Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hindistan Cevizi Yağının Cilde 10 Faydası

0 469

Hindistan Cevizi Yağının Cilde 10 FaydasıHindistan cevizi yağı insan sağlığı için çok faydalı bir yağdır. Bu yağ Hindistan cevizi meyvesinden elde edilir. Yüzyıllar boyunca sağlık için kullanılmış bir yağdır.

Öncelikle bu yağın genel olarak faydalarını değerlendirirsek;
1- Kilo vermeye yardımcı olur.
2- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
3- Kalp rahatsızlıklarından korur.
4- Şişkinliği azaltır.
5- Boğaz ağrılarını hafifletir.
6- Kolesterole iyi gelir.
7- Bakterilerle mücadele eder.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde 10 FaydasıHindistan cevizi yağının asıl cilde inanılmaz faydaları vardır. Bu faydalarını 10 maddede toparlarsak;
1- Cildi zararlı maddelerden korur. Cildi güzel ve taze tutmanın en doğru yolu cildi kimyasallardan uzak tutmaktır. Güzelleşmek uğruna bilinçsizce kullanılan kimyasallar yüzün kolayca yıpranmasını sağlar. Bu yüzden mümkün olduğunca doğal ürünler kullanmakta fayda vardır. Makyajı silmek için hindistan cevizi yağı sürülür ve cilt bu kimyasal maddelerden arındırılmış olur.
2- Pişiğin etkisini azaltır. Özellikle bebeklerde sık sık pişik problemi yaşanır. Bebeklerin cildi çok hassastır. Bu dönemde rahatlıkla Hindistan cevizi yağı kullanılabilir. Ama yine cildin olumsuz bir reaksiyon göstermesine karşın önce küçük bir bölgede denenmesinde fayda vardır Ayrıca alerjik reaksiyonlarına karşı da dikkatli olmak gerekir.
3- Cildi nemlendirir. Cildin kuruması zamanla cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Ciltte çizgiler ve kırışıklıklar oluşur. Bu yüzden zaman zaman cildin nemlendirilmesi gerekir. Özellikle havası kuru yerlerde yaşayanlar ciltlerini nemlendirmeleri gerekir. Ayrıca duş aldıktan sonra cilt kurur. Tüm bu faktörler göz önüne alınarak doğal bir yöntem olan hindistan cevizi yağı ile tüm vücut rahatlıkla nemlendirilebilir.
4- Mantar, egzama, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
5– Siğillerin ve aknelerin yok olmasına yardımcıdır. Birçok insan daha pürüzsüz ve güzel bir cilde sahip olmak ister. Bunun için siğil ve akneler rahatsızlık verir.
6- Çatlaklara iyi gelir. Topuklarda sıkça görülen çatlaklara sürüldüğünde bu çatlakların zamanla azaldığı görülür. Ayrıca dudak çatlaklarını da iyi gelir.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde 10 Faydası7- Ciltteki yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Farklı karışımlar yaparak ve düzenli kullanmak sureti ile yaraların iyileşmesine yardımcı olur.
8- Gözaltı şişliklerini indirir. Bir insanın en dikkat çekici yerini gözleridir. Özellikle göz çevresinde oluşan kırışıklıklar, halkalar yaşlanmanın habercisi gibi görünür. Bu yüzden göz çevresine hassasiyetle bakmak gerekir. Hindistan cevizi yağı ile göz çevresi erken kırışmalara ve halkalara karşı korunmuş olur.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde 10 Faydası9- Saçlar için çok yararlı bir yağdır. Günümüzde Hindistan cevizli birçok şampuan, saç kremi üretilmektedir. Hindistan cevizi yağı saçlara maske olarak kullanılabilir. Özellikle duştan yarım saat kadar önce saç diplerine masaj yapma suretiyle yedirilirse duştan sonra saçlar yumuşar, parlak ve canlı olur. Düzenli kullanıldığında saç kepeklerden kurtulur ve kuru saçlar neme kavuşmuş olur.
10- Güneşin zararlı ışınlarından korur.

Kaynakça:
https://www.faydalari.com › Bitkilerin Faydaları

https://www.faydalarizararlari.com/hindistan-cevizi-yaginin-faydalari/

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.