Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Philadelphia Nasıl Bir Şehirdir?

0 762

PhPhiladelphia Nasıl Bir Şehirdir?iladelphia, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Pensilvanya eyaletine bağlı bir şehirdir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli şehirleri arasında kabul edilen Philadelphia, bağlı olduğu eyaletin en önemli şehri konumundadır. Pensilvanya eyaleti açısından son derece önemli olan bu şehir Amerika Birleşik Devletleri tarihi içinde çok önemli bir yere sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen veriler, Philadelphia’nın Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler altıncı şehri olduğunu göstermektedir. Bu anlamda Amerikalıların yaşamak için tercih ettiği en önemli yerleşim noktaları arasında yer alan Philadelphia, sahip olduğu nüfus ile de Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen şehirleri arasında yer almayı başarmıştır. Amerika Birleşik Devletleri henüz kurulmadan önce, 1607 yılında başlayan Britanya İmparatorluğu ”kolonizasyonu’nda oldukça önemli bir yere sahip olmuş olan Philadelphia, 1776 yılında da bu kez yeni kurulan Amerika Birleşik Devletleri için çok önemli bir yere sahip olmayı başarmıştır. Öyle ki, 4 Temmuz 1776 tarihinde Britanya’ya karşı elde edilen zafer sonrasında kazanılan bağımsızlık ilk olarak burada bildirilmiştir. Bağımsızlık bildirisinin okunduğu şehir olma özelliğini haiz olan Philadelphia, bu anlamda Birleşik Devletler tarihinde son derece önemli bir yere sahiptir.

Tarih boyunca önce İngiltere Krallığı sonrasında da dolaylı olarak Büyük Britanya Krallığı’nın bir parçası olmuş olan Philadelphia, resmi olarak 27 Ekim 1682 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihle beraber bölgede yerleşim izlerine rastlayabileceğimiz Philadelphia, 25 Ekim 1701 tarihinde resmi olarak tüzel kişilik kazanmış ve bu tarihle beraber hızlı bir yükseliş trendine girmiştir. William Penn tarafından kurulmuş olan Philadelphia, kısa sürede 13 koloniyi oluşturan bölgeler arasında önemli bir konuma gelmiştir. 1776 yılında elde edilen bağımsızlık sonrasında Pensilvanya eyaletinin bir parçası olan Philadelphia, günümüze dek Birleşik Devletler için önemini korumuş ve ülkenin en önemli yerleşim yerlerinden birine dönüşmüştür.

Son veriler göstermektedir ki, Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus bağlamında en kalabalık 10 şehri arasında yer alan Philadelphia, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 6 milyon insanın yaşamasına imkan vermektedir. Philadelphia şehir merkezi olarak adlandırılacak birinci bölgede ise, yaklaşık olarak 1,6 milyon insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en modern yerleşim yerleri arasında kabul edilen Philadelphia, ülkenin kuzey doğusunda yer almaktadır. Ülke ekonomisi içinde oldukça önemli bir figür olan Philadelphia, ülkenin en büyük yedinci şehir ekonomisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehrin ekonomik kapasitesi yıllık 350 milyar dolar civarındadır ki bu Türkiye’nin yaklaşık olarak yarısı kadardır. Şehir ekonomisinin yanı sıra ayrıca da sahip olduğu dünyaca ünlü eğitim kurumları ile de oldukça meşhurdur. Bu anlamda şehirde çok sayıda dünya çapında üniversite bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca şehir son zamanlarda hiç olmadığı kadar da turist çekmekte ve sahip olduğu nüfusun yarısı kadar ziyaretçiyi her yıl başarı ile ağırlamaktadır. Ayrıca şehrin çevresi olarak kabul edilen Büyük Philadelphia Bölgesi de hesaba katılacak olursa ziyaretçi sayısı 40 milyon civarındadır ki, bu çok büyük bir rakamdır. Bunun da ekonomiye etkisinin yaklaşık olarak 10 milyar Dolar civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku