Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünya Genelinde Girilmesi Yasak Olan Yerler

0 571

Genellikle yasak olan şeyler insanların daima merak ve ilgisini çeker. Gizemli şeyler her zaman çekicidir ve insanlar merak duygusunu harekete geçirir. Dünya üzerindeki en gizemli ve gizli bölgeleri on dört maddede sizlerle paylaşacağız. Genellikle yasak olan şeyler insanların daima merak ve ilgisini çeker. Gizemli şeyler her zaman çekicidir ve insanlar merak duygusunu harekete geçirir. Dünya üzerindeki en gizemli ve gizli bölgeleri on dört maddede sizlerle paylaşacağız.

1.Svalbard Tohum Deposu Norveç

Dünya Genelinde Girilmesi Yasak Olan YerlerDünyanın en zengin kişileri ellerindeki teknolojik imkân ve para ile kıyametin kopması olasılığına karşı önlem almaktalar. Bir başka önlem gerektiren durum ise çok büyük bir doğal afet sonucunda her şeyin yok olması. Böyle bir doğal afet soncunda az sayıda insanın hayatta kalması, dünya dengesinin bozulması, altyapının çökmesi, gıda kaynaklarının dağılması…. Böylesi bir durum sonrasında her şeyi yeniden kurmak için oluşturulmuş tasarımlardan bir tanesi Norveç’te yer alan Svalbard Tohum Deposu. Bu depo Norveç’in Arktik Svalbard takım adalarından biri olan Spitsbergen adasında 120 metre derinlikte kum taşları içerisinde gömülüdür. Deponun olduğu yer, dünyanın en iyi korunan dolayısı ile dünyanın en güvenli bölgelerinden birisi olma unvanına sahiptir. Bu güvenli depo 2008’in şubat ayında açılmıştır. Depo içerisinde dünyanın her bölgesinden getirilmiş 250 milyon adet tohum bulunmaktadır. Kuzey Kutbuna 1300 km mesafede bulunan deponun Spitsbergen adasında yer almasının geçerli sebebi bulunmakta. Bu bölgede donmuş toprakların olması korumayı kolaylaştırmaktadır. Deponun olduğu yer deniz seviyesinden 130 metre yüksekliktedir. Bulunduğu konum ve coğrafi özellikleri nedeniyle depoda yer alan tohumların binlerce yıl korunabileceği belirtilmektedir. Bu bölgeye sadece özel araştırmacılar ve bitki yetiştirmekle görevlendirilmiş kişiler girebilmekte.

2. Ni’ihau adası Hawaii

Ni’ihau adası; Amerika Birleşik Devletleri’nin Hawaii eyaletini oluşturan Hawaii Adaları’nın en batısında yer alan ve adalar içerisinde yerleşim alanı en küçük olan adadır. 180 km kare büyüklüğündeki adaya davet edilmedikçe insan girmesi yasak. Oysaki ada, palmiyeleri, nesli tükenmekte olan hayvanların bulunması, turistlerin uğramadığı bir yer olması, sesiz ve sakinliği ile bir tatil yöresi gibi algılanmakta. Ancak adaya insan girmesi ancak buradaki kişilerin daveti ile mümkün.Bu ada 1863’te Hawaii Kralı Kamehameha tarafından plantasyon sahibi zengin bir aile olan Robinson ailesine ailesine satılmış. Ada 1915 yılına kadar yabancılara kapalı kalmıştır. Hawaii Adası tarihte önemli bir yere de sahip. Ada 2. Dünya savaşı sırasında Japon uçakları Pearl Harbour limanını bombalarken, Japon pilotlardan birisi bu adaya düşmüş ve buradaki yerlileri terörize etmiştir. Ayrıca ada, 1944 yılında Amerikan Başkanı Franklin Roosevelt tarafından Birleşmiş Milletlerin Merkezi olabilecek yerler arasında aday olarak gösterilmiştir. Günümüz itibari ile adada 130 yerli yaşıyor. Ada yerlileri adaya asla dışardan insan almıyor. Adada yol, kanalizasyon, çeşme suyu, bakkal, telefon bulunmuyor. Yani tamamen ilkel bir ada. Bu ilkel adaya yiyecekler başka yerlerden bot ile taşınmakta. Ulaşım at ve bisiklet ile, elektrik ise güneş enerjisi ile sağlanmakta. Adadaki çocuklar ise eğitim için her hafta kanolarla Kauai adasına taşınıyor. Adaya ada sakinleri tarafından davet edilmezseniz asla giremiyorsunuz ancak ada üzerinde helikopter turları ya da gemi turları ile uzaktan da olsa gözlem yapılabilmesi mümkün.

3.RAF Menwith Hill İngiltere

Bu gizli merkez 1954’te soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği’ndeki iletişim ağlarını denetlemek üzere kurulmuştur. Günümüzde bu gizli bölge elektronik gözetim bölgesi olarak kullanılıyor. Dünyanın en büyük elektronik gözetim bölgesi olma unvanına sahip bu gizemli bölgede, bütün haberleşmelere müdahale edilerek İngiltere ve ABD için istihbarat toplanıyor. Bölgenin ABD için uydu istasyon olarak kullanıldığına inanılıyor. ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda’nın taraf olduğu ECHELON ya da Beş Göz olarak adlandırılan dinleme sistemiyle bağlantılı olduğu da söylentiler arasında.

4. Gizli Arşivler Vatikan

8.yy’a kadar geriye gittiği söylenen arşivlerde, bütün papaların özel bilgilerinin saklandığı belirtiliyor. Burası dünyanın en özel ve gizli kütüphanesi bile olabilir. Arşivlerindeki cilt sayısı 35 bini bulan, raf uzunluğu ise 85 km olan bu yerdeki arşivlere ulaşabilmek için uzun bir izin alma işleminden geçmeniz gerekiyor. Bu gizli arşivlere 1881 yılına kadar hiç kimse ulaşamamış ve el sürememiştir. Buradaki bilgiler yıllarca kilit altında tutulmuştur. Ancak günümüzde de arşivlere ulaşmak sanıldığı kadar kolay değil.

5. 51. Bölge Nevada, ABD

Bu gizli bölgeye giriş kesinlikle yasak. Burası askeri sırların saklandığı askeri bir üs. Adını Vietnam Savaşı sırasında ortaya çıkan bir CIA belgesinden almıştır. CIA bu konuda bir bilgi vermediği için bu bölgede olup bitenler bilinmemektedir.

6. Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki İn Shi Huang Türbesi

Dünya Genelinde Girilmesi Yasak Olan Yerler1974’te Çin Halk Cumhuriyeti’nin Shaanxi eyaletine bağlı Xi’an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulunan ve her birinin yüz ifadesi farklı olan, büyük gizem taşıyan binlerce adet toprak askerlerin bulunduğu bu mekâna girmek ve araştırma yapmak Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yasaklanmıştır. Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu toprak askerlerin “İlklerin İmparatoru” olarak bilinen Çin Şı Huang ‘ın mezarını koruduğuna inanılmaktadır.

7. Avusturalya’daki Pine Gap

Gizli bir uydu takip istasyonudur. İçeri girişler ve üzerinden uçuşlar yasaktır. Avusturalya’nın ortasında yer almasına rağmen ABD tarafından yönetilmektedir.

8. Rusya’daki Mezhgorye bölgesi

Dışardan hiç kimsenin giremediği Mezhgorye kasabasında insanların gizli işler yaptığına inanılıyor. Kasabada yer alan anormal şekildeki dev kraterler burada yıllardır nükleer çalışmaların yapıldığını akla getirmekte. Kasabanın çok eski bir geçmişi yok. Bölge 1979 yılında kurulmuş, Yamantaw dağı 1,640 metre yüksekliği ile Uralların en büyük dağı olma özelliğine sahip. Burada Amerika tarafından desteklenen bir nükleer tesisin bulunduğu tahmin edilmekte. Amerikalılara burada ne olduğu sorulduğunda birbirinden farklı cevaplar alınmaktadır. Cevaplar şöyle: Rus hazinelerinin saklandığı bir depo, yemek deposu, günün birinde nükleer bir tehdit olursa liderlerin saklanabileceği bir sığınak. Buranın ne olduğu bir sır olmaya devam ediyor.

9. Kuzey Kore’deki 39. Oda

Kuzey Kore’nin en gizli kuruluşlarından biri olan 39. Oda, Kuzey Kore’nin kurucusu olan Kim Il-Sung’un ölümünden sonra başa geçen oğlu ve ailesinin paralarını kontrol etmek amacıyla kurulmuştur. Kuzey Kore’de bütün TV ve Radyo kanalları devletin kontrolü altındadır. Vatandaşların İnternet kullanması yasaktır. Buradaki halk, devlet kendisine ne sunuyor ve ne paylaşıyorsa onu almak zorundadır. Düşünemez, sorgulayamaz merak ettiği bir şeyi araştıramaz. Diktatörlük ile yönetilen ülkede kara para aklama ve yolsuzluk gibi işlerin devlet tarafından yürütüldüğü kabul görmekte. Devlet 39. Odaya girişi tamamen yasaklamış, yasağı delenler için çok ağır yaptırımlar uygulamıştır. Şöyle ki; bu odaya giren kişinin cezası ölümdür. Ölüm cezası kişi ve ailesine aynı anda uygulanır. 39. Oda ile ilgili çok sayıda suçlamalar bulunmakta. Ancak Hükümet bunları reddetmesine rağmen 39. Odaya giriş hala yasaktır.

10. Amerika’daki Mount Weather

1958 yılında Sovyet Rusya’nın Sputnik uydusunu uzaya fırlatmasının ardından savunma amacıyla kurulmuş merkezdir. Blue Ridge Dağları’nın eteklerine kurulmuş Mount Weather Merkezi, hükümetin acil durum operasyonlarını yürüttüğü bir bölgedir. ABD’nin üst bürokratı olsanız dahi buraya girmeniz imkânsız. Günümüzde bu bölge büyük bir felaket sonucunda elit kişilerin yaşaması için kurulmuş yeraltı ve yerüstü yaşam alanıdır.

11. Hindistan’ın Andaman adalarına bağlı Kuzey Sentinel Adası

Beş yüz yerlinin dış dünyadan habersizce yaşadığı, günümüz teknolojisini hiç görmemiş bir adadır. Hindistan Hükümeti adadaki orijinalliğin bozulmaması için adaya girişi yasaklamıştır.

12.Fransa’daki Lascaux Mağaraları

Güney Fransa’nın Dordogne sırtlarında, tarih öncesi dönemlerden kalmış mağaralardır. 1940 yılında kaybolan bir köpeği aramaya çıkan dört çocuk tarafından bulunmuştur. Halka açılan mağaralar duvardaki renklerin bozulmasından dolayı 1963 yılında halka kapatılmıştır. Eski taş çağına ait tuhaf çizimlerin yer aldığı mağaraya sadece özel seçilmiş araştırmacılar girebilmektedir.

13. Brezilya’daki Yılan Adası

Bu ada zehri güçlü binlerce yılana ev sahipliği yapmaktadır. Her bir metre karesinde ortalama bir yılan bulunduğu iddia edilmekte. Buraya giden bir canlının bir günden fazla hayatta kalamayacağı belirtilirken, yılanların varlığından habersiz kuş sürüleri adayı ziyaret etmekte ancak yılanlar tarafından katledilmektedir.

14.Moskova Şehir Altı Tünelleri

Dünya Genelinde Girilmesi Yasak Olan YerlerMoskova’nın altında gizli metro hatlarının olduğuna dair dedikodular 1990’lı yıllarda çokça tartışılmış ve hala tartışılmaya devam etmektedir. Stalin zamanında yapılan bu tüneller, 30.000 kişilik kapasiteye sahip ve tüm şehri dolaşabiliyor. Tüneller “Metro 2” adıyla bilinmekte. Ancak bu tünelleri kullanmak istediğiniz zaman, KGB ajanları ile karşılaşma ihtimaliniz çok çok yüksek. (KGB dünyanın en iyi 10 istihbarat teşkilatlarından bir tanesidir.1991 yılında Rusya’daki ihtilalden sonra KGB’nin görevini FSB (Federal Güvenlik Teşkilatı üstlenmiştir.)

Kaynakça:
bbc.com/turkce/haberler/2016/04/160414_vert_tra_en_gizli_yerler
msxlabs.org/forum/soru-cevap/279786-ulkelerin-gizli-servislerinin-adi-nedir.html
dunyalilar.org/dunyada-girilmesi-yasak-13-yer.html/
hurriyet.com.tr/dunyada-girilmesi-yasak-13-yer-29285607

Yazar:Serpil Baç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku