Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kan Seviyesini Düzenleyen 7 Önemli Besin

0 218

Kan Seviyesini Düzenleyen 7 Önemli BesinKan vücut için çok önemlidir. Kanın vücutta olması gereken bir düzeyi vardır. Eğer bu düzeyin altına düşerse vücut buna tepki vermeye başlar. Vücuttaki kan eksikliğinin en belirgin göstergeleri halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve ten renginin solmasıdır. Bu belirtiler uzun süreli devam ettiğinde mutlaka doktora başvurup gerekli tahlillerin yapılması gerekir. Yapılan tetkikler sonucunda kansızlık ortaya çıkabilir. Kansızlık demek kanda bulunan alyuvarların olması gerekenden daha az olması demektir. Bu rahatsızlık ortaya çıktığında tedavisi doktor tarafından belirlenir. Doktor tedavisinin dışında kulaktan dolma bilgilerle kesinlikle kansızlık tedavi edilmeye çalışılmamalıdır.
Vücuttaki kan seviyesinin şişmanlık ya da zayıflıkla bir ilgisi yoktur. Kilolu insanlarda kan seviyesi düşük olabileceği gibi zayıf bir insanda kan seviyesi olması gerektiği seviyede olabilir. Önemli olan vücudun sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için sağlıklı ve düzenli beslenmektir.
Vücuttaki kan seviyesinin normal düzeylerde olması için beslenirken bazı gıdalara öncelik verilebilir.
Kan seviyesini düzenleyen en çok 7 besin:
Kan Seviyesini Düzenleyen 7 Önemli Besin1- Kırmızı et: Sağlıklı bir yaşam için et tüketimi önemlidir. Her yaştan insan düzenli bir şekilde et tüketmelidir. Et düzenli olarak tüketilirse vücuttaki kan seviyesi de normal olur.
2- Ciğer: Kanın seviyesini yükselten besinler içinde en çok bilineni ciğerdir. Ciğer tüketimi kan seviyesini yükseltmeye yarar. Ciğer derken ilk olarak akla karaciğer gelir. Karaciğer yiyemeyenler tavuk ciğeri de yiyerek kan seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir.
3- Dalak: Dalak tüketimi kan seviyesini yükseltir.
4- Beyin: Beyin de oldukça faydalı bir besindir ve kan oluşumu için faydalıdır.
5- Sardalya: Balık tüketimi vücut için yararlı olup, sardalyanın kan yapımı için katkıları vardır.
6- Badem: Birçok kuruyemiş kan yapımında etkilidir ve bunlar arasında en çok bilineni bademdir.
7- Hindi eti: Hindi eti de kan seviyesini yükseltir.
Kan Seviyesini Düzenleyen 7 Önemli BesinBunların dışında kuruyemiş olarak fındık, Şam fıstığı; sebzelerden bezelye, maydanoz, ıspanak, domates; baklagillerden kuru fasulye, nohut; balıklardan alabalık, somon balığı; meyve olarak muz sayılabilir. Aynı zamanda peynir, yoğurt, yumurta, pirinç gibi besinler de kan için faydalıdır.
Kan ile ilgili problemlerde konulan teşhis çok önemlidir. Kanı düşük olan kişilerin ciltlerinde, saçlarında ve genel olarak vücutlarında sağlıksızlık ortaya çıkar. Ayrıca midede problemler, bulantı, kusma, isal, ateş, kabızlık gibi problemler de kan hastalığının göstergelerinden olabilir.
Kan düzeyini artıran besinler tüketirken dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Örneğin kronik hastalığı olanlar, hamile olanlar diğer insanlara göre daha dikkatli olmalıdır. Yarar-zarar dengesini kurmak önemlidir. Hastalıklar için önemli olan doktorun önerdiği ilaç tedavisidir. Diğer tedaviler yardımcı olarak doktor tavsiyesi ile uygulanabilir. Bunun için kan seviyesini yükselteyim derken vücudun başka bir yerine zarar verilebilir.
Kan rahatsızlıkları ciddi rahatsızlıkların habercisi olabileceği için oldukça dikkatli olmakta fayda vardır.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.