Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

0 1.024

Karabiberin Faydaları Nelerdir?Karabiber, lezzetli olduğu kadar verdiği şifa bakımından da büyük bir öneme sahiptir. İstenen her yemeğe katabilir olduğu için de oldukça kullanışlıdır. Fakat buna rağmen yine de az kullanıldıktan ötürü hiç kullanılmaması üzücü bir durumdur. Karabiberin ne kadar yararlı ve gerekli olduğunu sizlerle maddeler halinde paylaşacağız.
Karabiberin içeriğine manganez, potasyum, demir, C ve K vitaminleri bulunur. Antibakteriyel, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan dolayı ilginç bir tıbbi baharattır. Dolayısıyla karabiber;
öksürük, soğuk algınlığı, kanser ve bağırsak problemleri gibi diğer hastalıkların tedavisinde yardımcı olduğu gibi eğer günlük bir diyet olarak kullanılırsa cildinizi ve saçınızı da geliştirmeye oldukça yardımcı olabilmektedir.

İşte karabiberin o muhteşem faydaları;

1. Antibiyotik özelliği

Karabiber, C vitamini içeriği nedeniyle doğal antibiyotik özelliğe sahiptir. Vücutta oluşan iltihaplanma ve vucüttaki mikrolara karşı savaşıyor olması da oldukça önemlidir.

2. Sindirim sistemine yardımcı olur

Yemek tüketiminde midedeki hidroklorik asitin salgılaması sayesinde sindirim sistemine yardımcı olur. Ayrıca kabızlığı önler. Böylece bağırsak ve midede oluşabilecek hastalıkları engeller.

3. Soğuk algınlığı, öksürüğe karşı etkilidir.

Karabiberin antibakteriyel özelliği solunum hastalıkların tedavisinde kullanılır. Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde şaşırtıcı bir etkiye sahiptir.

Karabiberin Faydaları Nelerdir?4. Grip ve burun tıkanıklığını önler

Karabiber balgamı önleyerek burun tıkanıklığına bir çözüm niteliği taşır.

5. Metabolizmayı hızlandırır

İstenmeyen kalorileri yakar ve göbek yağını azaltmaya yardımcı olur. Böylece karabiber obeziteye karşı büyük bir öneme sahiptir.

6. Diş sağlığı

Karabiber diş sağlığını iyileştirmede yardımcı olur.
Diş çürümesine karşı etkili olduğu gibi diş ağrısını hafifletir.

7. Karabiber antidepresan özelliğine sahip

Karabiberdeki piperin anti-depresan olarak hareket ederek sinir sistemini uyarır. Böylece zinde kalmaya yardımcı olur.

8. Antiartritik özelliği

Esansiyel yağ özelliğinden dolayı kan dolaşımını arttırmaya ve romatizmal ağrılardan kurtulmaya yardımcı olur.

9. Karabiberin diüretik özelliği

Karabiberdeki yine esansiyel yağ özelliğinden dolayı terlemeye neden olur. Bu yüzden cildi temizlediği gibi sürekli idrara çıkmayı da önlemiş oluyor.

10. Kan basıncını düzenler

Karabiberdeki esansiyel yağdaki potasyum etkisiyle tansiyonu normal seviyede tutatarak daha sağlıklı bir yaşam sağlamış olur.

11. Kepek tedavisinde
kullanılır

12. Saçı canlandırır

Karabiber sadece cilde değil aynı zamanda saça da yarar sağlamaktadır.
Bir çay kaşığı limon suyu ve yine bir çay kaşığı karabiber tohumu eklenir. Ezilerek saç derisine ve saça sürülür. Daha sonra karışım 10 ile 15 dk bekletilir ve soğuk ile durulanmalıdır. Böylece saçı yumuşattığı gibi parlamasını da sağlayacaktır.

Son olarak karabiberin daha uzun süre bozulmaması için bir kavanozda iyice kapatılarak hava geçirmesi önlenmiş olur. Daha sonra serin ve kuru bir yerde muhafaza edilir.

Umarız bu yazımız sizler için yararlı olmuştur…

Kaynakça:
http://sparwomenfa.ru/gesundheit/11286-21-erstaunliche-vorteile-von-schwarzem-pfeffer.html

Yazar: Kadir Coşkun

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku