Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ekoturizm Nedir?

0 1.216

Ekoturizm Nedir?Ekoturizm, çevreye zarar vermeden gerçekleştirilen, doğal ortamın sürdürülebilirliğini sağlayan ve yerel halkın sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlayan turizm türü olarak tanımlanabilir. Günümüzde ulaşım olanaklarının ve dünya genelinde refah seviyesinin yükselmesiyle birlikte turizm sektörü ciddi bir büyüme göstermiştir. Bu noktada turizmin bir alt alanı olan doğa turizmi de en hızlı büyüyen turizm türlerinden birisi olmuştur. Ancak el değmemiş doğal yerlere yapılan bu turizm türünde, gerekli özen gösterilmediği takdirde, doğal çevrenin zarar görmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple ortaya ekoturizm kavramı atılmıştır. Ekoturizmi aslında bir çeşit turizm etiği olarak da düşünmek mümkündür. Günümüzde dünya genelinde gerçekleştirilen doğa turizminin büyük kısmı ne yazık ki ekoturizm tanımına uymamakta, doğaya zarar vermekte ve bu sebeple de sürdürülebilir bir turizm olmamaktadır. Doğa turizminin amacı, doğayı görmek olduğu için, bu turizm sonucunda doğanın zarar görmesi ilgili bölgedeki doğa turizmini sona erdirecektir. Tüm bu nedenlerden ötürü, doğa turizmi yapılırken, çevreye kesinlikle zarar verilmemesi gerekmektedir.

Ekoturizmin başlıca özellikleri şunlardır:

  • Bilinçli turistlerin katılımıyla çevreye zarar vermeme
  • Bölgedeki yerel halka ve canlı türlerine saygı
  • Doğa turizmi yapılan bölgenin korunması için gösterilen çabalara destek verme

El değmemiş doğal alanlara gerekli planlamalar yapılmadan gerçekleştirilecek doğa turizmi, ilgili alanların ciddi zarar görmesi ile sonuçlanacaktır. Gene yoğun turist akımı, bölgelerdeki hizmetlerin ve ürünlerin fiyatının artmasına ve bunun sonucunda yerel halkın zarar görmesine de sebep olacaktır. Bütün bu olumsuz etkilere rağmen, ekoturizm planlı ve önlemli bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde, elde edilecek gelirler, doğal ortamın korunması ve yerel halkın sosyo-ekonomik açıdan geliştirilmesi için güzel bir kaynak oluşturabilecektir.

Ekoturizm Nedir?Kosta Rica, Ekvador, Nepal ve Madagaskar gibi ülkeler için ekoturizm ciddi bir gelir kaynağı oluşturmakta ve ülke ekonomilerine katkı sağlamaktadır. Doğal alanlara yapılan turistik amaçlı geziler, birçok kişi tarafından yanlış bir şekilde ekoturizm olarak sınıflandırılmaktadır. Asıl nokta, doğanın ve yerel halkın zarar görmemesi, aksine turizm sonucu gelecek olan gelirlerle hem doğanın korunması hem de yerel halkın gelişiminin sağlanmasıdır.
Turizmden ciddi gelir elde eden ve sayısız doğal güzelliğe sahip ülkemiz için ekoturizm kavramı oldukça önemlidir. Türkiye’de kıyı bölgelerimiz turistik açıdan oldukça büyük çaplı tesislere sahiptir. Ancak Karadeniz bölgesi gibi birçok bölgemizde doğa amaçlı turizm yavaş yavaş gelişmektedir. Bu noktada, alınacak önlemlerle, sürdürülebilir bir turizm altyapısı oluşturmak, çevreyi korumak ve yerel halkın mağdur olmamasını sağlamak adına, ekoturizm kavramının öneminin anlaşılması gereklidir. Turistlerin de ekoturizm kavramı hakkında bilgi sahibi olması gereklidir. Böylece hem doğa severlerin el değmemiş doğal ortamları ziyaret etmesi sağlanacak hem de doğaya zarar verilmemiş olacaktır.

Kaynakça:
https://www.nature.org/greenliving/what-is-ecotourism.xml
https://en.wikipedia.org/wiki/Ecotouris

Yazar:Mehmet Umut Pişken

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku