Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hamilelikte Tiksinmeye Neden Olan 10 Besin

0 1.060

Hamilelikte Tiksinmeye Neden Olan 10 BesinHamilelikte beslenme anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Bu süreçte mide bulantısı ve tiksinme en çok yaşanan problemlerdendir. Bu da beslenmeyi oldukça etkiler. Özellikle ilk aylar oldukça zorludur. Hamilenin ilk aylarda kilo kaybettiği bile olur. Mide bulantısı ve kusma geçici olabilir yalnız tiksinme hamilelik boyunca devam edebilir. Yenmesi, içilmesi gereken yiyecek ve içeceklerden tiksinmek yetersiz beslenmeye sebep olabilir. Ama yenmesi ve içilmesi zararlı yiyecek, içeceklerden tiksinmek hamile için oldukça yararlı olabilir. Örneğin hamilelik öncesi çok sigara içenler hamilelikte nikotin kokusundan oldukça rahatsızlık duyabilir. Yine alkol tüketenler de hamilelikte alkol kokusundan tiksinebilir. Bu oldukça iyi bir durumdur. Bazı tiksinilen yiyecek ve içeceklerden hamilelikten sonra da tiksinme devam eder. Belki bu durum artık ömür boyu edebilir.
1- Süt: Hamilelikte en çok tiksinmeye yol açan besin süttür. Süt ise hamilelikte en çok alınması gereken besinlerin başında gelir. Çünkü sütte bulunan kalsiyum bebeğin kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Eğer anne adayı süt içemiyorsa bebeği ve kendisi için süt ürünlerine ağırlık vermelidir. Örneğin yoğurt, peynir tüketilebilir aynı zamanda ayran içmek de iyi bir alternatif olabilir. Eğer bebeğin alması gereken kalsiyum alınamıyorsa annenin kalsiyum depolarından alınır. Bu defa da annenin vücudundaki kalsiyum eksilir.
2- Balık: Balık hamilelik için oldukça önemli bir besindir. Balığın içindeki vitaminler ve mineraller bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Ama balığın kokusu hamileyi çok rahatsız edebilir. Bunun için de balık yemeyi reddeder. Burada önemli olan husus hamilenin balığın piştiği yerde bulunmamasıdır. Çünkü balık genellikle pişerken çok kokar. Bir de balık pazarlarına ya da Pazar veya marketlerdeki balık reyonları hamileleri çok rahatsız edebilir. Bunun için hamile mümkünse balık kokusunun baskın olduğu yerlerde bulunmamalı ve pişmiş halini tüketmelidir. Eğer balığın pişmiş hali de rahatsızlık veriyorsa balığa limon sıkmak ya da farklı alternatiflerle balığı tüketmek mümkün olabilir.
3- Et: Et de hamilelikte mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdendir am etin kokusu da hamilelerde tiksinmeye sebep olabilir. Bunun için balık da olduğu gibi etinde satıldığı ve piştiği yerlerden uzak durmak ve sadece pişmiş halinde görmek ve tüketmek bir alternatif olabilir. Eti çok farklı şekillerde tüketmek mümkündür.
Hamilelikte Tiksinmeye Neden Olan 10 Besin4- Salam ve Sosis: Salam ve sosis baskın kokulu işleniş et ürünlerindendir. Bu yiyeceklerden hamilelikte tiksinmenin hiçbir sakıncası yoktur. Çünkü bu etlerde işlenme sırasında bakteri üreme ihtimali oldukça yüksektir ve pek de yararlı olmayan besinlerdendir.
5- Pastırma: Pastırma da salam ve sosis gibi oldukça kokulu bir yiyecektir. Et ihtiyacı pastırma yemeden farklı etlerle de karşılanabilir.
6- Kokulu Yiyecekler: Hamilelikte yiyeceklere karşı tiksinme aslında yiyeceklerin kokusuna olan tiksinme olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden kokusu baskın olan yiyecek ve içecekler tiksinmeye sebep olabilir.
7- Bazı meyveler: Hamilelikte bazen su bile tiksinmeye sebep olabilir. Bunun için meyveleri de sınırlandırmak yanlış olur. Her hamilenin tiksindiği yiyecek ve içecekler birbirinden farklı olabilir. Çok sevilen ve tüketilen bir meyveden hamilelikte tiksinmek mümkündür.
8- Hamilelik öncesi çok tüketilen yiyecekler: Bu durum oldukça yaygındır. Hamilelik öncesinde severek tüketilen hatta normalden fazla tüketilen yiyecek ve içeceklerden tiksinme ortaya çıkabilir. Bunun sebebi belki de normalden fazla tüketilmiş olması olabilir.
9- Yumurta: Yumurta da yararlı yiyecekler arasındadır. Ama kokusu yine hamileyi rahatsız edebilir. Bunun için kokusu ön plana çıkmayacak alternatiflerle tüketmek de yarar vardır.
10- Soğan: Soğan kokusuyla oldukça ön plana çıkmış bir bitkidir. Soğan birçok yemeğin ana maddesidir. Ama özellikle yağ ile birleşip kavrulurken ortaya baskın bir koku çıkar. Bu durum hamilelerin birçoğunu çok rahatsız eder. Hatta hamilelerin ilk aylarında yemek yapamadıkları ve yemek pişen yerlerde dahi bulunamadıkları görülür.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.