Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Emzirmenin Anne ve Bebeğe Sağladığı Mucizevi Etkileri

0 276

Emzirmenin Anne ve Bebeğe Sağladığı Mucizevi EtkileriAnne sütü, bebekler için ideal beslenme sağlar. Neredeyse içerisinde mükemmel bir şekilde vitamin, protein ve yağ karışımı vardır. Bebeğinizin büyümesi için ihtiyaç duyduğu her şey bebek formülünden daha kolay sindirilmiş bir biçimde sağlanır. Anne sütü, bebeğinizin virüsleri ve bakterileri savuşturmasına yardımcı olan antikorları içerir. Emzirme, bebeğinizi astım veya alerji yapma riskini azaltır. Ayrıca, ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile emzirilen bebeklerin, daha az kulak enfeksiyonu, solunum yolu rahatsızlığı ve diyare şikayetlerinin olduğu ortaya çıktı. Ayrıca hastaneye yatışları ve doktora gitme gereksinimleri de daha azdır.

Bazı çalışmalarda anne sütüyle besleme, daha sonraki çocukluk döneminde yüksek IQ puanlarıyla ilişkilendirilmiştir. Dahası, fiziksel yakınlık, ciltten cilde dokunma ve göz teması, bebeğinizin size bağlanmasına ve kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur. Anne sütü ile beslenen bebekler, kilolu çocuklar olmaktan ziyade, büyüdükçe doğru miktarda kilo almaya daha yatkındır . AAP, emzirmenin aynı zamanda SIDS’in önlenmesinde ( ani bebek ölüm sendromu ) rol oynadığını belirtti. Diyabet, obezite ve bazı kanser çeşitlerinin riskini düşürdüğü düşünülüyor ancak daha fazla araştırma gerekiyor bu konuda.

Emzirmenin Anne ve Bebeğe Sağladığı Mucizevi EtkileriEmzirmenin Anneye Faydaları Var mı?

Emzirme ekstra kaloriyi yakar, bu nedenle gebelik kilonuzu daha hızlı kaybetmenize yardımcı olabilir. Oksitosin hormonu salgılar, rahiminizin gebelik öncesi boyutuna dönmesine yardımcı olur ve doğumdan sonra rahim kanamasını azaltabilir. Anne sütü, göğüs ve yumurtalık kanseri riskinizi de azaltır. Osteoporoz riskinizi de azaltabilir.

Süt Verimi Nasıl Arttırılır?
Doğumdan sonraki ilk birkaç gün içinde, göğüsleriniz ideal bir “ilk süt” üretir. Buna kolostrum deniyor. Kolostrum kalın, sarımsı ve yetersiz, ancak bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için bol miktarda mevcut olacaktır. Kolostrum, bir yenidoğanın sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur ve anne sütünü sindirmek için hazırlanır.

Çoğu bebek, doğumdan sonraki ilk 3-5 gün içinde az miktarda kilo verir. Bunun emzirmekle ilgisi yoktur. Bebeğiniz daha fazla süte ihtiyaç duyduğundan, göğüsleriniz daha fazla süt yaparak bu tepkiye yanıt verir. Uzmanlar, yalnızca emzirme için ilk 6 ay önerirler.

Önerilen 6 aydan daha kısa bir süre emzirilse bile bu hiç emzirmemekten daha iyidir. 6.ayda beslenmenize katı yiyecekler ekleyebilirsiniz, ancak süt üretmeye devam etmek istiyorsanız emzirmeye devam edilmelidir.

Emzirmenin Anne ve Bebeğe Sağladığı Mucizevi EtkileriEmzirirken En İyi Pozisyon Nedir?

Sizin için en iyi yer, siz ve bebeğinizin en rahat olduğu yerdir ve pozisyonu korumak veya emzirmek için zorlanmanız gerekmez. Bebeğinizi emzirmek için ortak bazı pozisyonlar şunlardır:

Beşik konumu; Bebeğinizin başının yanını, dirseğinizin kenarında bekletin, tüm vücudu size bakacak şekilde olsun. Bebeğinizin göbeğini vücudunuza doğru konumlandırın, böylece tamamen desteklendiğini hisseder. Diğer “serbest” kolunuz bebeğinizin başını ve boynunu desteklemek için sarılabilir veya bebeğinizin belini destekleyebilir.
Futbol pozisyonu; Bebeğinizi bir futbol topu gibi tutmak için başınızı ve boğazınızı avucunuzda tutmak için bebeğinizi kolunuzun önüne getirin. Bu, yenidoğan ve küçük bebekler için en iyi sonucu verir. Ayrıca sezaryen doğumdan kurtuluyorsanız ve karnınızı bebeğinizin baskısından veya ağırlığından korumak istiyorsanız iyi bir konumdadır.
Yan yatıyor pozisyonu; Bu pozisyon yataktaki gece beslemeleri için idealdir. Bir epizyotomiden kurtulduğunuzda, doğum sırasında vajinal açılımı genişletmek için işe yarar. Rahat olmak için başınızın altındaki yastıkları kullanın. Daha sonra bebeğinize yakın oturun ve memenizi bebeğinizin ağzına kaldırmak için serbest elinizi kullanın. Bebeğiniz doğru bir şekilde kilitlendiğinde bebeğinizin başını ve boynunu serbest elinizle destekleyin, böylece bükülme veya zorlama olmaz.

Emzirenlerin Avantajları Nelerdir?
A = Farkındalık. Bebeğinizin açlık belirtilerini izleyin ve bebeğiniz her acıktığında emzirin. Buna “isteğe bağlı” beslenme denir. Aç bebekler ellerini ağızlarına doğru çekerler, emme sesleri veya ağız hareketleri yapar veya göğsünüze doğru hareket ederler. Bu durumda bebeğinizin ağlamasını beklemeyin. Bu bebeğinizin çok aç olduğuna bir işarettir.
B = Sabırlı olun. Beslenme kısmında bebeğinizle beraber acele etmeyin. Bebekler genellikle her göğüste 10 ila 20 dakika emmek isterler.
C = Rahatlık. Bu emzirmede anahtar kelimedir. Emzirirken rahatlayın çünkü sütünüzün akma ihtimali daha yüksektir. Kollarınızı, başınızı ve boynunuzu desteklemek için ihtiyaç duyduğunuz yastıklarla, emzirmeye başlamadan önce ayaklarınızı ve bacaklarınızı desteklemek için kendinizi rahatlatın.

Emzirmeyle İlgili Tıbbi Hususlar Var mı?
Birkaç durumda, emzirme, bebeğe zarar verebilir. Aşağıdaki durumlarda emzirmemelisiniz:

Eğer HIV virüs değerleriniz pozitif ise HIV virüsünü anne sütü ile bebeğinize geçirebilirsiniz. Aktif, tedavi edilmemiş tüberkülozunuz var ise, Kanser için kemoterapi alıyorsanız, Kokain veya esrar gibi yasadışı bir madde kullanıyorsanız, Bebeğiniz nadir bulunan bir duruma sahiptir ve anne sütünün galaktozemi adı verilen doğal şekerine tahammül edemez.
Bazı reçeteli ilaçları alıyorsanız, emzirmeden önce doktorunuza danışın. Doktorunuz size özel ilacınıza dayalı olarak bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilir.

Soğuk algınlığı veya grip olmanız emzirmenizi engellememelidir. Anne sütü bebeğinize hastalık vermez ve hastalığa karşı savaşmaya yardımcı olması için bebeğinize antikor verir.

Ayrıca, AAP, 4 aylıktan başlayarak sadece emzirilen bebekler ve kısmen emzirilen ve günlük beslemelerinin insan sütü olarak yarısından fazlasını alan bebekler için, oral demir takviyesi yapılmalıdır. Demir takviyeli tahıllar gibi demir içeren gıdalar diyetle başlayıncaya kadar bu devam etmelidir. AAP, 1 yaşındaki tüm çocukların demir düzeylerini kontrol etmesini önerir.

Hem demir hem de D vitamini takviyesini çocuk doktorunuzla karar verin. Doktorunuz bebeğiniz ve sizin için uygun miktarlar hakkında ne zaman başlayacağınız ve takviyelerin hangi sıklıkta alınması gerektiği konusunda size tavsiyede bulunabilir.

Emzirmenin Anne ve Bebeğe Sağladığı Mucizevi EtkileriBazı Kadınlar Neden Emzirmemeyi Seçiyor?

Bazı kadınlar, emzirmek istemiyorlar. Bazıları, bir babanın veya herhangi bir bakıcının bebeği istediği zaman şişeyle besleyebileceğini bilmenin esnekliğini tercih eder. Bebekler anne sütünden daha yavaş formül çıkarır, bu nedenle şişe beslemeleri emzirme oturumları kadar sık olmayabilir. Yeni doğanın hayatının her birkaç saatinde beslenmeler için “çağrı” yapılması, her kadın için uygun değildir. Bazı kadınlar emzirmenin göğüslerinin görünümünü bozacağından korkmaktadır. Fakat göğüs cerrahlarının çoğu, yaş, yer çekimi, genetik ve sigara gibi yaşam tarzı faktörlerinin bir kadının göğüslerinin şeklini emzirmeden daha fazla değiştirdiğini savunurlar.

Emzirmeyle İlgili Sık Karşılaşılan Zorluklar Nelerdir?
Boğaz:
Meme uçlarında emzirmenin ilk haftalarında acılar hissedeceksiniz. Bebeğinizin doğru şekilde emdiğinden emin olun ve her besleme sonrasında bebeğinizin ağzının emmesini kesmek için bir parmak kullanın. Bu, boğaz ağrısını da önlemeye yardımcı olacaktır. Yine de boğazın, süt kanallarını boşaltmak için her göğüsle yeterince emzirdiğinizden emin olun. Bu yapılmazsa göğüsleriniz şişirilebilir ve size acı verici olabilir. Buz veya bir bardak dondurulmuş bezelyeyi memelere tutmak geçici olarak rahatsızlığı hafifletebilir. Bebeğiniz başlangıçta daha emici olma eğilimindedir. Daha az boğazlı meme başıyla beslemeye başlayın.
Kuru, kırılmış meme uçları; sabunlar, parfümlü kremler veya alkollü losyonlar, meme uçlarını daha da kuru ve kırılmış yapabilir. Bir besleme sonrasında memelere nazikçe saf lanolin uygulayabilirsiniz ancak emzirmeden önce lanolini hafifçe yıkadığınızdan emin olun. Sutyen pedlerinizi sık sık değiştirmek, memelerinizin kurumasını sağlar. Ve sadece pamuk sutyen pedleri kullanmalısınız.

Yeterli süt üretmekten endişe etmek; Genel bir kural, günde altı ila sekiz bebek bezini ıslatan bir bebeğin büyük olasılıkla süt alması yeterlidir. Anne sütünüzü formülle doldurmaktan kaçının ve asla bebeğinize sade bir su vermeyin. Vücudunuzun süt üretmeye devam etmesi için sık sık ve düzenli emzirme gereklidir. Bazı kadınlar, küçük göğüsleri varsa, emzirmeyi beceremediklerini düşünüyorlar. Ancak küçük göğüslü kadınlar büyük göğüslü kadınların yanı sıra daha fazla süt de yapabilir. İyi beslenme , bol miktarda dinlenme bunda çok önemli bir etmendir.

Sütün pompalanması ve depolanması; Anne sütünü elle alabilir veya göğüs pompasıyla pompalayabilirsiniz. Bebeğinizin bir şişedeki süte alışması birkaç gün veya hafta sürebilir. İşe dönecekseniz, erken antrenmana başlayın. Anne sütü bir buzdolabında saklandıysa 2 gün içinde güvenle kullanılabilir. Anne sütünü 6 aya kadar dondurabilirsiniz. Soğuk anne sütünü bir mikrodalga fırında ısıtmayın veya çözültmeyin. Bu bağışıklığı artırıcı özelliklerin bir kısmını yok edecek ve anne sütünün yağlı kısımlarının çok sıcak olmasına neden olabilir. Anne sütünü buzdolabında veya bir bardak ılık suda çözdürünüz.

Göğüs sıkışması; Göğüs dolgunluğu doğal ve sağlıklıdır. Göğüsleriniz süt dolu hale geldiğinde aynı zamanda da yumuşak kalması sağlanır. Ancak göğüs sıkışması, göğsündeki kan damarlarının sıkıştığı anlamına gelir. Bu durumda göğüslerinizde sıvı akar ve onları sert, acı verici ve şişmiş hissettirir. Hafif semptomları gidermek için alternatif ısı ve soğuk, örneğin buz paketleri ve sıcak duşlar rahatlatıcı olacaktır. Sütünüzü elle serbest bırakmak veya göğüs pompası kullanmakta burada size yardımcı olabilir.

Kanallar da Tıkanıklık; Göğsünüzde kırmızı ve sıcak olabilen tek bir boğaz noktası tıkalı bir süt kanalını işaretleyebilir. Bu sık sık sıcak kompresler ve tıkanıklığın açığa çıkması için bölgedeki nazik masajlarla giderilebilir. Daha sık emzirmek de bu durum için yardımcı olabilir.

Meme enfeksiyonu (mastitis); Bazen, bakterilerin göğse girmesi, emzirildikten sonra genellikle kırık bir emzik yoluyla ortaya çıkar. Gribe benzeyen semptomlar, ateş ve yorgunluk ile birlikte memenizde ağrılara sebep olabilir. Bu doğrultuda doktorunuza danışmalısınız. Bir meme enfeksiyonunu gidermek için genelde antibiyotikler gerekir, ancak enfeksiyon geçirirken ve antibiyotik kullanırken büyük olasılıkla emzirmeye devam edebilirsiniz. Göğüs hassasiyetini gidermek için, her seferinde 15 ila 20 dakika boyunca günde dört kez nemli ısıyı boğaz ağzına uygulayın.

Stres; Aşırı endişe duyma veya hayal kırıklığına uğrama bazı reflekslerinizi etkileyebilir. Bebeğinizin emzireni olduğunuzda serbest bırakılan hormonlar tarafından da bazı stresli durumlar tetiklenir. Herşeyden önce emzirme ve bakım esnasında olabildiğince rahat ve sakin olun. Bu durum sütünüzün rahatlamasına ve daha kolay akmasına yardımcı olabilir. Bu da, bebeğinizin sakinleşmesine ve rahatlamasına yardımcı olabilir.
Erken doğan bebeklerin emzirmesi hemen olamayabilir. Bazı durumlarda, anneler anne sütü alarak bir şişe veya besleme tüpü yoluyla besleyebilir.

Uyarı işaretleri; Emzirmek doğal, sağlıklı bir işlemdir. Ancak aşağıdaki durumları yaşarsanız doktorunuzu aramaktan çekinmeyin.

Göğüsleriniz olağandışı derecede kırmızı, şişmiş, sert veya ağrıyor ise, göğüsleriniz de olağandışı boşaltma veya kanama var ise, bebeğinizin kilo almadığından veya yeterli miktarda süt alamadığından endişeliyseniz doktorunuzla görüşün

Emzirme ile İlgili Nereden Yardım Alabilirim?
Bebeğini emziren annelerin işleri basit görünüyor ancak çoğu kadının bu dönem de biraz yardıma ve desteğe ihtiyacı vardır. Bu yardım hemşire, doktor, aile üyesi veya arkadaşlardan gelebilir. Bu da annelerin bu süreci daha rahat ve kolay geçirmelerine yardımcı olur.

Sorunlarınız varsa arkadaşlarınıza, ailenize ve doktorunuza ulaşın. Büyük ihtimalle, hayatınızdaki kadınların bu dönemlerde aynı soruları ve sorunları olmuştur.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.