Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Antonov An-225; Dünyanın En Büyük Aktif Uçağı

0 412

Antonov An-225, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin havacılık alanında hangi noktaya geldiğini gösteren en önemli şaheserlerden birisidir. Bu uçak 1980’li yıllarda Sovyetler tarafından üretilmiş ve halen günümüzde aktif olarak faaliyet gösteren en büyük uçak olma özelliğini de haizdir. Uçak Sovyetler dağılmadan önce proje aşamasına getirilmiş ve seri üretime geçilmeden bir adet Antonov An-225 üretilmiştir. 1988 yılında Sovyetler Birliği’ne bağlı olan Ukrayna’da uçuşa çıkarılan Antonov An-225 ilk lokal test uçuşunu başarı ile gerçekleştirmiş ve dünyada ciddi bir ilgiye mazhar olmuştur. Ancak Kiev merkezli Antonov şirketi tarafından üretilmiş olan bu devasa uçağın seri üretimine ayrılacak bütçe bulunamamıştır. Bunda Sovyetler’in yavaş yavaş çökmenin daha doğru bir ifadeyle yıkımın eşiğine gelmesi önemli bir rol oynamıştır. Nihayetinde 1991 yılında çöken Sovyetler Birliği parçalanmış ve uçağın üretildiği Antonov şirketi de Sovyetler’den ayrılarak bağımsızlığı ilan eden Ukrayna’nın bir parçası olmuştur. Zaten Kiev’de kurulmuş olan Antonov şirketi için bu çok olağan bir şekilde gerçekleşmiştir.

Antonov An-225; Dünyanın En Büyük Aktif Uçağı1980’li yıllarda yapımına başlanılan ve 1988 yılında da uçuşa hazır hale getirilen Antonov An-225 Sovyetler tarafından deneme uçuşlarına çıkarılsa da uçak uluslararası uçuş lisansına sahip değildi. Ancak 11 Eylül 2001 yılında alınan lisanslar sonucu gerçekleştirilen ilk başarılı uçuş o dönem gerçekleşmiş olan 11 Eylül 2001 saldırıları sebebiyle gündeme dahi gelememiştir. 2001 yılı itibariyle sadece kargo taşımacılığı alanında faaliyet gösteren gösteren Antonov An-225 özellikle normal kargo uçaklarının taşıyamayacağı boyut ve ağırlıkları taşımasıyla şöhreti yakalamıştır. Sıra dışı bir tasarımı bulunan Antonov An-225 her iki kanadında da 3 adet turbo fan motor bulundurmaktadır. Uçak o kadar büyük bir gövdeye sahiptir ki, adeta uçan bir gemi olarak kabul edilir. Azami yük taşıma kapasitesi, 640 tonu bulan bu devasa Ukrayna uçağı, 300 ton yakıt taşıdığından yaklaşık olarak 15,000km’lik bir menzile de sahiptir ki bu alanda rakipsizdir.

Uçağın uzunluğu, 84m iken kanat genişliği 90m’dir ve bu da uçağı Airbus’ın şaheseri olarak kabul edilen A380’den daha büyük yapmaktadır. Uçağın yerden yüksekliği 19m’dir. Seyir halinde sahip olduğu ağırlığa göre kendi hızını ayarlayabilen Antonov An-225, azamı olarak 900km’ye ulaşabilmektedir. Uçak hava şartlarına göre 12,000’ye kadar tırmanma kapasitesine de sahiptir. Bu güne kadar sadece 1 adet üretilmiş olan Antonov An-225 Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay ve havacılık yarışı sonucu doğmuştur. 1970’li yıllarda piyasayı kasıp kavuran ve ‘Jumbo-Jet’ lakabını alan Boeing 747-400’e rakip olarak üretilen Antonov An-225’e Boeing 747 serileri ile yarışacak bir imkanı bulamamıştır. 1969 yılından günümüze dek gerek sivil havacılık gerekse de kargo taşımacılığı için 1,532 adet Boeing 747 serisi üretilmiştir. Oysa Antonov An225’den sadece 1 adet üretilmiş olup ikinci uçağın yapımı da yarıda kalmıştır.

Kaynakça:
Antonov Myria An-225 (Aviation.com)

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku