Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Eleuthero (Sibirya Ginseng) Nasıl Bir Bitkidir?

0 322

Sibirya ginsengi olarak da bilinen eleuthero, Eleutherococcus senticosus veya Acanthopanax senticosus bilimsel isimleri olan bir bitkidir. Uzak Doğu’da, özellikle Çin, Kore ve Doğu Rusya’da geleneksel tıbbın temel taşıdır. Bu geleneklere göre eleuthero bir adaptojendir yani bedenin normal işleyişini stres altında tutan bir maddedir.
Eleuthero, Asya ve Amerikan ginsengi (Araliaceae) ile karıştırılmamalıdır. Bu diğer ginsenglerin uzak bir kuzeni olan eleuthero, farklı bir dizi biyoaktif bileşik içerir. Eleuthero çiçekli bir çalıdır. Kökü, kabuğu, yaprakları ve meyveleri, sağlık üzerinde olumlu etkileri olabilecek biyoaktif bileşikler içerir. Genellikle Sibirya ginsengi olarak bilinen bu bitki, tüm dünyada adaptojenik profili ile bilinir. Gerçek ginsengs’e (Panax spp) yakın etkileri olan Sibirya ginsengi, stresin olumsuz etkilerini (esas olarak HPA ekseni ve immünomodülasyon yoluyla) azaltmak için aynı eylemlere ve geniş, spesifik olmayan aktiviteye sahiptir.
Eleuthero (Sibirya Ginseng) Nasıl Bir Bitkidir?Bitki, 1950’lerde araştırmacıların Rus hükümetinin geliştirmek için milyonlarca yatırım yaptığı adaptojenlerin kullanımı ile ilgili araştırma yapmaya başladığında Rusya’da popüler olmuştur. Bilgiler 1970’lerin sonlarına kadar kamuya açık değildi, ancak bir Rus araştırmacı yaptıkları araştırma hakkındaki gizli belgeleri sızdırdıktan sonra ortaya çıkmıştır. Şimdi, Sibirya ginsengi, kronik olarak hasta, atletik elit ve yaşlılar tarafından kullanılan dünyanın en popüler bitkileri arasındadır. Ginseng’den daha ucuzdur, çok benzer faydaları vardır ve bağışıklık ile ilgili faydalar daha da iyidir.
Eleuthero bitkisinin faydalı olduğu ve olmadığı yönünde fikirleri savunan iki farklı grup vardır. Savunucuların ileri attığı fikirler şunlardır:
• Bipolar bozukluğun semptomlarını hafifletebilir
• Hafızayı geliştirebilir
• İnsülin direncini önleyebilir
• Bağışıklık sisteminin soğuk algınlığı ile savaşmasına yardımcı olabilir
• Sağlıklı yetişkinlerde kullanımı çok güvenli kabul edilir
Savunmayan ileri attığı fikirler şunlardır:
• Olası ilaç etkileşimlerinin olması
• Uzun vadeli güvenlik profili bilinmemesi
• Pek çok iddia edilen fayda için sınırlı klinik araştırma olması

Sınırlamalar ve Uyarılar

Eleuthero (Sibirya Ginseng) Nasıl Bir Bitkidir?Eleuthero, Doğu Asya’daki geleneksel tıbbın eski bir parçasıdır, ancak modern bilime katılımı oldukça yenidir; Sovyet bilim adamları 1990’dan önce umut verici bazı çalışmalar yapmışlardır, ancak bu çalışmaların çoğu henüz tekrarlanmamıştır. Mevcut araştırma havuzundan, birçok çalışma tek izole bileşiklere veya Kan Jang gibi bitkisel kombinasyonlara odaklanmaktadır. Eleuthero ekstreleri kabuk, kök, yaprak veya meyvelerden de üretilebilir ve bu ekstreler arasındaki farklar henüz tam olarak araştırılmamıştır.
Eleutherosidlerin% 0,08 standardizasyonu ile Sibirya ginseng ürünlerini arayın. Çoğu Sibirya ginseng ürünü konsantrasyon ve güç bakımından farklılık gösterir, bu nedenle etiket talimatlarına dikkat edilmelidir.
Yukarıda belirtilen çalışmaların bazıları tasarım kusurlarından veya küçük örneklem boyutlarından mustariptir. Mevcut araştırmaların çoğu, daha az canlı hayvan çalışması ve daha az insan denemesiyle hücre çalışmalarından (özellikle kanser hücresi çalışmaları) gelmektedir. Son olarak, insanlar üzerinde çalışmalar bile kusurlu olabilir: Sibirya ginsenginin dozu değişmiştir ve bazı “etki yok” çalışmalarında katılımcılar küçük dozlarda eleuthero almışlardır.

Botanik Bilgi

Araliaceae üyesi olarak Sibirya ginsengi, gerçek ginseng (Panax spp) İle aynı ailedendir. Bununla birlikte, Brezilya ginsengi (Amaranthaceae ailesinde) veya Hint ginsengi (in Solanaceae ailesi) benzemektedir. Araliaceae bitki ailesi, tıbbi olarak aşağıdakileri içeren bazı çok noteanle türlerine sahip yaklaşık 254 türe ev sahipliği yapmaktadır:
• Oplopanax horridus (Şeytanlar kulübü)
• Hedera helix (İngiliz sarmaşık)
• Panax ginsengi (Ginseng)
• Tetrapanax papyferum (Ricepaper bitkisi)
• Aralia nudicaulis (Vahşi sarsaparilla)
Eleutherococcus senticosus, 2 mt yüksekliğe kadar büyüyebilen dayanıklı bir bitkidir. Dalların aşağı doğru bakan sivri uçları vardır. Çiçekler biseksüel erkek, dişi, olabilir.

Habitat Ekolojisi ve Dağıtımı

Eleutherococcus senticosus Doğu Rusya, Kore, Çin ve Japonya‘da yetişmektedir.

Bitkinin Kimyası

Glikozitler (eleuterositler AM, steroller, lignanlar ve fenolikler), polisakchaidler, triterpenin glikozitler, glikanlar (eleutherans AG) bileşiklerine sahiptir. Sıklıkla Sibirya Ginseng olarak adlandırılsa da, Eleutherococcus içeren eleuterositler, Panax türlerinde (ginseng) bulunan triterpenoid saponinlerden (ginsenosidler) çok farklıdır. Eleutheroside içeriği kökün yetiştiği iklime bağlı olarak değişir. Rus ve Kore’de yetişen Eleuthero, örneğin Çin’in yetişen Eleuthero’dan daha yüksek Eleutheroside E seviyelerine sahiptir. Sabit yağ kaproik asit, laurik asit, almitik asit ve% 75 nötr yağ içerir.
Ayrıca uçucu yağlar, fitosteroller (beta-sitosterol, stigmasterol, camperterol), reçineler, tanenler, polisakkaritler (eleutherans), ciwujianosidler (küçük saponinler), izofoksidin (kumarin derrivatif), syringin, klorojenik asidesamin (lignan (kızarmış lignan) içerir.

Eleutherococcus’un Klinik Uygulamaları

Eleuthero (Sibirya Ginseng) Nasıl Bir Bitkidir?Eleutherococcus’un iyi bilinen adaptojenik aktiviteleri, atletik performans arttırmanın yanı sıra kronik yorgunluktan kardiyovasküler hastalığa kadar stresle ilgili durumlar için de yararlıdır. Bitkinin geniş immünomodülatör etkileri, enflamasyon, kanser, enfeksiyon ve otoimmün durumlar için yararlı olmasını sağlamaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eleutherococcus kökünün LD50’sinin farelerde 31 g/kg olduğu bildirilmektedir.
Sıçanlarda sıvı ekstraktının (1:1) LD50’si 10 ml/kg olarak rapor edilmiştir. Eleutherococcus ile beslenen sıçanlarda, ömürleri boyunca, normal önerilen dozlardan çok daha yüksek dozlarda toksik etkiler görülmemiştir. Akut enfeksiyon sırasında kontrendikedir.
Sibirya ginsengi olarak da bilinen Eleuthero, Doğu Asya adaptojendir. Bitkinin tüm kısımları tıbbi olarak kullanılabilse de, çoğu çalışma eleuthero kök ekstraktını potansiyel sağlık yararları için test etmişlerdir. Sibirya ginsengi, bipolar bozukluğu, soğuk algınlığı ve diyabet hastaları için en umut verici sonuçları üretti. Bu noktada eleuthero’nun başka herhangi bir iddia edilen faydasını destekleyecek yeterli kanıt yoktur.
Sadece uzaktan ilişkili olduğu gerçek ginsengin aksine eleutherococcus bir uyarıcı veya cinsel arttırıcı değildir. Ancak ginseng gibi, bitkinin de etkili olması için uzun bir süre düzenli olarak alınması gerekir. Ben halsiz, zayıf, enerjisiz veya kronik hastalıktan mustarip kişilere eleutherococcus önerilir. Ürünler mevcuttur ancak Sibirya ginsengine olan talep arzı aşmaktadır, bu nedenle birçok sahte ve katkılı ürün piyasaya sürülmektedir. Sadece bitkide bulunan aktif bileşenler olan eleheherosides içeriğini belirten saygın üreticilerden standartlaştırılmış özler satın alınması tavsiye edilir.

Kaynakça:
medlineplus.gov
herbwisdom.com
drweil.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.