Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Glenn Theodore Seaborg Kimdir?

0 2.637

Glenn Theodore Seaborg Kimdir?Glenn Theodore Seaborg 19 Nisan 1912 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan eyaletine bağlı Ishpeming kentinde dünyaya gelmiştir. Babası Herman Seaborg ve annesi Selma Olivia Erickson’dur. Ailenin milli geleneklere bağlı olması sebebiyle ev içinde hep İsveç dilinde konuşmuşlardır.

İlkokulda Glenn Seaborg bilime ilgi duymamış ve ilgilenmemiştir. 1922 yılında Seaborg ailesi Los Angeles California’ya göç etmişlerdir. David Starr Jordan Lisesi’nde, Glenn Seaborg’un kimya ve fizikteki ilgisi Dwight Logan Reid’in deney yaptığı derslerle daha da artar hale geldi. Seaborg, liseden üstün başarıyla mezun olduktan sonra 1933 yılında mezun olduğu UCLA’da kimya eğitimi almıştır. Dört yıl sonra Berkeley Üniversitesi’nden doktorasını aldı. Doktora tezi nükleer kimya alanı üzerineydi.

Otto Hahn’ın Almanya’daki radyoaktif elementler üzerine yaptığı çalışmalar dikkatini çekmişti. Hahn, radyo ve toryumun radyoaktif izotoplarını ve yeni radyoaktif element protaktinyumunun formunu keşfetmiştir. Doktora derecesini aldıktan sonra Seaborg, onlarca yeni izotop keşfedilmesinde yer alarak nükleer kimyager olarak çalışmaya devam etmiştir. 27 yaşındayken, 1939 yılında Seaborg terfi edilerek kimya eğitmeni olmuştur. John Livingood’la birlikte çalışarak Seaborg, iyot ve kobalt’ı keşfetmiştir. Bunlar tıbbi teşhis ve tedaviler için çok önemli radyoizotoplardır. 1938 yılında Seaborg ve Emilio Segre, şimdiye kadar en çok kullanılan tıbbi radyoizotop olan technetium’u keşfetmişlerdir.

1940 yılında Edwin McMillan ve Philip Abelson, Berkeley Üniversitesi’ndeki Lawrence Radyoloji Laboratuarı’nda 93 tane elementi keşfetmişlerdir. Yeni element Neptunyum’u Neptün gezegenine atfen adlandırdılar. Onların bu keşfi, Seaborg ve arkadaşlarını, yeni radyoaktif metali izole etmek için bir yöntem geliştirmeye itmiştir.

Glenn Theodore Seaborg Kimdir?Seaborg, bir sonraki keşfedilmemiş element olan 94. elementi üretmek için siklotron ile çalışmaya devam etmiştir. 1941 yılında Seaborg ve araştırma ekibi 94. element olan plütonyum’u keşfetmiştir. Plütonyum, uranyumun hidrojen (ağır hidrojen) çekirdeği ile boğulmasıyla elde edilmiştir. Seaborg ve çalışma ekibi, Plutonyum’u keşfettikten bir ay sonra izotop plütonyumun nükleer fisyona maruz kalabileceğini keşfetti ve nükleer silahlar ile nükleer enerji üretimi için potansiyel olarak kullanılabileceğini gösterdi. Plütonyum keşfinden sonra Berkeley Üniversite’si, Seaborg’u kimya yardımcı doçentliği görevine terfi ettirmiştir.

Plütonyum’u keşfettikten sonra farklı elementler üzerinde çalışmalarını sürdürmüştür. Seaborg 1945 yılında kimya profesörü unvanına layık görülmüştür. Seaborg, 1950 yılında kaliforniyumu ve 1955 yılında mendelevium’u keşfetmiştir.

Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği Dubna’da ve Rusya’daki Nükleer Araştırma Enstitüsü’ndeki araştırma gruplarında çalışmıştır.

Nükleer kimyada uzman olarak 2. Dünya Savaşı sırasında Seaborg, nükleer silah üretmek için Manhattan Projesi’nde yer almıştır. Seaborg Chicago’ya taşındı ve burada, plütonyumun uranyumdan nasıl rafine edileceğini ve plütonyum esaslı bir atom bombasının üretilmesini araştıran 100 bilim adamından oluşan bir ekibin başında bulundu.

Seaborg, bombayı silah olarak kullanılmamasını isteyen gizli bir belge olan Franck Raporu’na isimlerini koyan bilim adamlarından biridir. Bilim adamları, Japonya dahil olmak üzere diğer ülkelerin temsilcilerine Japonların teslim olması için atom bombası patlaması yapılmasını istedi. Fakat bu istek reddedilmiştir. 9 Ağustos 1945 yılında Japonya’nın Nagasaki şehrine bırakılan Fat Man isimli bomba bir plütonyum bombasıydı. (Hiroşima’ya bırakılan Little Man isimli bomba uranyum bombasıdır.)

Seaborg, keşfettiği elementlerden daha ağır unsurların varlığını çalışmalarımda öngörmüştür. Bununla birlikte, bazı elementlerin periyodik tabloda istikrarı oluşturacağını ve çevredeki elementlerden daha uzun yarı ömrü olacağını öngördü. Fikrini, nükleer enerji kabukları mümkün olduğunca çok sayıda nötron ve protonla dolu atomların özellikle kararlı olduğu ve bazı çok ağır elementlerin bu tür dolu enerji kabuklarına sahip olduğu gerçeğine dayandırıyordu.

Seaborg’un istikrar hipotezini test edecek kadar güçlü hiçbir unsur henüz oluşturulmamıştır. Seaborg, 1951 yılında 39 yaşındayken Kimya Nobel Ödülü’ne layık görüldü. Seaborg ödülü, uranyumdan daha ağır element keşfetme çalışmaları nedeniyle Edwin McMillan ile paylaştı. 1997 yılında Seaborgium ifadesi Seaborg’un adına verilmiştir. Seaborg, 1961-1971 yılları arasında Atom Enerjisi Komisyonuna başkanlık yapmıştır.

Glenn Seaborg, 25 Şubat 1999 yılında Kaliforniya Lafayette’de ölmüştür.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku