Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İştahınızı Bastırmak için 5 Kusursuz Yol

0 6

Bir çoğumuz aşırı hızlı kilo almaktan mustaribiz. Ne yesem yarıyor ya da işim gereği hareket edemediğimden kilo alıyorum gibi sürüyle bahanelere sığınabiliyoruz. Aslında haksız da sayılmayız. Modern hayatın bir getirisi olarak yemek için daha az vakit harcarken oturmak için daha çok vakit harcıyoruz. Bu da bünyemizde yavaşlamaya dolayısıyla yağlanmaya sebep oluyor. Egzersiz ve sporun kilo vermedeki yeri hiçbir şekilde tartışılamaz. Ama kilo vermek sadece egzersizle de olmuyor. Sürekli ve sağlıksız yemek yiyen biri nasıl kilo almasın. Hatta sürekli sağlıksız beslenen biri sadece kilo almaz iç organlarına da zararlar verebilir. Peki ya acıktığımızda ne yapmalıyız. Hayatımızı sürdürebilmemiz için yemeğe tabii ki de ihtiyacımız var ama her şeyin azı karar fazlası zarar diyoruz. Özellikle günümüzde yaşamak için yemek kavramından yemek için yaşamaya doğru bir geçiş var. Tabii ki yediğimiz yemeklerin tadlarının güzel olmalarını isteriz. Ama bunun yanında besleyiciliğinin ve doğal oluşunun da altını çizmekte fayda var. Aksi taktirde bünyemize kalıcı hasarlar verebiliriz. Peki bu kadar yemekten bahsedildikten sonra ne yapalım da acıktığımızda açlığımızı bastıralım. İşte açlığımızı bastırmamızda yardımcı olabilecek 5 yol.

1. Protein ve Lifli Gıdalara Önem Gösterin

Hem protein hem de lif daha uzun tok hissetmenizi sağlayacaktır. Güzel bir sebzeli omlet sizi, o binlerce kalorilik kahvaltıdan daha iyi besleyecektir. Ve öğle yemeğine kadar acıkmamanızı sağlayacaktır. Ayrıca fıstık, bezelye, nohut ve mercimek gibi lif bakımından zengin gıdaları da kendinizi düşüncesizce atıştırmaktan alıkoymak için çorbalar, salatalar ve sandviçlerin içine eklemeyi unutmayın

2. Ara Öğünlerde Salata Ağırlıklı Beslenin

Genelde insanlar kilo vermek için ara öğünleri atlar. Ama ara öğünler bünyemizin sürekli çalışmasını sağlamak için önemlidir. Fakat ara öğünlerimizi de sağlıklı bir şekilde geçirmek için sebze ve meyve ağırlıklı şeyler tercih etmeliyiz. Unutmayın ara öğün atlandığında kan şekerimiz düşer ve daha fazla acıkırız. Sonunda da ironik bir şekilde daha fazla yemek yeme isteğimiz oluşur. Tersine gün boyunca ara öğün yeme akşam yemeği porsiyonlarının küçülmesini de sağlar. Bu nedenle, yapmamız gereken, günde üç besleyici yemek yemenin yanı sıra ara öğün olarak sağlıklı protein, yağ ve karbonhidratın iyi bir karışımı olan bir aperitif yemektir. Ve burada önemli bir nokta var: yemekler arasında asla dört saatten fazla beklemeyin. Kan şekerinizi ve açlık hormon seviyenizi dengede tutmanın anahtarı budur.

3. Bol Bol Su İçin

Eminim susuzluğun açlıkla karıştırıldığını duymuşsundur. Bunun en büyük nedeni, susuzluk sizi bizi yorgun ve uyuşuk hissettirdiğinden kolaylıkla düşük kan şekeri ile karıştırılır. Buna ek olarak, su doygunluk hissi yaratır. Açlık hissiniz arttığında, kendinize bir bardak su dökün. Yemekten yarım saat önce içtiğiniz su da daha az yemenize yardımcı olacaktır. Suyu tek içemem diyorsanız içerisine farklı meyveler atarak suya aroma kazandırabilirsiniz Vücudunuz size teşekkür edecek.

4. Yemeğinizi Yerken Kafanız Dağınık Olmasın

İnsanların bir çoğu aç olduklarını düşündükleri için çok fazla yemek yiyor. Gerçekte dikkati dağınık, sıkılmış veya çeşitli düşüncelerden kaçmak için yemeğin başına oturanların sayısı hiç de az değildir Dört saatlik kuralım dahilinde dört öğün yemeğini (bir aperitif dahil) izliyorsanız ve hala daha fazla yiyecek istiyorsa canınız, vücudunuzu dinleyip size vereceği ipuçlarına dikkat etmemeniz gerekir. Yemek yemeden önce kendinize şöyle sorular sorun. Ne zamandan beri yemedim? Fiziksel olarak açlık gerçekten kendini gösteriyor mu yoksa sıkılmış mısın? Aslında fiziksel olarak açlık hissi yaşamıyorsanız, yemek yemenize gerek yok. Sadece açlık hissi yaşamanıza neden olan olayı bulmanız ve onu çözmeye çalışmanız gerekmektedir.

5. Stresinizi Atmak İçin Başka Uğraşlar Bulun

Stres, tok olmamıza rağmen bize bolca yemek yedirir. En önemli şey yemek yemenin nedeninin açlık değil stres olduğunun farkında olmak ve yiyecek içermeyen stres ya da kaygınızı gidermenin yollarını bulmaktır. Arkadaşlarınızla daha çok sosyalleşebilirsiniz ya da çevrenizdeki turistik yerleri keşfedebilirsiniz. Ama yaptığınız eylem yemek yemeye dayalı bir eylem olmasın ki sizi çok yedirmesin. Kısaca dışarıya çıkın ve aktif bir şeyler yapın! Egzersiz size yeniden enerji verecek ve sizin hayatın tadını çıkartmanıza yardımcı olacak endorfinleri serbest bırakacaktır.

Kaynakça:
https://www.jillianmichaels.com/blog/food-and-nutrition/5-foolproof-ways-curbing-your-appetite

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

 

Editör : Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.