Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ramazan Ayında Çok Susatan Besinler Nelerdir ?

0 328

Ramazan Ayında Çok Susatan Besinler Nelerdir ?Oruç vakti geldiği zaman kendimizi oruç için önce hazırlar daha sonra sahur zamanında iyi beslenerek,oruç zamanında daha dirayetli olmayı yeğleriz. Sahurda besinlerin doğru alınmaması vücutta sıvı ve vitamin kaybına neden olur. Bu nedenle doğru beslenmeli ve en önemlisi oruçluyken bizi susatan besinlerden mümkün oldukça uzak durmalıyız.

Ramazan Ayında Çok Susatan Besinler Nelerdir ?Sahurda yenilmesi gereken besinlerde aşırı baharatlı ve tuzlu gıdalar,ağız kuruluğuna neden olur. Çok susama ihtiyacı gelişir. Açlığa vücut dayanabilir ama susuzluğa dayanması oldukça zordur. Tansiyon düşmeleri,vücutta aşırı kırgınlıklar ve yorulmalar çoğalır. Eğer çalışan birisi iseniz o günü geçirmek oldukça güç olabilir hatta gün bitmeyebilir. Özellikle migren rahatsızlıklarına sahip olan kişiler suyu daha fazla tüketmeleri gerekir. Çünkü, susuzluk baş ağrılarını çoğaltır. Peki, bizi en çok susatan besinler neler ve su ihtiyacı ne kadar sağlanmalıdır bunu hep birlikte öğrenelim,doğru bir şekilde bilgilenelim.

Ramazan Ayında Çok Susatan Besinler Nelerdir ?Uzman diyetisyenler özellikle en çok susatan gıdaların konserve ürünler olduğunu vurguluyor. Marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz konserve ürünlerde, turşu, salamura , hazır gıdalar,aşırı tuzlu zeytin, baharat oldukça fazla olan yağlı yemekler ve salçalı yemekler, sağlıklı sandığınız fazla bekletilmiş kurutulmuş etler, pilav ve makarna gibi yiyeceklerin tüketiminde dikkatli olunmasında fayda vardır.

Konserveler,Kolay ve pratik gıdalar arasında yerini alır. Bu tür gıdaları sahurda tüketmek aşırı derecede susama ihtiyacınızı artırır. Özellikle peynir yerken az tuzlu ve yağlı olmasına dikkat etmeniz gerekir. Turşu seçimi sahurda önerilmez. Özellikle aşırı baharatlı turşular sizi gün boyu rahatsız edecektir. Sahurda mümkün oldukça hafif gıdalar seçilmelidir.

Ramazan Ayında Çok Susatan Besinler Nelerdir ?Bunlar neler olabilir. Kahvaltı türü gıdalar. Minerali ve Proteini yüksek gıdalar,haşlanmış yumurta,az yağlı peynir,ılık süt,kavun ,karpuz,kayısı,tok tutucu besin ekmek,salatalık,domates tercih edilebilir. Yağda kızartılmış yağlı ve ağır yemekler her ne kadar doyuruculuğu fazla da olsa bu yanlış seçimdir. Yağlı besinler mideye zarar verebilir ve susama payını arttırabilir. Su alımı sahurda en az 1.5 litre kadar olmalıdır. Çay içilebilir ama kahve sahurda uyku bozukluklarına sebebiyet verebilir.

Çok Susatan Sahurda Tercih Edilmeyen 5 Gıda

– Turşu
-Salamura
-Tuzlu Peynir
– Baharatlı Gıdalar ve Yağlı Yemekler
– Çekirdek

Ramazan Ayında Çok Susatan Besinler Nelerdir ?Not : Sahurda sizi susatan besinleri almayınız. Bu sizin oruç vaktinde ,yorgunluğunuzu ve halsizliğinizi artıracak ve çok susayarak işleriniz yeterli motivasyonu sağlayamayacaksınız. Sağlık günler dileği ile.

Kaynakça:
güncelhaber.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.