Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Saint Petersburg Nasıl Bir Şehirdir?

0 288

Sankt Peterburg ya da başka bir ifadeyle Saint Petersburg, Rusya Federasyonu’na bağlı bir şehirdir. Rusya Federasyonu’nun en gözde şehirleri arasında kabul edilen Saint Petersburg, ülkenin en modern şehirlerinden biridir. Rusya’nın Moskova ile beraber en çok turist çeken şehri olan Saint Petersburg, Rus tarihi açısından da oldukça önemli bir geçmişe sahiptir. Bunun nedeni, Rusya Federasyonu’nun öncesinde var olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin varlığına son verdiği Çarlık Rusya’sına çok uzun yıllar başkentlik yapmış olmasıdır. O dönem için Rus topraklarında tam bir Avrupa esintisi görülmediğinden, Ruslar bu şehri ülkelerinin Avrupa’ya açılan bir kapısı olarak görmüş ve o anlamda şehir birçok Avrupa şehrinin sahip olduğu mimari nazara alınarak inşa edilmiştir. Ancak burada taklit o kadar başarılı olmuştur ki, birçok Avrupa şehri Saint Petersburg’un güzelliğini kıskanır olmuştur.

Saint Petersburg Nasıl Bir Şehirdir?Rusya’nın batı kısmında yer alan Saint Petersburg, Baltık denizine kıyıdır ve ülkenin deniz ticari anlamda oldukça önemli bir katalizörüdür. Dünyaca ünlü bir şöhrete sahip olan Saint Petersburg birçoklarına göre Paris’in dahi önünde kabul edilir. Rusya Federasyonu’nun en önemli liman şehirlerinden biri olarak kabul edilen Saint Petersburg, aynı zamanda eğitim kurumları ile de dünyaca ünlüdür. Birçok alanda faaliyet gösteren üniversiteleri bünyesinde barındıran şehir, özellikle Rusların dünya pazarına sürdüğü Tupolev yolcu uçaklarının da tasarlanıp geliştirildiği bir merkez olarak göze çarpmaktadır. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle’ı olarak kabul edilen şehir Rus halkının en önemli markaları arasında kabul edilir.

Rusya’nın bu batı şehrinde yaklaşık olarak 7 milyon insan ikamet etmektedir. Bu da şehrin oldukça işlek ve hareketli bir yapıda olmasına yardımcı olmaktadır. Şehir hem yaz hem de kış turizminin bolca yaşandığı bir yer olma özelliğini de haizdir. Özellikle Baltıklarda yaşayan çift pasaport sahibi Letonlar, Estonlar ve Litvanyalılar şehre oldukça sık ziyaretlerde bulunmaktadırlar. Ayrıca bu kişiler ülkenin ekonomik şartları nedeniyle daha uygun fiyatlara sahip olmasında da son derece istifade etmektedirler. Bunun yanı sıra şehrin en büyük dezavantajı, Rusya Federasyonu’nun tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelere karşılıklılık esası uyarınca vize uygulamasına gitmesidir. Bu anlamda şehir, Avrupa topraklarında potansiyelinin çok altında turist çekmektedir. Saint Petersburg, Rusya’nın diğer şehirleri gibi bir açık hava müzesi olarak kabul edilebilir. Şehirde irili ufaklı o kadar çok tarihi yapı ve eser vardır ki sadece müzeleri hesaba katacak olursak bu sayı üç yüzün de üzerindedir.

Şehre ulaşım sanıldığının aksına oldukça kolaydır. Saint Petersburg oldukça gelişmiş bir ulaşım altyapısına sahiptir. Başta havayolu olmak üzere şehre ulan karadan ve denizden de yapılabilmektedir. Birçok havayolunun tarifeli seferler düzenlediği Saint Petersburg Uluslar arası Havalimanı Rusya’nın en büyük havalimanlarından biridir. Şehir içi ulaşımda da taksi, otobüs ve tramvaylarla sağlanabilmektedir. İklimi ise, yazları oldukça serin ve ılıman bir havaya sahipken kışları dondurucu soğuklar hakimdir.

Kaynakça:
Russian Cities

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.