Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En Fazla Yıldırımın Çarptığı Yer: Maracaibo Gölü

0 98

7765_600-lake-maracaibo-venezuela-location“Relmpago del Catatumbo” Catatumbo Yıldırımı’na verilen İspanyolca isimdir. Bu da Kuzey Venezuela’da bulunan Maracaibo Gölü’nde meydana gelen bir fenomendir. Dünya üzerinde yıldırımların en sık çarptığı yerdir. Diğer yıldırım çarpmalarından farklı olmasa da, Catatumbo nehir ağzının bu yıldırımlara sürekli maruz kalması onu benzersiz yapıyor.

Venezüella Tarihinde Yıldırımların Önemi:

Yıldırım çarpması iki düşman saldırısının önlenmesine yardımcı olmuştur. İlki 1595 yılında İngiliz Sir Francis Drake tarafından yönetilen gemiler bir yıldırım ışığı tarafından aydınlatıldığında, İngilizlerin sürpriz saldırısı başarısız olmuştur. İkincisi ise 1823 yılında Venezüella Savaşı sırasında İspanyol kuvvetleri gizlice sızmaya çalıştığında gerçekleşti.

Catatumbo Yıldırım Fırtınaları:

7765_catatumbo1-585x306Güney Amerika, Kuzey Venezuela’ da bulunan Maracaibo Gölü yıldırımların en çok düştüğü yerdir. Tam olarak Catatumbo Nehri’ nin göl ile buluştuğu nehir ağzıdır. Burada yıldırımlar gün batımından yaklaşık bir saat sonra her gün aynı yerde görülmektedir. Bu yıldırımlar tıpkı diğer yıldırımlar gibidir ancak yıldırımların düştüğü yer ve zamanlaması adeta bir mucizedir.

Neden Yıldırımlar En Çok Maracaibo Gölü’ne Düşüyor?

Bölge anatomisi nedeniyle gerçekleşen kapalı rüzgar sirkülasyonu Maracaibo Gölü’ne düşen yıldırımların temel sebebidir. Karayip Denizi’ nin rüzgarları göl çevresindeki dağlar arasında sıkışıp kalmaktadır. Ovalardan ısı ve nem taşıyan rüzgarlar And Dağları’ ndan inen soğuk hava ile karışır ve fırtına bulutlarına dönüşürler.

Maracaibo Feneri:

Catatumbo Yıldırım fenomeni aynı zamanda Maracaibo feneri olarak da bilinmektedir ve yaklaşık 250 mil (402 km) lik bir mesafeden görülebilmektedir. Bir yılda yaklaşık 160 gün Maracaibo Gölü’nde fırtına günleridir. Fırtına bulutlarından bir kütle oluşturan, Catatumbo Yıldırımının ozon tabakasının troposfer tabakasındaki en büyük jeneratör olduğu söyleniyor. Geceleri gökyüzünü aydınlatarak aynı zamanda balıkçılar için bir yol gösterici olmaktadır.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/lake-maracaibo-the-place-where-lightning-strikes-the-most.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku