Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Elektrikler Gitse Bile Telefonlar Nasıl Çalışmaya Devam Eder?

0 328

Her ne kadar öyle zannedilmese de, telefonlar ev eşyaları arasındaki en basit yapılı cihazlar arasındadır. Bu basitliği şuradan da anlayabiliriz ki, telefonların ana yapısı yüzyıllar boyunca değiştirilmeye gerek duyulmamıştır. Bunu da şu şekilde destekleyebiliriz; eğer ki 1920’li yıllardan kalan herhangi bir antika telefon bulursanız, sadece gerekli bağlantıları yaptığınız taktirde cihazın çalıştığını görebilirsiniz. Yani antika telefonun fişe takılır takılmaz iş göreceğini fark etmeniz kolay olacaktır. Yine bu sistemin basitliğine örnek olarak ev içinde kendimize ait bir sistem kurulmasının bile kolaylıkla gerçekleşeceği anlatılabilir; Evin bir ucuna bir aparat, diğer bir ucuna da başka bir aparat konularak, yalnızca 9 voltluk bir pilin ve rezistörün kullanılması ile ev içi interkom sistemi oluşturulabilmektedir. Kurulan sistemden de gayet rahatlıkla konuşma yapabiliyorsunuz.

8536_telephone-310544_960_720Telefonların işlevlerinin kullanılabilmesi için biri kırmızı, biri de yeşil olan 2 farklı kablonun gereken bağlantıları sağlaması şarttır. Duvarda yer alan duylara, duylardan da santrallere mesaj iletimi bu kablolar ile sağlanmaktadır. Yeşil kablonun görevi ortak hat olarak konuşma sırasında işlev kazanmasıdır. Kırmızı kablo ise santral ile telefon arasında 6 ila 12 volt arasında yer alan 30 miliamperlik bir akım taşımaya yarar. Konuşulan ses dalgaları karşılıklı olarak iletilirken, kulaklıklarda bu dalgalar sese dönüşmektedir.

Söz konusu akımın çok düşük olduğu görülebilir. Uzak mesafelere bu akımın taşınması için frekans limitleri önem arz eder. Frekans değeri anlamında 400 saykılın altı olan ve 2400 saykılın üstü olan sesler sistem tarafından kabul görmemektedir. Yani sistem, bu sesleri yok olarak kabul eder ve bir takım seslerin karşı tarafa olduğundan çok daha farklı gelmesinin asıl sebebi budur.

Yukarıda da bahsedildiği gibi, cihazın çalışması için çok düşük bir volt akım gereklidir. Bu akım da bakır telle sağlanır. İşte bu noktada, sorumuzun cevabının can alıcı kısmına gelmekteyiz. Santralden taşınan 6 ila 12 volt arası akım zaten telefona getirildiği için, elektrik gittiğinde bile telefon çalışır. Yani telefon, ihtiyaç duyduğu düşük volt akımı zaten santralden doğrudan almaktadır. Peki, santralin de elektriği giderse ne olur?

Her santral sisteminin çok büyük batarya sistemleri bulunur. Buna ek olarak yine büyük bir jeneratör de santralde yer alır. Yani her halükarda santrallerin elektriği kesilmez ve telefonlar da hiçbir zaman kesintiye uğramazlar.

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.