Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hüma Nedir?

0 314

hümHüma; aslında bir kuş türüdür. Çoğumuz ismini bile ilk kez duyuyor olabiliriz. Bildiğimiz kuşlardan kendine özgü eşsiz özellikleriyle ayrılan, bizleri hayretler içerisinde bırakabilecek bir kuş türüdür.

Hüma, Okyanus adalarında veya Çin’de yaşadığına inanılan efsanevi bir kuştur. Hüma halk arasında” Devlet kuşu”, “talih kuşu” ve “cennet kuşu” olarak da bilinir. Serçeden biraz büyükçe yeşil kanatlı, sarı gagalı ve boz saksağanı andıran, güzelliğiyle görülmeye değer insanda hayranlık uyandıran bir kuş türüdür.

Hüma kuşu ile ilgili çeşitli söylentiler vardır.Hatta eskiden boş bir alanda hüma kuşu uçurulur ve kimin başına konarsa, o kişinin Devlet Başkanı olacağına, işinde en iyi konuma geleceğine inanılırdı.Hatta hüma kuşu göklerde uçarken gölgesi kimin başına düşerse, o kişinin padişah olacağına inanılırdı. Bunun için hüma kuşuna büyük değer verilmiş, hep uğur getirdiğine inanılmış, bolluğun simgesi haline gelmiştir.

hüm2Hüma kuşu Osmanlı Devletinde de büyük ilgi görmüştür.Osmanlı padişahlarının da hüma kuşları gibi uğur getirdiğine, bolluğun simgesi olduğuna inanıldığı için hüma kuşları Osmanlı padişahlarının sembolü haline gelmiştir.

Hüma kuşları ile ilgili söylentilerden biri de; Hüma kuşunun ayaksız olduğu ve çok yükseklerden uçtuğu için dirisinin de asla ele geçmediğidir.Bir rivayete göre de Hüma zararsız hayvanlara asla bir şey yapmaz, sadece yırtıcı kuşları avlar ve kemiklerini yermiş.

Hüma kuşunu öldürmenin uğursuzluk getireceğine inanılmış hatta bile bile öldüren bir kişinin kırk gün içinde öleceğine inanılmıştır. Hüma aynı zamanda masal kahramanı bir kuştur.

Yazar:Hamza Hatipoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.