Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Ağrı Kesici Etkisi Olan 8 Bitki

0 31

Acı sindirimi iyileştirmeye, bağırsak iltihabını hafifletmeye ve mide ve karaciğeri korumaya yardımcı olabilir. Bu yazıda ağrı kesici en iyi olan bitkiler ve sağlık açısından faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.
Yapılan ön araştırmalara göre, bazı bitkilerin şaşırtıcı derecede acı oldukları ve sağlık açısından yararlarının yüksek olduğuna dair kanıtlar tespit edilmiştir. Ancak klinik kanıt seviyesi hala düşüktür ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu bitkilerden herhangi biri bir hastalık tedavisi yerine kullanılmamalı ve takviyeleri alınırken uzman bir doktora danışılmalıdır.

Ağrı Kesici Bitkiler

Enginar: Enginar sağlık için harika besindir. Birkaç klinik çalışma enginar yaprağı ekstraktlarının hazımsızlığın giderilmesinde etkili olduğunu göstermiştir. 208 IBS’li bir çalışmada, enginar yaprağı ekstresi yaşam kalitesini iyileştirirken kabızlığı ve ishali azaltmıştır. Çalışma sonunda, katılımcıların% 26’sında artık IBS şikâyetleri kaybolmuştur.
Hazımsızlık ve IBS’li kişilerde yapılan bir ankette,% 96 enginarın önceki tedavilerden daha iyi veya daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Kas spazmlarını önleyerek ve bağırsak mikrobiyotasını dengeleyerek IBS’ye yardımcı olabilir. Enginar acı özellikleri ayrıca karaciğer fonksiyonunu ve rejenerasyonunu uyarır. Yaprak ekstresi 100 hastada lipid profilini önemli ölçüde iyileştirmiş ve yağlı karaciğer semptomlarını azaltmıştır.
Enginar özütlerindeki bir bileşik olan sinarin, yağların sindirilmesine ve yağda çözünen vitaminlerin (A ve D vitamini gibi) emilmesine yardımcı olan karaciğerden safra üretimini arttırmaktadır. Enginar özleri, kobaylar üzerinde yapılan çalışmalarda bağırsaklarında mide ağrısını hafifletebilen bağırsak spazmlarını önlemiştir. Sıçanlarda, enginar yaprağı ekstraktları, alkol veya stres nedeniyle mide zarına zarar gelmesini önlemiştir.
Süt devedikeni: Süt devedikeni (Silymarin) en iyi karaciğer destek ilacı ve anti-enflamatuar olarak bilinir, ancak acı özellikleri de sindirimi artırabilir. Silimarin ülseratif kolitin 80 kişiyle yapılan bir klinik çalışmada geri gelmesini engellemiştir. Çoklu sıçan çalışmaları mide ülserlerine ve iltihaplanmaya karşı koruduğunu göstermektedir (potansiyel olarak nötrofiller ve mide asidini azaltarak). Yağların ve yağda çözünen vitaminlerin sindirilmesine ve emilimine yardımcı olan safra akışını iyileştirebilir.
Gentiyan: Gentian ailesi, hepsine yaygın olarak Gentian olarak adlandırılan ve çarpıcı derecede uzun bir kullanım geçmişine sahip 400’den fazla tür içerir. Gentian, adını MÖ 181’de Akdeniz bölgesinde hüküm süren Kral Gentius’tan almıştır. Modern Gentian Avrupa’ya, İran’ın bazı bölgelerine ve Tibet’e özgüdür. Tükürük ve mide asidi üretimini teşvik ederek, mide ve bağırsaklara kan akışını artırarak sindirime yardımcı olabilir. İnsanlar onu çağlar boyunca bir karminatif (sindirim arttırıcı) olarak kullanmaktadırlar.
Sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, 4 farklı tür yılan otu türü sindirimi teşvik etmiştir. Mide asidini ve sindirim enzimi pepsinleri arttırmışlardır. Gentian ayrıca mide asidinin zarar görmesini önlemeye yardımcı olan mukus seviyelerini de artırabilir. Bağırsak akışı bozulmuş sıçanlarda, centiyana (gentiopikrosid) aktif bileşiği normal sindirimi tekrar sağlamıştır. Çok sayıda hayvan çalışmasına göre, yılan özleri mide ülserlerine ve mide astarında alkol hasarına karşı koruma sağlayabilir. Ek bir yarar olarak antibakteriyel ve antifungal etkileri vardır.
Altın mühür: Kuzey Amerika’ya özgü altın mühür bitkisi (Hydrastis canadensis), geleneksel olarak enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılan bir bitkidir. Modern araştırmaların çoğu, birçok tıbbi niteliği olan altın mühür köklerinde bulunan acı bir bileşik olan berberine odaklanmıştır. Berberine doğal, güvenli bir ishald ilaıdır. İrritabl bağırsak sendromu (IBS) olan 196 kişiyle yapılan bir klinik çalışmada, berberin ishal sıklığını ve mide ağrısını önemli ölçüde azalttı ve yaşam kalitesini artırmıştır. 165 kişiyle yapılan bir başka klinik çalışmada, berberin sadece 1 günlük kullanımdan sonra vakaların % 42’sinde E. coli’ye bağlı ishali durdurmuştur.
İnsan ve sıçan çalışmalarında, galtın mühürlü kaynaklı berberin, sindirimi önemli ölçüde hızlandırarak, gıdaların ince bağırsaktan geçmesi için gereken süreyi azaltmıştır. Sıçanlarda, berberin bağırsak iltihabını azaltmıştır (muhtemelen lipit peroksidasyonunu ve NF-levelsB seviyelerini azaltarak). Diyabetik sıçanlarda, bağırsak bariyerinin geri kazanılmasına ve besin emiliminin artmasına yardımcı olmuştur.
Berberine, LPS gibi sızıntılı bağırsakları olan insanlarda kana ulaşan toksinleri temizlemek için yardımcı olabilir. Yüksek LPS (endotoksemi) olan farelerde, sızıntı şikayeti olan bağırsakların önlenmesine yardımcı oldu. Bir bağırsak dokusu çalışmasında, bağırsak bakterileri ( Vibrio cholerae ve E. coli ) tarafından üretilen toksinlerin yaklaşık% 70’ini bloke etmiştir.
Melek otu: Melek otu, geleneksel olarak artrit, hazımsızlık, baş ağrısı, grip, enfeksiyonlar ve daha fazlasıyla savaşmak için kullanılan 60’tan fazla tıbbi türe (Angelica gigas ve Angelica sinensis dahil) sahip bir bitki cinsidir. Dong Quai veya “dişi ginseng ” bu aileden yaygın olarak kullanılan bir tıbbi bitkidir. Dong Quai (Angelica sinensi) enjeksiyonları 94 kişiyle yapılan bir çalışmada ülseratif kolitin iyileşmesine yardımcı olmuştur. (trombosit aktivasyonunu önleyerek) Bir sıçan çalışmasında, Dong Quai özleri mide ülserlerinin boyutunu büyük ölçüde azalttı ve koruyucu mukus üretimini artırmıştır. Başka bir çalışmada ise, sıçanları ülserlerden ve mide hasarından korumuştur.
Turunçgiller (Acı portakal): Turunçgiller limon, limon, portakal ve diğerlerini içeren çiçekli ağaçlardır. Tüm turunçgiller güneydoğu Asya’dan geliyor, ancak sadece bazılarının acı nitelikleri var. Bu gruptaki ana acı acı portakaldır. IBS’li sıçanlarda, acı portakal ishal, kolon iltihabı ve enflamatuar molekülleri (TNF-alfa , COX-2) azalttı . Acı portakal esansiyel yağından biyoaktif bir molekül, sıçanlarda mide ve bağırsak ülserlerini azaltmıştır.
Acı olan portakal kabuğu esansiyel yağı, mide ülseri boyutunu azaltmış ve sıçanlarda iyileşme sürecine yardımcı olmak için yeni kan damarlarının büyümesine yardımcı olmuştur. Başka bir sıçan çalışmasında, bu esansiyel yağ, sıçanlarda mide mukus seviyelerini artırarak alkol veya antienflamatuar ilaçların (NSAID) neden olduğu mide yaralanmalarına karşı koruma sağlamıştır.
Turunçgil kabuklarında (nobiletin) bulunan bir flavonoid, bağırsak bariyeri bütünlüğünü geliştirmiş ve kolon iltihabı olan sıçanlarda anti-enflamatuar iyileştirici etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, diğer flavonoidler aslında “sızdıran bağırsakları” kötüleştirebilir. Acı portakaldaki (Hesperidin ve neohesperidin) olanlardan bazıları sıçanlarda ülserleri ve bağırsak geçirgenliğini kötüleştirmiştir.
Karahindiba: Acı karahindiba (Taraxacum), karaciğeri desteklemek, detoksu arttırmak ve daha fazlası için geleneksel olarak tüm dünyada özellikle Kore’den Portekiz ve Bolivya’ya kadar kullanılmıştır. Anekdot olarak, hazımsızlığa da yardımcı olmuştur. Klinik çalışmalar yapılmamasına rağmen, hayvan çalışmaları karahindiba sindirim için faydalarını desteklemektedir. Domuzlarda gıda sindirimini iyileştirdi ve bağırsaktaki E. coli’yi azaltmıştır. Sıçanlarda, yiyeceklerin mideden bağırsağa taşınmasına yardımcı olmuştur.
Balıklarda karahindiba özleri bağırsak bağışıklığını ve antioksidan aktiviteyi arttırmıştır. Ayrıca daha iyi sindirim ve besin emilimine yardımcı olabilecek bağırsak şeklini geliştirmiştir. Karahindiba ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Sıçanlarda, karahindiba hem kısa hem de uzun vadeli mide iltihabını iyileştirmiştir. (mast hücrelerinin mideye girişini engelleyerek ve TNF-alfa azaltarak)Farelerde ve hücre bazlı çalışmalarda, karahindiba özleri kolon iltihabını önlemiştir. (COX -2, IL-1Beta ve TNF- alfa’yı azaltmış) ve 14 farklı yararlı probiyotik bakteri suşunun (bifidobakteri) büyümesini teşvik etmiştir.
Dulavratotu: Dulavratotu (Arctium lappa) Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa halk tıbbında kullanılan acı ve iltihap önleyicidir. Birçok hayvan çalışması dulavratotu ve aktif bileşenlerinin mide yaralanmaları ve ülserlerinin iyileşmesine karşı koruyabildiğini veya hızlandırabildiğini doğrulamıştır. Aktif bileşiklerinden biri (arctigenin) sıçanlarda kolon iltihaplanmasını azaltmıştır. Fermente dulavratotu, fermente edilmemiş dulavratotu aksine sıçanlarda probiyotik bağırsak bakterilerinin (bifidobakteri) seviyelerini arttırmıştır.
İnulin dulavratotu faydalı bakteri gelişimini geliştirilmiş ekstre edilmiştir. İnülin, farelerde ve hücrelerde (laktobasiller ve bifidobakteriler) iyi bağırsak bakterilerini önemli ölçüde arttırmıştır. Bir fare çalışmasında dulavratotu da kilo alımını güvenli bir şekilde önleyebilir.

Acı Bitkilerin Sinerjistik Kombinasyonları

Çoğu zaman, acı otlar sinerjistik etkileri olan karışımlar halinde birleştirilir. Bu karışımlardan bazıları şunlardır:
Iberogast damla
Iberogast, 9 bitki içeren iyi bilinen bir üründür ve içeriğinde şunlar bulunur.
• Melekotu
• Sarı papatya
• Acı şekerleme
• Limon otu
• Nane
• Kimyon
• Devedikeni
• Büyük kırlangıçotu
• Meyankökü
Hazımsızlığı en önemli olan çeşitli bağırsak sorunları için kullanılır. 6 klinik çalışmanın analizinde, Iberogast hazımsızlığı iyileştirmede etkili olmuştur. Iberogast ayrıca 208 hasta ile yapılan klinik bir çalışmada irritabl bağırsak sendromunu önemli ölçüde azaltmış ve mide ağrısını hafifletmiştir. Hayvan ve hücresel ek faydaları desteklemektedir. Bağırsak mukusunu arttırırken ülseratif kolit ve GÖRH olan sıçanlarda iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı oldu. Ayrıca kabızlığa da yardımcı olabilir.

Melekotu Karışımları

Xiaoyao hapı Dong Quai ve diğer bileşenleri içeren geleneksel Çin tıbbıdır. Hazımsızlığı olan 180 depresif kadının (fonksiyonel dispepsi) klinik çalışmasında, Xiaoyao hapı, yiyecekleri bağırsaktan hızla hareket ettirmeye yardımcı olarak sindirimi geliştirmiştir. Ayrıca motilin ve gastrin düzeylerini, sindirim proteinlerini artıran hormonları ve mide asidini arttırmıştır. Melek otu, inulin, probiyotikler ve diğer bileşenlerin bir karışımı, irritabl bağırsak sendromlu 37 hastaya yardımcı oldu. Mide ağrısı, şişkinlik, kabızlık ve ishali düşürmüştür. Melekotu, dulavratotu, Lithospermum ve susam kombinasyonu, Helicobacter pylori bulunan 36 hastanın klinik çalışmasında inflamasyonu hafifletmiş ve ülserleri iyileştirmiştir.

Enginar Karışımları

Enginarın diğer bitkilerle (zencefil, karahindiba ve zerdeçal kökü gibi) karışımları, çoklu klinik çalışmalara göre hazımsızlığı hafifletmek için sinerji oluşturabilir. Yaplan bir çalışma sağlıklı insanlarda zencefil ve enginar ile bir kombinasyon olan Prodigest’in etkilerini incelemiştir. Yavaş sindirimden kaynaklanabilecek kusma, mide bulantısı, mide ağrısı ve şişkinliği önlemeye yardımcı olan, yan etkiler olmadan prodigest geliştirilmiş bağırsak akışı sağlamıştır.

Karahindiba Karışımları

Karahindiba ile bitkisel bir karışım olan Cinarepa, 311 kişilik bir çalışmada hazımsızlığı azaltmıştır. 24 kişiyle yapılan bir başka çalışmada, karahindiba, St.John’s wort, melisa ve diğer birkaç otla yapılan bir karışım, yaklaşık 2 hafta sonra kolon iltihabı olan kişilerin % 95’inden fazlasında mide ağrısını azaltmıştır.

Acı Portakal Karışımları

22 klinik çalışmanın ve yaklaşık 2.000 hastanın analizi, acı portakal içeren bir Çin bitkisel kombinasyonu olan Modifiye Chaihu Shugan tozunun hazımsızlığı hafifletmek için güvenle kullanılabileceği tespit edilmiştir.

Kaynakça:
medcraveonline.com
cochrane.org
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.