Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Heathrow Havalimanı

0 387

Heathrow, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan dünyanın en önemli hava meydanlarından biridir. Ulusal havacılık kodu ‘LHR’ olan Heathrow, dünyanın en işlek hava trafiğine sahip 3. havalimanı olma özelliğini de haizdir. Bunun yanı sıra, havalimanı Avrupa’nın en işlek olanıdır. 2016 yılı verileri nazara alınacak olursa, havalimanının yıllık yolcu trafiği, 75,7 milyon olmuştur. Bu oran bir önceki yıla göre yüzde 1 oranında artış göstermiştir. İngiltere’nin en yoğun nüfusa sahip ve aynı zamanda da ülkenin başkenti olma özelliğine sahip olan Londra’da bulunan bu havalimanı, Londra’nın batısında yer alır ve buraya ulaşım şehirde bulanan diğer havalimanlarına ulaşmaktan daha kolaydır. Heathrow Havalimanı, özelleştirilmemiş ve bizzat devlet denetiminde olan bir şirket bünyesinde faaliyetini sürdürmektedir.

Heathrow HavalimanıHeathrow Uluslararası Havalimanı, Londra’nın Borough of Hillingdon bölgesinde yer alır ve burası aynı zamanda da İngiltere’nin ulusal bayrak taşıyıcısı olan British Airways’in de hangar merkezidir. Bu anlamda British Airways, Heathrow Havalimanı’nı ana merkez olarak kabul eder ve gerçekleştirdiği birçok uluslararası uçuşu buradan gerçekleştirir. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nin de önde gelen havayolu şirketlerinden Delta da Heathrow’u yakıt ve aktarma destinasyonu olarak kullanmaktadır. Heathrow’un çift yönlü iki adet pisti bulunmaktadır. 09L/27R ve 09R/27L her iki pistte asfalt olup 09L/27R 3,902m, 09R/27L 3,660m uzunluğundadır. Bu anlamda piste Boeing 747, 777 ve Airbus A380 gibi devasa uçaklar da rahatça inebilmektedir. Heathrow o kadar yoğun bir hava trafiğine sahiptir ki, geçtiğimiz yıl bu meydana tam 474,963 adet uçak iniş kalkış yapmıştır. Bu oran Londra’da bulunan 6 farklı uluslararası havalimanı da nazara alınacak olursa oldukça yüksektir.

Heathrow Havalimanı, British Airways ve ticari partneri KLM gibi iki devasa havayolu şirketine ev sahipliği yapsa da burada dünyanın birçok tanınmış havayolu şirketi tarifeli uçuş düzenlemektedir. Bunlardan en önemlileri; American Airlines, Emirates, Qantas, Lufthansa, Türk Hava Yolları, Lot Polish, Scandanavian Airlines, Aegean, Delta, Alitalia, Qatar Airways, Iran Airlines, India Airlines, Malezya Havayolları, Çin Havayolları, Japon Havayolları, Aeroflot, Air France, Asiana, Avianca, Iberia, Icelandair, Middle East Airlines, Saudia, Singapore Airlines, Tarom, Taop Portugal. Heathrow Uluslararası Havalimanı, 6 adet yolcu terminaline sahiptir. Ancak bunlardan 1 numaralı olan 2014 yılında tadilat nedeniyle kapatıldı ve buranın trafiği diğer 5 terminale paylaştırıldı. 2 numaralı terminal, başta Alman havayolu şirketi olan Lufthansa ve Star Alliance üyesi diğer havayolu şirketlerinin yolcularına tahsis edilmiştir. Terminal 3 ise, başta British Airways olmak üzere, THY gibi önde gelen uluslararası şirketlere tahsis edilmiştir. 4 numaralı terminal ise, Sky Team grubu üyesi havayolu şirketlerine tahsis edilmiştir. Heathrow Havalimanı, Frankfurt Havalimanı’nın ardından dünyanın en işlek aktarma merkezi olarak kabul edilmektedir.

Kaynakça:
Top Airports 2017

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.