Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Santiago Nasıl Bir Yerdir?

0 505

Santiago de Chile ya da kısaca Santiago; Güney Amerika kıtasının önde gelen ülkelerinden Şili’nin en önemli ve aynı zamanda da en popüler şehri konumundadır. And Dağları’nın üzerine kurulmuş olan çok tarihi bir ülke olan Şili’nin başkenti de olan Santiago, ülke nüfusunun önemli bir kısmını sınırları dahilinde barındırmaktadır. Güney ve Kuzey Amerika ülkelerinde yer alan şehirler arasında en popüler 20 şehir arasına dahil edilen Santiago, özellikle Güney Amerika kıtası için son derece önemli bir lokasyondur. Son derece dağlık bir coğrafyaya sahip olan Şili’nin siyasi merkezi konumunda olan Santiago, Güney Amerika’nın en yüksek refah seviyesine sahip şehirlerinin en başında gelir. Hatta, şehrin Güney Amerika şehirleri arasında en refah seviyeye sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zaten Şili’nin kişi başına düşen milli gelire göre bölgenin en zengin ülkesi olduğu aşikardır. Şehir coğrafi olarak Pasifik Plakası’na da oldukça yakın bir konumdadır; dünyanın en önemli deprem merkezleri arasında yer alan bu coğrafyada Santiago, tarih boyunca sayısız 8 ila 9 büyüklüğünde depremlere ev sahipliği yapmıştır. Deniz seviyesinden 520m yukarıda olan şehir tabanı, son yıllarda büyük depremler yaşasa da bunlara karşı çok iyi bir sınav vermiştir.

ŞSantiago Nasıl Bir Yerdir?ili’nin ve Güney Amerika coğrafyasının en gözde şehirleri arasında yer alan Santiago, resmi kayıtlara göre 450 yıldan daha eski bir kuruluş hikayesine sahiptir. Tam olarak Avrupalılarca 12 Şubat 1541 tarihinde keşfedilen Santiago ve civarı; bu tarihle beraber inşa edilmeye başlanmıştır. Santiago’nun bulunduğu lokasyonu, İspanyol kaşif Pedro de Valdivia keşfetmiş ve burada İspanyol egemenliğini tesis etmiştir. Şili topraklarının en önemli şehirleri arasında yer alan Santiago, ülkenin en kalabalık şehri konumundadır. Bu şehrin sınırları dahilinde yaklaşık olarak 7,4 milyon insan yaşamaktadır. Şili’nin ithalat ve ihracat merkezleri arasında yer alan Santiago, ülke ekonomisinin en önemli lokomotiflerinden biridir. Öyle ki, ülkenin sahip olduğu ekonomik gücün yüzde 45’lik kesimi sadece Santiago tarafından üretilir.

Santiago ile yükselen Şili refahı, Şili vatandaşlarına çok ayrıcalıklı imkanlar sunmuştur. 2000’li yılların başlarına dek dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri Şili pasaportu taşıyan kişilerden vize istemekte idi. Ancak 2000’li yıllarla beraber başta Santiago şehrinde yapılan reformlarla ülke adeta refah seviyesini 3’e katladı ve başta Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ülkeleri, Kanada ve Avustralya gibi son derece önemli ülkeler Şili vatandaşlarına vize uygulamaktan vazgeçmiş ve Şili’yi vize muafiyet kapsamına dahil etmiştir. Son derece modern bir şehir hüviyetine bürünen Santiago, ülkenin en gözde eğitim kurumları ve tesislerine sahiptir. Şehir son yıllarda yaptığı atılımlar sonucunda hatırı sayılır turist sayılarına da ulaşmıştır. Bu anlamda şehre çok modern bir hava meydanı inşa edilmiştir. Aslında var olan hava meydanı modernizasyondan geçirilmiştir. Santiago şehrine seyahat etmek isterseniz, bu durumda direkt tarifeli sefer bulunmasa da Lufthansa, British Airways, Air France, KLM gibi önde gelen havayolu şirketleri ile Avrupa üzerinden şehre aktarmalı olarak uçabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku