Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Grasshopper Nasıl Bir Kulüptür?

0 199

2000px-Grasshoppers_Club_Zürich_Logo.svgGrasshopper Club Zürich, İsviçre’nin Zürich şehrini temsil eden ve aynı zamanda da ülkenin en önde gelen kulüplerinden biridir. Kulübün çeşitli branşlarda faaliyet gösterdiğini söylemek mümkündür. Ancak en başarılı alan futboldur. İsviçre futbol tarihinin kupalar bazında en başarılı futbol kulübü olan Grasshopper, İsviçre Süper Ligi’ni uzun yıllar domine etmeyi başarmış ve bu sayede müzesini birçok ulusal kupa ile doldurabilmiştir. 1 Eylül 1886’da resmi olarak açılışı yapılan ve Avrupa futbolunun en eski ve güzide takımlarından biri olarak kabul edilen Grasshopper, Avrupa kupalarında ciddi bir başarı elde edememiştir. Maçlarını Letzigrund’da oynayan Grasshopper, 25,000 koltuk kapasitesi bulunan bir tesise sahiptir. Başkanlığını Stephan Anliker’ın yaptığı kulübü, Pierluigi Tami çalıştırmaktadır. İsviçre Süper Ligi’ni geçmiş açık ara domine eden Grasshopper 2000’li yıllar ile beraber ciddi bir düşüşe geçmiş ve ezeli rakipleri olan FC Basel ve FC Zürih ile mücadele edemez olmuştur.

Ancak son yıllarda yapılan yatırımlar sayesinde eski günlerine döneceğinin sinyalini vermeye başlayan Grasshopper, 2014 yılını Basel’in hemen ardından 2. Sırada bitirerek UEFA Şampiyonlar Ligi’nde PlayOff mücadelesi verebilme imkanına kavuşmuştur. Eğer PlayOff geçilirse Grasshopper, UEFA Şampiyonlar Ligi Grup Aşamasına katılma imkanına sahip olacak ve kasasına yaklaşık olarak 5.5 milyon avroluk bir geliri de koyacaktır. İsviçre Süper Ligi’nde uzun yıllar şampiyonluk mücadelesi vermiş olan Zürih temsilcisi, toplamda 27 kez İsviçre Süper Ligi’ni kazanma başarısı göstererek bu alanda ezeli rakipleri olan FC Basel ve FC Zürih’i geride bırakmayı başarmıştır. Elde edilen 27 lig şampiyonluğu Grasshopper’ı İsviçre Süper Ligi’nin en başarılı takımı yapmaktadır. Elde edilen lig şampiyonluklarının yanı sıra 19 kez de İsviçre Kupası’nı kazanmış olan Grasshopper bu alanda da rekoru elinde bulundurmaktadır. Bu sayede toplam 46 ulusal kupa ile Grasshopper Avrupa’nın ulusal anlamda en başarılı 10 takımı arasında yer almaktadır.

304004_heroa27 İsviçre Süper Lig zafer bulunan Grasshopper son zamanlarda ciddi bir düşüş içine girmiştir. Kulüp en son lig şampiyonluğunu bundan 12 yıl önce 2002/03 sezonunda elde etmiştir. 12 yıl geçmesine karşın halen lig şampiyonluğuna hasret kalan Grasshopper bu yılda FC Basel’in ardından ligi 2. Basamakta tamamlayarak taraftarlarının şampiyonluk beklentilerini boşa çıkarmıştır. İsviçre Kupası’nda ise 2013 yılında şampiyon olarak 20 yıllık şampiyonluk hasretine son veren Grasshopper böylece uzun bir aradan sonra kupa kaldırma başarısı göstermiş ve taraftarlarının gönlünü almayı başarmıştır. Ayrıca 27 lig ve 19 İsviçre Kupası’nın yanı sıra kulübün 2 İsviçre Lig Kupası ve 1 de İsviçre Süper Kupası bulunmaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.