Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kansere Karşı Tüketilmesi Gerekenler

0 250

8835_k1Çağımızın en ölümcül hastalıklarından olan Kansere karşı henüz net bir tedavi yöntemi bulunmuş değil. Kanser sadece belirli tedbirler alınarak önüne geçilebilen bir hastalık. Genetik ve beslenme menşeli olarak ortaya çıkan Kanser tüketilebilecek faydalı besinlerle iyileştirilebiliyor.

Sağlık Bakanlığının hazırladığı verilere göre ülkemizdeki kanser oranı dünya ülkelerine göre biraz daha geride. Türkiye’deki kanser oranı kadın ve erkek olmak üzere yüz binde 221.5 seviyesinde. Önceden tespiti zor olan kanser için ne yapılması gerekiyor? Maalesef bilim adamlarının yaptığı çalışmalar henüz kanserin önüne geçebilecek durumda değil. Kişi kansere yakalanmadan önce, daha doğrusu her an bir kanser riski olduğu için bireyler hayatın her safhasında beslenmelerine dikkat ederse kanserle mücadele bir o kadar kolay olabilir.

ABD‘de yapılan bir araştırmada 90 bin civarında kadın üzerinde bir inceleme yapıldı. Yetişkinlik çağıyla birlikte sofrasında tercih ettiği gıdaları lif ağırlıklı seçen kadınların meme kanserine yakalanma oranı %15 oranında daha az durumda. Ayrıca ülkede yapılan diğer bir araştırmaya göre tükettiği ürünlerde yeşil yapraklı ve zeytinyağı ile meydana getirilmiş gıdaları tercih eden erkeklerde prostat kanseri iyileşmesi farklı gıdaları tüketen erkeklere nazaran daha fazla. Bununla birlikte yine aynı Akdeniz Mutfağına yönelen erkeklerde mide kanseri riski diğer gruplar karşısında yaklaşık olarak %33 daha az durumda . Peki hangi besinler kansere iyi geliyor?

Kuruyemiş ve Zeytinyağı

Omega 3 yönünden zengin olan fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişler kanserin önüne geçmede mükemmel doğal ürünler. Deniz ürünlerinde de bolca bulunan omega 3 saf zeytinyağından da bolca bulunuyor. O yüzden yaptığınız yemeklerde saf zeytinyağı kullanabilirsiniz. Fiyatı normal sıvı yağlardan fazla olduğu için kalabalık ailelerde yapılan yemeklerde pek tercih edilmeyen zeytinyağı eğer bütün yemeklerde kullanılabilirse daha sağlıklı bir yaşama adım atılabilir.

Kansere Karşı Kırmızı Sebze ve Meyvelerden Ahududu

8835_kirmizi_meyvelerDoğadaki bütün meyve ve sebzeler gibi Ahududu da mucize bir ürün. Vücudumuzda yer edinmiş toksinleri dışarı atmaya yardımcı olarak kanı temizleyen ahududu A vitamini yönünden zengindir. Bu yönüyle Ahududu kanser karşısında tüketilebilecek en güzel meyvelerden.

Karaciğer Dostu Kırmızı Turp

Aldığımız gıdalar arasında Karaciğerin en büyük dostlarından olan kırmızı turp karaciğerdeki şişliği giderir. Böbrekteki taş ve kumlara iyi gelen turp karaciğer kaynaklı bir hastalık olan sarılığa da iyi gelmektedir. Birçok faydası olan Turp, sağlıklı bir yaşam için kanserle mücadelede tüketilmesi gereken başlıca gıdalardandır.

Mükemmel Bir Antioksidan Böğürtlen

Vücudu zararlı maddelerden arındıran antioksidan yönünden zengin olan böğürtlen kansere karşı tüketilebilecek en güzel temizleyici gıdalar arasında yer alıyor.

Kolon Kanserine Karşı Kahve

Birçok araştırma sonucu gösteriyor ki kahve birçok kanser türüne karşı tüketilen bir ürün. Yapılan araştırmalardan elde edilen bulgulara göre günde birkaç fincan kahve tüketen bireylerin kolon kanserine yakalanma riski kahve tüketmeyen bireylere oranla %42 oranında daha az.

Yeşil Çay Mucizesi

8835_yesilllVücuda olan faydaları saymakla bitmeyecek olan Yeşil Çay, sağlıklı beslenen kişiler ve diyet yapanların listesinde kesinlikle bulunur. Kalp rahatsızlıklarına karşı, obezite ve Alzheimer gibi rahatsızlıklar karşısında sıkça tüketilen yeşil çay muhtemel kanser vakaları için de bire bir. Yumurtalık, meme, kolerektal, kolon kanseri gibi kanser çeşitlerine karşı sıkça başvurulan yeşil çay diyabet, tansiyon gibi birçok güncel hastalığa karşı da son derece faydalı bir ürün.

Lif Zengini Kivi

Lif bakımından en zengin meyvelerden olan kivi sindirim sistemimizi rahatlatarak bize ferahlık getirir. Bağışıklık sistemine güç veren yeşil mucize kivi bronşit gibi göğüs rahatsızlıklarına çok iyi gelmekte. İlk sırada göğüs kanseri olmak üzere birçok kanser karşısında vücuda güç veren kivi kanser oluşumunun önüne geçebilmektedir.

Hayatımızda karşımıza çıkan ve mücadele etmek zorunda kaldığımız birçok hastalığın kaynağında beslenme yatıyor. Sağlıklı bir yaşam için düzenli bir beslenmeyle birlikte yapılacak sportif faaliyetler bizi zinde tutacak ve kansere yakalanma ihtimalimiz azalacaktır. Hayatımız boyunca lif ağırlıklı beslenirsek kanserle mücadelede vücudumuza yardım edebiliriz.

Yazar:Hasan Demİrcİ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.