Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Green Card’ın Kazanılması Durumunda Yapılması Gerekenler

0 396

Green Card'ın Kazanılması Durumunda Yapılması GerekenlerAmerika Birleşik Devletleri, yeryüzünün en büyük göçmen ülkelerinden biridir. Avrupa’ya nazaran çok yeni bir tarihe sahip olan Birleşik Devletler, başta Avrupalı göçmenler tarafından kurulmuştur. Avrupalı göçmenlerin haricinde Latin Amerikalı ve de Afrika kökenli göçmenler de bulunmaktadır. Tam anlamıyla kozmopolit bir ülke olan Amerika Birleşik Devletleri, aşağı yukarı 320 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Buna karşın Amerika her yıl çekiliş yoluyla göçmen alımına devam etmektedir. Ülke her yıl ”Green Card Lottery” adı altında 50 bin kişiyi, kalıcı bir şekilde ülkeye gelmeye devam etmektedir. Bu başvuru bir dönem mektup yoluyla yapılsa da artık, online olarak son derece basit bir şekilde yapılabilmektedir. Başvuru yapılırken size sorulan sorulara ve de istenilen bilgilere doğru ve hatasız şekilde giriş yapmanız başvurunun geçerliliğini etkilemese de, çekilişin kazanılması sonrasında çeşitli hak kayıplarına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden, fotoğraftan tutun da, diğer bütün kriterlere gerekli özeni gösterip başvurunuzu yapmanız, sonradan üzülmemeniz açısından son derece önemlidir.

Çekilişe dahil olmak için, ”www.dvlottery.state.gov’‘ adresinden müracaatınızı yapmanız yeterlidir. Katılım tamamen ücretsizdir. Sizden bu yolla para kazanmak isteyen siteler bulunmaktadır. Bu sitelere itibar etmeyiniz; bu yolla dolandırılan binlerce mağdur vardır. Başvuru için temel düzeyde İngilizce bilmeniz, sizden istenilen bilgileri anlamanıza ve de doğru şekilde cevaplamanıza yardımcı olacaktır. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse, güvendiğiniz birinden bu konuyla ilgili yardım almanız başvurunuzun doğru şekilde iletilmesine yetecektir.

Başvuru yaptıktan sonra, size bir konfirmasyon numarası verilecektir. Bu numarayı da içeren ”başvurunuz başarılı bir şekilde tamamlandı” ifadesinin bulunduğu sayfanın çıktısını alınız ve de saklayınız. Başvuru dönemi Ekim ile Kasım ayları içindedir. Başvuru sonrasında kazanıp kazanmadığınızı ise, Mayıs ayı itibariyle açılan sistemden takip edebilirsiniz. Eğer kazanmış iseniz, bu durumda hiç zaman kaybetmeden çekilişe katılım başvurusu yaptığınız site aracılığı ile göçmenlik vizesi başvurusunda bulununuz. Bu formun kodu ”DS260”dır; ve size göçmen vizesine ilişkin başvuru imkanı sunar. Bu form aracılığı ile sizden istenilen bilgileri güncel bir hale getiriniz. Ayrıca gerekli olan belgeleri de hazırlayınız. Bunun nedeni, gönderdiğiniz form sonrasında sizi ikamet adresinize en yakın Amerika Birleşik Devletleri büyük elçiliği ya da konsolosluğuna davet edecek olmalarıdır. Şahsınıza ait kimlikler, eğitim belgeleri ve de diğer gerekli olan bütün dokümanları, İngilizce; noterlikçe onaylı kopyaları ya da asıllarıyla beraber Amerikan makamlarına sunmanız gerekmektedir. Özellikle asgari lise mezunu değilseniz, bu durumda ne ile meşgul olduğunuzu ve de bunu en az iki yıl süreyle yaptığınızı ispat etmeniz vizeye hak kazanabilmeniz için zorunluluk arz edecektir. Zaten lise ya da üstü bir okuldan mezun iseniz, bu durumda herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Green Card'ın Kazanılması Durumunda Yapılması GerekenlerAmerika Birleşik Devletleri sınırlarına girmeden önce, vizenizin pasaportunuza işlenmiş olması gerekir. Yeşil Kart ise sonraki prosedürün bir parçasıdır. Göçmen olarak Amerika’ya kabul edilip edilmeyeceğiniz, konsoloslukta gireceğiniz mülakat sonrasında belli olacaktır. Eğer mülakat sonrasında başvurunuzda herhangi bir sorun bulunmaz ise, size göçmen vizesi düzenlenecek ve de bu sayede Amerika Birleşik Devletleri’ne girişinize onay verilecektir. Bu işlemler sonrasında size mühürlü bir dosya verilecektir. Bu dosyayı Birleşik Devletler Sınır Ofisine teslim etmeniz gerekecektir. Bu her uluslararası havalimanında bulunan bir kurumdur. İşin finansal boyutu da ele alınacak olursa, her bir başvuru sahibi mülakat esnasında 330 USD ile hazır bulunmalıdır. Bu meblağ kredi kartı ya da nakit olarak ödenebilir. Ayrıca sonrasında da kart başvurusu için 165 USD ödemeniz gerekmektedir. Kart başvurusu, elektronik ya da yazılı bir şekilde yapılabilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku