıntıların Sizi Oyalamasına İzin Vermeyin!
Bir işi yaparken önceliklerinizi belirleyin ve o önceliklerin dışında kalanları çok kafanıza takmayın. Eksik olan bir şey eğer önceliğinize girmiyorsa çok uğraşmayın. Çünkü o önem listesine bile sokmadığınız ayrıntıdan ötürü işi zamanında yetiştiremeyebilirsiniz. Ya da yetiştirseniz de uykusuzluktan kırılıp bundan sonraki işe enerjiniz kalmayabilir. İşte bu yüzden eğer önemsemediğiniz noktada problem varsa umursamayın ve geçin eğer vaktiniz kalırsa geri dönersiniz.

3. Anahtar Görevleri Alışkanlık Haline Getirin!
Yapacağınız işler için ortak olarak yapmanız gereken kısımlar varsa bunları bir alışkanlık haline getirin. Bu sayede her gün istediğiniz anda yapacaksınız ve asıl zamanınızdan çalmayacak. Şunu unutmayın yapacağınız iş ne kadar çok olursa olsun siz onu günlük rutine sokarsanız size fazla gelmeyecektir.

4. Yapılması Gereken Son Tarihten Önceye Hedef Koyun!
Eğer bir işi 5 gün sonraya yapmanız gerekiyorsa siz 4 gün sonraya hedef koyun. Bu sayede hem işi çok yayarak yapmayacaksınız hem de o 1 gün diğer işe geçişten önce size dinlenme payı olacak. Ayriyeten erkene konulan hedefler istenmeyen durumlarda düzeltmenin daha kolay olmasını sağlar.

5. Egzersizlerinize ve Beslenmenize Dikkat Edin!
Öncelikle siz sağlıklı olun ki çevrenizdekilere yardımcı olabilin. Sağlıklı beslenin ve bu sayede rahat düşünebilin. Yine aynı şekilde egzersizlerinize dikkat edin ki dinçken daha hızlı işler yapabilirsiniz. Egzersiz tüm kaslarınızı çalıştırdığı gibi hem beyin hem de kalbinizin daha hızlı çalışmasını sağlar. Bu da daha hızlı düşünüp daha hızlı işe koyulmanıza yardımcı olur.

6. Tatil Günlerinizde Çalışmayın!
Tatil günleriniz sizin izinlerinizdir ve o günler dinlenin. Eğer tatil günlerinde de çalışırsanız erken yorulursunuz ve haliyle çalıştığınız zamanlar verimsiz geçer. Her insanın dinlenmeye ihtiyacı vardır. Tatil günlerinizi iş günlerine katarak hayatı kendinize işkence haline getirmeyin. Bu hem psikolojiniz için kötüdür hem de yapacağınız işin kalitesi için.

7. Yardım İstemekten Çekinmeyin!
Eğer çevrenizde bir işi daha iyi bildiğine inandığınız ya da fikrine güvendiğiniz birileri varsa yardım için soru sormaktan çekinmeyin. Kimse mükemmel değildir ve o yüzden sosyal varlıklarız. Çevremizdekilere soracağız ve bu sayede daha iyisini öğrenip daha hızlı bir şekilde işi halledeceğiz.

Kaynakça:
http://www.creativitypost.com/create/work_smarter_not_harder_21_time_management_tips_to_hack_productivity

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :