Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İsrail Vizesi Nasıl Alınır?

0 121

İsrail, Ortadoğu coğrafyasında yer alan bir Yahudi devletidir. İsrail, ülkeye giriş ve çıkışları kontrol altına almak için çeşitli uygulamalara gitmiştir. Özellikle havayolu ile ülkeye giriş yapılmadan önce kişilerin ülkenin ulusal güvenliğini tehlikeye düşürecek potansiyele sahip olup olmadığı saptanmaktadır. Her ne kadar sıkı vize politikaları öngörülse de İsrail, hemen hemen bütün Avrupa Birliği, Kuzey ve Güney Amerika ve birçok Asya ülkesine herhangi bir vize uygulamasına gitmemektedir. Burada vize muafiyeti tanınan ülkelerin pasaportlarına sahip kişiler İsrail sınırları dahilinde sadece 3 ay süreyle kalabilme hakkına sahiptirler. Bu 3 aylık süreden anlaşılması gereken 90 günlük süredir. 90 günlük ikamet süresi, sizin ülkeye giriş yaptığınız ilk tarih itibariyle başlar ve 180 günlük süre içinde sıfırlanır. Başka bir ifade ile İsrail’e seyahat etmek isteyen turistler, vizeye sahip olsun ya da vizeden muaf olsun, 180 günlük süre içinde en fazla 90 gün İsrail topraklarında kalabilirler. Burada kişinin giriş çıkış yapması sürenin ilk girişin üzerinden 180 gün süre geçmemesi kaydıyla herhangi bir şekilde yenilenmez.

İsİsrail Vizesi Nasıl Alınır?rail’e turistik bir seyahat planlamış iseniz. Öncelikle taşıdığınız pasaportun herhangi bir vizeye gereksinim duyup duymadığına bakmalısınız. Eğer Türkiye Cumhuriyeti tarafından düzenlenmiş Umuma Mahsus Pasaport taşıyorsanız. O takdirde İsrail topraklarına seyahat etmeden önce geçerli bir vizeye sahip olmanız ülkeye kabul için zorunludur. İsrail’e seyahat etmeden önce pasaportunuzda İran İslam Cumhuriyeti’ne ilişkin bir damga bulunursa bu vize başvurunuzun reddedilmesi için yeterli olacaktır. Bu oldukça önemli bir ayrıntıdır. İsrail, İran tarafından İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret eden ziyaretçileri pasaportlarında bu ülkelerin damgası olması sebebiyle, ülkeye kabul etmemektedir. Bu da İsrail’in aynı uygulamaya gitmesini de beraberinde getirmiştir. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken husus, İsrail ile siyasi kriz yaşayan herhangi bir devlete daha önce gidilip gidilmemesi hadisesidir. Böyle bir durum var ise, İsrail vizesine başvuru yapmadan önce kesinlikle pasaportunuzu yenilemenizde fayda var. Aksi halde vize başvurunuz çok büyük bir ihtimalle reddedilecektir.

İsrail turistik vizesi B/2 kategorisindedir ve hemen hemen Amerika Birleşik Devletleri turist vizesi ile aynı şartlarda alınabilmektedir. Başvurunuzu gerçekleştirmeden önce seyahat tarihiniz itibariyle pasaportunuzun geçerlilik süresinin 6 aydan daha az bir süreye düşmediğinden emin olmalısınız. Havayolu ile seyahat edileceği belirtilmişse o takdirde iadesiz gidiş dönüş uçak biletinin bulunması gerekmektedir. Vize başvurusunda biyometrik 5cm x 5cm’lik fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır. İsrail vizesine başvurduktan en geç 15 gün sonra vizenizin düzenlenip düzenlenmediğini öğrenebilirsiniz. Bu işlem genellikle 7 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ancak bazı zamanlar 15 güne kadar uzadığı da görülmüştür. İsrail vizesine, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok fahri konsolosluk aracılığı ile de başvurabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku