Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saç Tebeşiri Nedir?

0 349

Saç modası sürekli değişime uğramaktadır. Fakat saçlar yapısı gereği buna ayak uyduramayabilir. Çünkü sürekli boyatmak ve çeşitli işlemlerden geçirmek saça büyük zarar verir. Kişisel isteklere bağlı olarak her rengine ve çeşidine kolayca ulaşılan kıyafetler ve aksesuarlar her gün artarken saç için de bunu sağlayacak bir ürün üretilmiştir. Bu ürün saç tebeşiridir. Saç tebeşir bir bakıma geçici bir saç boyasıdır. Modanın günden güne değiştiği bir dönemde saça zarar vermeden istediği rengi vermek için kullanılan bu ürün günden güne yayılarak herkese adını duyurmuştur.

Saç rengi her değiştirilmek istendiğinde faydalanacak bu ürün, ulaşılabilir olması sayesinde de çok beğenilmiştir. Yıkandığında kolayca çıkması özelliği sayesinde her gün farklı renk saçlara sahip olmanın anahtarı olmuştur.

6435_headline-hairchalk

Saç Tebeşiri Nasıl Uygulanır?

1. Öncelikle saç tebeşiri kullanılacak saça jöle veya sprey gibi bir ürünün sıkılmaması gerekir.
2. Boyanacak saç su püskürtülerek hafif bir biçimde ıslatılır. Saç, su damlamayacak ıslaklıkta olmalıdır.
3. Saç hafif bir şekilde ıslatıldıktan sonra saç tebeşiri ile istenilen renge boyanır. Boya ele bulaşabileceği için bir eldiven takmak yararlı olacaktır.
4. Boyanın homojen bir şekilde dağılması için saç taranır.
5. İyice boyandığından emin olduktan sonra kurutma makinesi ile biraz kurutulur. Burada amaç saçı kurutmak değil boyayı sabitlemektir. Aksi halde kıyafetlere bulaşabilir. Kurutma makinesi yerine saç düzleştiricisi veya saç maşası da kullanılabilir.

Saç tebeşiri saça ısı ile sabitlendikten sonra boyama işlemi bitmiştir. Islanmadığı takdirde iki veya 3 gün kalıcılığını koruyacaktır. Saç eski haline getirilmek istendiğinde, şampuanla yıkamak yeterli olacaktır.

Saç tebeşiri saçın yapısı gereği açık renk saçlarda rengini daha iyi verir. Koyu renk saçlarda iyi sonuç alabilmek için daha yoğun bir şekilde uygulamak gerekecektir.

Saç tebeşiri ile tüm saç boyanabileceği gibi aralardan tutamlar alınarak farklı renklere boyanabilir. Kişisel zevklerin konuşturulabileceği bir üründür. Ayrıca saçı boyatmaya gerek kalmadan balyaj ve omre gibi uygulamalar da yapılabilir.

Saç tebeşirinin saça verdiği belli bir zarardan söz edilemez yani kanıtlanmış bir zararı yoktur. Fakat yine de haftada maksimum 4-5 kere kullanılması tavsiye edilir. Kozmetik marketlerden veya online satış sitelerinden temin edilebilir. Fiyat aralığı 10-60 arasında değişmektedir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.