Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Rushmore Dağı Anıtı

0 530

Rushmore Dağı Anıtı, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaleti arasında yer alan Güney Dakota’da bulunan dünyaca ünlü bir eserdir. Amerika Birleşik Devletleri topraklarında yer alan en önemli yapıtlar arasında bulunan Rushmore Dağı Anıtı, Güney Dakota eyaletinin Keystone şehrinde bulunan Black Hills’de yer alır. Dünyaca ünlü heykeltıraş Gutzon Borglum tarafından yapılmış olan Rushmore Dağı Anıtı, Amerikan siyasi tarihi için de çok önemli bir eser olarak kabul edilir. Yapımına resmi olarak 1927 yılında başlanılan Rushmore Dağı Anıtı, tam olarak 14 yıl sürede tamamlanmıştır. Gutzon Borglum söz konusu eseri yaratırken, oğlu Lincoln Borglum da yardımcı olmuştur. 1927 yılında yapımına başlanılan Rushmore Dağı Anıtı, 1941 yılına gelindiğinde tamamlanabilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli tarihi eserleri arasında yer alan Rushmore Dağı Anıtı, her sene binlerce turistin ziyaretçi akınına uğramaktadır. Rushmore Dağı Anıtı, Amerika Birleşik Devletleri tarihine damga vurmuş başkanların heykellerinin yer aldığı bir eserdir.

BRushmore Dağı Anıtıurada belirtmek gerekir ki, Rushmore Dağı Anıtı’nın sadece 4 adet kafa içerdiğini söylemeliyiz. Bu 4 kafa Amerika Birleşik Devletleri’nin en önde gelen 4 başkanına aittir. Amerika Birleşik Devletleri’nin 4 başkanının heykelinin yer aldığı Rushmore Dağı Anıtı, Rushmore Dağı’nın üzerindedir. Aslında burada şunu belirtmeliyiz ki, Rushmore Dağı Anıtı, doğrudan doğruya Rushmore Dağı’nı oluşturan granitlerin işlenmesiyle oluşturulmuştur. 4 başkanın heykelinin yer aldığı Rushmore Dağı Anıtı, bu anlamda dünyada eşsiz bir konumdadır. Bu 4 Amerikan başkanı ise şunlardır: George Washington (1732-1799), Thomas Jefferson (1743-1826), Theodore Roosevelt (1858-1919) ve Abraham Lincoln (1809-1865). Rushmore Dağı Anıtı’nın yer aldığı bölge ulusal park hüviyetine bürünmüştür. Resmi olarak Amerikan Ulusal Park Servisi’ne bağlı olan Rushmore Dağı Anıtı’nın bulunduğu bölgede çalışmalar 3 Mart 1925 tarihinde başlamıştır.

Son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler günübirlik destinasyonları arasında yer almaya başlayan Rushmore Dağı Anıtı ve bu anıtın bulunduğu Ulusal Park, yıllık yaklaşık 2,2 milyon ziyaretçinin uğradığı bir mekana dönüşmüştür. Her ne kadar milyonlarca turist bölgeye akın etse de bu turistlerin çoğunluğunu yerli turistler oluşturmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri İstatistik Kurumu’nun verileri incelendiğinde Rushmore Dağı Anıtı’nın her 10 yılda kendisine çektiği ziyaretçi sayısını sürekli olarak artırdığını ortaya koymuştur. Sadece 1970’ler ile 1980’ler arasında bir düşüş gözlemlenmiştir. Bunun haricinde sürekli olarak yükselen bir ivme gözlemlenmiştir. Rushmore Dağı Anıtı, birçok Hollywood yapımı filmde de kullanılmıştır. Bunlar arasında Alfred Hitchcock’un ”North by Nortwest” filmi olduğu gibi Süpermen gibi oldukça popüler filmler de bulunmaktadır. Rushmore Dağı Anıtı, oldukça dağlık bir bölgede yer almaktadır ve söz konusu yapının bulunduğu yerin deniz seviyesinden yüksekliği 1,745m civarındadır. Rushmore Dağı Anıtı’nda yer alan heykellerin uzunluğu ise 18m olarak dizayn edilmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku