Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karanfil Çiçeği Çayının Faydaları Nelerdir?

0 42

Karanfil Çiçeği Çayının Faydaları Nelerdir?Karanfil tropik bölgelerde yetişen güzel kokulu bir bitkidir. Antiseptik özelliği bulunan bu bitki de C vitamini başta olmak üzere kalsiyum, magnezyum, lif vardır. Karanfil yüzyıllardır tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır.
Karanfil çayını yapmak için 5-6 tane karanfil ve bir miktar su yeterlidir. Karanfil çayı lezzetli ve şifalıdır. Farklı bir çay içmek isteyenler için güzel bir alternatiftir.

Karanfil Çiçeği Çayının Faydaları Nelerdir?Karanfil çayının faydalarını sıralarsak:
1- Mide bulantısını azaltır. Kusmayı azaltır. Karanfil hoş kokusu ve aroması vardır.
2- Sindirimi kolaylaştırır ve düzenler. Şişkinliğin sönmesini sağlar. Gaz gidericidir. Ama ishal durumu olduğunda bu çay içilirse sindirim sistemi daha hızlı çalışacağı için ishali tetikler.
3- Diş ağrılarına iyi gelir. Karanfilin en çok bilinen faydalarının başında diş ağrısı sırasında ağrıyan dişin üzerine konarak diş ağrısının hafiflemesini sağlamasıdır. Karanfil çayı ile de diş ve diş eti hastalıklarına karşı rahatlık sağlanmış olur.
4- Karanfil ağız kokusunu alır. Güzel bir koku verir. Karanfil çiçeği çayı ile de ağız kokusu gider.
5– Kan dolaşımını hızlandırır. Yalnız kanla ilgili rahatsızlığı olanlar bu çayı tüketmesi doğru değildir.
6– Kas ağrılarına, burkulan bileklere iyi gelir. Karanfil çiçeği çayı soğutulur ve ağrıyan bölgelere sürülür.
7- Cilt rahatsızlıklarına karanfil çiçeği çayı sürülürse egzama gibi cilt rahatsızlıkları hafiflemiş olur.
Karanfil çayı ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirir. Balgam sökücüdür. Karanfil çayı ile ellere sürülürse eller hem temizlenir hem de eller güzel kokar. Ateş düşürür. Düzenli olarak tüketilirse yaşlanmayı geciktirir.

Karanfil çiçeği çayı yapmadan önce karanfilin taze olup olmadığını bilmek çok önemlidir. Karanfil 1 yıl içerisinde tüketilmesi gereken bir bitkidir. Eğer karanfil hemen öğütülebiliyorsa tazedir. Karanfil cam kavanozda, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Karanfil çayının saçlara da faydası vardır. Durulama suyu olarak saçlara uygulandığında daha parlak ve güzel saçlara sahip olunmuş olur. Saçın rengi korunmuş olur.

Karanfil çiçeği çayını hamilelerin dikkat etmesi gerekir . Çünkü bitkisel çayların hamileliğe zarar verme olasılığı vardır.
Karanfil çayı 1-2 gün buzdolabında saklanarak tüketilebilir. Karanfil çiçeği çayı doğal bir çözüm olduğu için alerjik reaksiyonlarına dikkat etmek gerekir. Özellikle kanama riski olanlar, şeker hastası olanların bu çayı tüketmemesi gerekir. Çünkü bu çay kan şekerini düşürür. Eğer herhangi bir rahatsızlık için kullanılması isteniyorsa mutlaka doktora danışmak gerekir. Güvenli olup olmadığı bilinerek bu çay içilmelidir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku