Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En İlginç 10 Gölü

0 972

Göller, denizlerden sonra dünyanın en kutsal su kitleleri olarak kabul edilir. Ancak dünya üzerinde insanoğlunun hayal gücünü zorlayan doğan ananın yarattığı bazı garip oluşumlar bulunmaktadır. Bu yazımızda dünyada bulunan en ilginç göller hakkında bilgi vereceğiz.

Biliyor Muydunuz?

Doğada bulunan pek çok ilginç gölün içinde, bir tanesinde yaşayan bir canavar olduğuna dair dedikodular dolanmaktadır. Bu yaratık Scottish Highlands’ ta bulunan Loch Ness gölünde yaşayan antik bir yaratık olan Loch Ness canavarıdır.

Göller dünyanın en güzel oluşumlarından bazılarıdır. İnsanlara sakinlik ve huzur duygusu yaymaktadırlar. Bazıları piknik yapmak için gidilen en güzel yerlerden iken, bazıları da sadece var olmaları ile bile çok ilginçtirler. Mars topraklarına benzeyen Bolivya’da bulunan kırmızı nehirden Rusya’nın buz gibi bölgelerine kadar bu göller farklı yaratıklar ve renkleri içermektedir. Hadi hep birlikte dünya üzerinde bir yolculuğa çıkalım ve dünyanın en ilginç göllerini tanıyalım.

1) Laguna Colorada, Bolivia:

7766_laguna-colorada-boliviaLaguna Colorada, Bolivya Altiplano bölgesinde bulunan bir tuz gölüdür. Kırmızı algler ve onu çevreleyen tortu tabakası nedeniyle “Red Lagoon” takma adını almıştır. Gölün yüzeyi yüzen bir buzu andırsa da, gerçekte boraks ve sülfür halkaları ile beneklenmiştir. Göl aşırı tuzluluğu nedeniyle James flamingolarının sık sık uğradığı bir yerdir.

2) Plitvice Gölleri, Hırvatistan:

Plitvice gölleri Hırvatistan Milli Parkı’ nda bulunan şelaleler ve mağaralar ile birbirine bağlı 16 gölden oluşan bir göller kümesidir. Her bir göl diğerinden bir traverten tabakası ile ayrılır. Bir çeşit kireç taşı yerel yosunlar ve algler ile karışarak bir yığın oluşturur. İlginç olan ise traventenlerin her yıl 1 cm kadar büyüyor olmasıdır.

3) Ölü Deniz, İsrail:

7766_dead-sea-israelDünya’da bulunan en tuzlu göl olduğundan herhangi bir canlının yaşaması mümkün değildir. Bu gölün yüzey ve kıyıları deniz seviyesinden 1388 fit (423 m) aşağıdadır. Aşırı tuzluluk nedeniyle yüzmek problem olsa da, batmamak problem değildir. Bu gölün bir diğer sıra dışı özelliği ise, eski zamanlarda Mısırlılar tarafından mumyalama işleminde kullanılan büyük miktarlarda asfaltın gölden çıkmasıdır.

4) Taal Gölü, Filipinler:

Bu göl Filipinler’ in Luzon adasında bulunan bir tatlı su gölüdür. Bu göl ile ilgili en ilginç özellik gölün ortasında Volcano adası adı verilen bir ada bulunmasıdır. Bu adada ayrıca Ana Krater Gölü veya Büyük Sarı Göl denilen küçük bir göl daha bulunmaktadır. Bu küçük gölde de Volcan noktası adı verilen daha küçük bir ada daha bulunmaktadır.

5) Balkhash Gölü, Kazakistan:

Orta Asya’da Kazakistan’da bulunan dünyanın en büyük 12. gölüdür. Bu göl ile ilgili ilginç olan şey bu gölün yarısının tatlı su yarısının tuzlu sudan oluşmasıdır. Bu iki yarım 2.17 mil (3.49 km) genişliğinde ve 6 metre derinliğinde olan bir dar düzlük ile birleşir.

6) Kaynayan Göl, Dominik:

7766_lake-plitvice-icelandKaynayan göl, Dominik’ te Morne Trois Pitons Ulusal Parkı’nda yer almaktadır. Dünyanın 2. en büyük kaplıcası olmasına rağmen göle girmeye cesaret edemezsiniz. Bu gölde suyun sıcaklığı 82 – 91 santigrat derece arasında değişmektedir. Göl sürekli buhar bulutları ile çevrili olup grimsi-mavi su yüzeyi sanki bir tencere gibi sürekli fokurdar. Göl yaklaşık 250 feet (76 m) genişliğindedir ve derinliği 198 feetten (60 m) fazladır. George Kourounis bir belgesel için, yukarıdan halatlar yardımıyla göl üzerinden geçen ilk kişi olmuştur.

7) Tonlé Sap Lake, Kamboçya:

Tonlé Sap Gölü Kamboçya’ da bulunan bir tatlı su gölüdür. Bu göl hakkında alışılmadık olan ise suyun akışının yılda iki kez yönününü değiştiriyor olmasıdır. Kasım-Mayıs aylarında, suyun akışı Mekong nehrine doğru iken, yağmurlu mevsimlerde çok büyük bir göl ( yaklaşık 5 kat) oluşturmak için geriye doğru akmaktadır. Bu akıntı çevrede sele neden olabilse de balıklar için büyük bir üreme alanıdır.

8) Resia Gölü, İtalya:

Bu göl Kuzey İtalya’nın Güney Tyrol eyaletinde bulunan yapay bir göldür. Çevredeki tüm köyler barajın patlaması nedeniyle sular altında kalmıştır. Kazadan sonra ayakta kalan tek şey kuledir. Göl kışın donduğunda turistler gelip gölün ortasında kalan çan kulesini ziyaret gelebilir.

9) Natron Gölü, Tanzanya:

7766_lake-baikal-russiaBir tuz ve soda gölü olan Natron gölü, Tanzanya’ nın Arusha bölgesinde yer almaktadır. Bu gölde bulunan siyanobakteriler nedeniyle gölün pembe alışılmadık bir rengi vardır. Bu sakin göl, dünyanın en sert çevresine sahiptir hatta iklimine alışık olmayan hayvanların cildini yakabilir. Yaban hayatını biraz desteklemesine rağmen, parlak pembe flamingoların uğrak yeridir.

10) Baykal Gölü, Rusya:

Dünyanın en eski göllerinden biri olan Baykal gölü, dünyanın donmamış tatlı sularının yaklaşık % 20′ sini içerir. Bu göl Rusya’nın güneybatı bölgesinde yer almaktadır. Göl tatlı su foklarına ve pek çok nadir türe ev sahipliği yapmaktadır. Kış aylarında o kadar çok donmaktadır ki göl üzerinden karşı karşıya geçilebilemektedir.

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku