Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Karayiplerin Gözdesi; Havana

0 395

Havana, Orta Amerika’da yer alan dünyaca ünlü yasaklı ülke Küba’nın en önemli ve en popüler şehridir. Aynı zamanda da Havana şehri ülkenin başkenti konumundadır. Sadece Küba ile sınırlı bir şöhrete sahip olmayan Havana, dünya çapında bir üne de sahiptir. Bunun en önemli nedeni, Küba ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan siyasi krizler olmuştur. Kendisi gibi düşünmeyen hemen hemen bütün ülkelerden vize talep eden Küba, bu anlamda adeta saklı bir cennete dönüşmüştür. Ancak son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ile Küba arasında ilişkiler yumuşamaya başlamıştır. Bu da bölgeye akan turist sayısını oldukça artırmıştır. Öyle ki, Havana’ya tarifeli seferler düzenlemeye başlayan bazı Amerikan havayolları da olmaya başlamıştır. Ancak her ne kadar ilişkiler iyileştirilse de yine de vize uygulaması devam etmektedir. Karayiplerin en önde gelen şehirleri arasında yer alan Havana, bölgenin en popüler şehri olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra Havana, bölgenin en kalabalık dört şehri arasında yer almaktadır. Bir ada devlet olan Küba’nın liman şehirlerinden olan Havana, üç adet önemli limanı da bünyesinde barındırmaktadır. Bunlar Marimenala, Guanabacoa ve Atares olarak karşımıza çıkmaktadır.

AKarayiplerin Gözdesi; Havanamerika Birleşik Devletleri’nin en güneyinde yer alan Florida eyaletine de son derece yakın olan Havana, bölgenin önde gelen yerleşim yerlerinden Miami ve Key West’e birkaç saat uzaklıkta yer almaktadır. Küba’nın Kuzey batısında yer alan Havana, ülkenin en önemli ve en gelişmiş şehri konumundadır. 15 adet ilçesi de bulunan Havana, ilk olarak 16. yüzyılda Avrupalıların yerleştiği önemli yerler arasında sayılır. Bu tarih öncesinde bölgede yaşayan yerliler Avrupalılar gelince ciddi anlamda sıkıntı yaşamıştırlar. Resmi kayıtlar incelendiğinde 1515 yılında Avrupalıların yerleştiği Havana, bu tarihten yaklaşık 75 yıl sonrasında şehir hüviyetine bürünmüştür. Deniz seviyesine kurulmuş olan Havana, ortalama yüksekliği 60m’dir. Günümüz itibariyle bölgede yaşayanların çoğunun yerli halk olduğunu söyleyebiliriz. Son istatistikler göstermektedir ki, bölgede 2,2 milyon insan yaşamaktadır.

Havana ilk olarak 1515 yılında İspanyollarca keşfedilmiştir. İspanyollar bölgeye tamamıyla yayılmış ve bölgede kendi dillerini anadil haline getirmeyi de başarmıştırlar. 1900’lü yıllara gelindiğinde bölgede Amerika ile Küba arasında bir sürtüşme yaşanmıştır. Küba, Amerika Birleşik Devletleri’nin kendi içişlerine karıştığını savunarak karşılıklı ilişkileri sonlandırmıştır. Ancak son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerde düzelme yaşanmış bu da bölgeye akan turist sayısını oldukça artırmıştır. Türkiye’den de bölgeye ulaşılması mümkündür. Bu durumda Türk Hava Yolları’nı tercih ederseniz Miami üzerinden bölgeye gemi ya da aktarma yaparak havayolu ile ulaşılabilir. Bunun haricinde bölgeye Türkiye üzerinden tarifeli direkt sefer henüz bulunmamaktadır. Ancak Türk Hava Yolları bu konuda adım atabilme ihtimaline de sahiptir. Öncelikle ikili ilişkilerin kurulması gerekmektedir. Havana, uluslar arası yolcuları ağırlamak için bir adet uluslar arası havalimanına da sahiptir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku